Co steruje wygaszaniem ekranu?

Niby banale pytanie, ale przy okazji innego wątku okazało się, że:

  • Jeśli jest zainstalowany xfce4-power-manager i nie ma żadnego screensaver’a, to wygaszenie ekranu odbywa się zgodnie z ustawieniami xfce4-power-manager (czyli w tym przypadku OK).

A teraz “cuda” :astonished: :

  • Jeśli jest zainstalowany xfce4-power-manager i np. xfce4-screensaver, to ustawienia tego drugiego są ignorowane.
  • Jeśli był zainstalowany xfce4-power-manager ale się go odinstalowało i jest zainstalowany np. xfce4-screensaver, to wygaszanie odbywa się zgodnie z ustawieniami już odinstalowanego xfce4-power-manager :ghost:
  • Jeśli był zainstalowany xfce4-power-manager ale się go odinstalowało i NIE jest zainstalowany np. xfce4-screensaver to wygaszanie odbywa się zgodnie z ustawieniami już odinstalowanego xfce4-power-manager :ghost: :weary:

Nie pomaga także ręczne usunięcie procesu xfce4-power-manager jak i pliku ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-power-manager.xml

Zatem, co steruje wygaszaniem ekranu? (szczególnie, gdy nie ma zainstalowanego, ani xfce4-power-manager, ani żadnego screensaver’a)

TU jest trochę informacji na ten temat.

W Manjaro chyba jest inaczej, gdyż nie mam żadnego pliku /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf, jednak komenda xset q pokazuje mi m.in. sekcję:

DPMS (Energy Star):
  Standby: 600    Suspend: 600    Off: 600
  DPMS is Enabled
  Monitor is On

Więc te wartości muszą być gdzieś(?) indziej przechowywane.

Może jest w /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf?

Tu też nie ma.

TLP (Linux Advanced Power Management) ?
Jest do tego zgrany interface: tlpui (community).

Swoją drogą, niezrozumiałe dla mnie działanie xfce4-screensaver, było jednym z powodów jego odinstalowania.

Wygląda na to, że DPMS steruje wygaszaniem, a jego ustawienia są nadrzędne nad innymi programami.

Z tego co udało mi się ustalić na głównym forum Manjaro, najprawdopodobniej w systemie są zakodowane wartości domyślne (600 s), które się aktywują gdy:

  • nie ma aktywnego żadnego sceensaver’a czy programu do zarządzania energią,
  • jest aktywny sceensaver lub programu do zarządzania energią, w którym wygaszanie jest ustawione na jakąś wyższą wartość (wtedy, wcześniej zostaje aktywowana wartość 600 s z DPMS).

Aby zmienić te wartość należy stworzyć plik /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf
U mnie wygląda on tak (wygaszanie ustawione na 22 min):

Section "Monitor"
    	Identifier "MyMonitors"
        Option "DPMS" "true"
EndSection

Section "ServerLayout"
    Identifier "ServerLayout0"
    Option "StandbyTime" "22"
    Option "SuspendTime" "22"
    Option "OffTime"     "22"
EndSection

Widzę, że - przynajmniej u mnie - w tej samej lokalizacji (/etc/X11/xorg.conf.d/) jest
link 90-mhwd.conf
prowadzący do /etc/X11/mhwd.d/nvidia.conf
Plik zawiera również sekcje, które @majo podajesz w swoim przykładzie, choć ciut odmienne:

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0"
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Unknown"
    HorizSync       28.0 - 33.0
    VertRefresh     43.0 - 72.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Pytanie, czy te ustawienia nie nadpiszą wcześniejszych z pliku 10-monitor.conf?
U Ciebie działają te 22 minuty? Masz w katalogu jeszcze jakieś pliki, które odnoszą się do omawianej konfiguracji?

Też mam link 90-mhwd.conf jednak u mnie nie ma tam sekcji “Monitor”.
Mam aktywny xfce4-screensaver, gdzie jest ustawione wygaszanie po 20 min.
Jeśli wyłączę xfce4-screensaver, to wtedy będzie aktywowane wygaszanie po 22 min z DPMS.

Fizyczny plik, czy link? Jeżeli link, to dokąd prowadzi?

90-mhwd.conf - link symboliczny.
W katalogu jest jeszcze plik 00-keyboard.conf jak nazwa wskazuje, dotyczy tylko klawiatury.