Po powrocie z wygaszenia ekranu, ekran "zamraża się"

Od kilku tygodni, czasami, po powrocie z wygaszenia ekranu (wygaszanie ekranu inicjowane jest przez Menedżer Zasilania), ekran “zamraża się”, tj. nic się na nim nie zmienia (np. sekundy czasu zegara).
Można poruszać kursorem/myszką, która jednak nie działa (nie można nią nic kliknąć).

Przejście do konsoli, poprzez sekwencję klawiszy Ctrl+F4 i powrót poprzez Ctrl+F7, przywraca poprawne działanie ekranu i wygląda na to, że w międzyczasie wszystko poza wyświetlaniem działało poprawnie.

W monecie tej awarii klawiatura działa w tle, tj. nie widać efektów jej działania, które będzie można zobaczyć dopiero po wykonaniu powyższej sekwencji klawiszy.

Widzę, że jest podobny wątek, jednak tam nie działa także klawiatura i jest mowa o nowych kernelach, a u mnie jest kernel 4.19.
Wspólnym mianownikiem jest natomiast XFCE - być może to jest trop.

Za wcześnie, żeby cokolwiek wyrokować. Podaj logi z okresu awarii.

Tu zamieściłem log z okresu ostatniej awarii.
Tytułem objaśnienia:

• o godz. 22:24:50 wszystko działo poprawnie, a ja coś tam robiłem/czytałem,
  • potem komputer stał bezczynny i włączyło się wygaszenie ekranu,
  • o godz. 23:57:30 ponownie zacząłem korzystać z kompa i wtedy pojawiła się awaria z tego wątku,
  • o godz. 00:00:36 zainicjowałem sekwencję klawiszy Ctrl+F4 i Ctrl+F7,
  • po tej sekwencji, dalej wszystko działało już poprawnie.

Nie widzę w tym logu żadnego Error’a ani nic innego podejrzanego.

Z pozoru wygląda w porządku, ale wcale nie jest w porządku. Z logów wynika, że system nie został uśpiony, a mimo to próbuje się obudzić – trochę to nie gra. Sprawdź, czy w ustawieniach rzeczywiście masz włączone usypianie i czy masz aktywny TLP, jeśli nie to włącz:

systemctl status tlp

Jeśli to żadne z tych to sprawdź co ci siedzi w pliku /etc/systemd/sleep.conf – ja mimo, że mam wszystko zakomentowane to mi działa, ale może tak jest tylko w KDE.

Nie korzystam z tlp. Z tego co widzę, jest to pakiet przeznaczony raczej do laptopów, a ja mam desktop, zarządzany przez Menedżer Zasilania (xfce4-power-manager).
Nie korzystam z hibernacji i nie mam żadnego screensaver’a.
Tryb usypiania systemu mam określony jako “Wstrzymanie” (pisząc o usypianiu, chyba miałeś na myśli hibernację).
Wygaszenie ekranu objawia się tym, że gaśnie lampa podświetlająca ekran LCD.

Natomiast ostatnio problem z tego wątku się nie pojawia. Być może, przy okazji jakieś aktualizacji, sam się naprawił.

Skoro działa to nie ma potrzeby tego drążyć. Przez usypianie miałem na myśli efekt polecenia systemctl suspend – u mnie w KDE widnieje w ustawieniach po prostu jako usypianie. Chciałem się upewnić bo mam też inne opcje jak wyłączenie czy wstrzymanie ekranu.

Jeżeli wszystko masz zakomentowane, to znaczy, że działają domyślne ustawienia, które zostały by nadpisane, gdybyś odkomentował jakieś wiersze i zmienił wartości.

W potocznym i ogólnym znaczeniu (w odniesieniu do systemu):

• hibernacja = zapis stanu pamięci na dysk i zamknięcie systemu;
  • usypianie = wstrzymanie = pozostawienie pod napięciem RAM’u i odcięcie pozostałych urządzeń.

Posiłkuję się terminologią z Menedżera Zasilania, gdzie w zakładce System>“Tryb usypiania systemu” można wybrać, albo “Wstrzymanie”, albo “Zahibernowanie”.

Terminologia zależna jest od fantazji programistów i tłumaczy. Bywa, że trzeba się natrudzić, aby dojść do tego, co autor miał na myśli. Aby nie opierać się na domysłach, czy potocznym rozumieniu i aby nie przedłużać OT fantazjami, definicje z Wikipedii:

forum.manjaro.pl - polskie wsparcie Manjaro. Hostowane przez: