Ważny news dla Manjaro i jego flagowej wersji … Po prawie 4,5 latach prac wydano Xfce 4.14.
Ogłoszenie o wydaniu →
https://www.xfce.org/about/news/?post=1565568000
Więcej tutaj →
https://forum.manjaro.org/t/testing-update-2019-08-12-xfce-4-14-libreoffice-6-3-kernels-libinput-1-14-haskell/98469
Ciekaw jestem, czy poprawili bug z paskudnymi ikonkami w tray’u w przypadku XFCE na gtk3 i wyłączonymi kompozycjami.
ten filip niech sie za programowanie weznie bo dobrze mu to idzie … zrobil bootsplasha niech go konczy
Niestety nie poprawili…
ale za to dodali gówno-warty “podniebny” zegar i masę innego syfu…
Btw: 4,5 roku na przeskoczenie numerek wyżej? 10 lat i nie wyszli z gałęzi 4.x? Serio? ten projekt jest już niemal dead…
Nie narzekaj, poza problemem z przezroczystością z panelem wszystko jest OK, a mianowicie ja lubię jak panel jest lekko przezroczysty, więc ustawiam sobie tak
Niestety po reboocie pozycja nieaktywny wraca z powrotem na 100
I to jest jedyny mankament który mnie przeszkadza.
No i może jeszcze niepotrzebnie usunęli ekran powitalny.
Wersja stabilna również ma już aktualizacje z nowym Xfce:
Xfce znane było dotychczas (i lubiane) z tego, że jest stabilne. Właśnie dzięki temu, że nic się nie działo. Problemy pojawiły się (jest, to uzasadnione) w ostatnim czasie, podczas przechodzenia na GTK3.
Środowisko jest z tych lżejszych i klasycznych, więc prochu po raz siedemdziesiątysiódmy nie ma sensu wynajdywać. Trzeba jednak przejść na nowe biblioteki i przy okazji, można dodać kilka przydatnych (mam nadzieję) funkcji. Jeszcze kilka miesięcy szlifowania drobnych rys i kolejne 4 lata używania - zamiast zmagania się. A jeżeli komuś zależy na ciągłych nowościach, to zamiast Xfce czy Openbox’a może wybrać KDE lub GNOME.
EDIT-20190814-1316 … 4.14 zainstalowane, wszystko gra. No, prawie - xfce4-windowck-plugin (AUR) nie chce współpracować. Jest dla mnie przydatny, ale przywykłem do tego, że jego cykl aktualizacji jest niespieszny i czasem wykłada się po aktualizacji systemu. Poza tym Xfce działa i wygląda OK (czasem lepiej, czasem niekoniecznie, ale ogólnie w porządku). Z zastrzeżeniem jednak, że trzymam się wersji GTK2 i tylko kilka pozycji jest na bazie GTK3.
Stabilność ok, ale i tak nie ma nic do cykli wydawniczych (o ile takowe istnieją w przypadku XFCE)… Czteroipół letni okres “ciszy wydawniczej” jest co najmniej niepokojący…
Pisząc o cyklu aktualizacji odnosiłem się do xfce4-windowck-plugin (AUR).
a to przepraszam, musiałem źle coś zrozumieć…
[+]
- poprawiło się zarządzanie energią, które ostatnio wykręcało mi fikuśne numery. Wygląda na to, że wróciło do normy;
- zwiększyła się funkcjonalność Wyszukiwarki programów (Alt+F2,
xfce4-appfinder
).
[–]
- nie działają znaczniki w konfiguracji formatów zegara (na panelu), przez co moja wyboldowana godzina straciła odrobinę tłuszczu. Miałem nadzieję, że poprawią, to zanim wyjdzie z bety. Chyba, że teraz robi się, to inaczej (podobnie jak, to jest z przezroczystością panelu).
Jeżeli chodzi o zegar to ja mam ustawiony analogowy, bardziej za to przeszkadza mi nowy format separatora, (te białe kropki, tfu…) a niestety tylko punkty mi odpowiadają.
Ale tak ogólnie to te nowe Xfce sprawuje się bardzo dobrze.
Problem rozwiązałem (obszedłem?) wracając do korzeni. Zamiast jednego apletu ‘Zegar’, stosuję dwa ‘Czas i data’. Jeden wyświetla datę, a drugi czas, a każdy ma ustawioną inną czcionkę (nie ma takiej możliwości w aplecie ‘Zegar’). I tak już pewnie zostanie, nawet jeżeli prawidłowa obsługa znaczników w ‘Zegarze’ powróci.
U mnie niestety zaczęło przygaszać ekran po 2 minutach pomimo wyłączenia tego w ustawieniach.
Druga sprawa to pojawiło się lekkie klatkowanie video na pełnym ekranie oraz rozjazd dźwięku z obrazem.
Chwilowo (mam nadzieję) jadę na comizi-e.
Numer z wygaszaniem, o którym piszesz, miałem przez kilka tygodni, ale przed upgrade’em do nowej wersji. Po - wszystko wróciło do normy.
Klatkowanie video i rozjazd z dźwiękiem raczej świadczy o spadku wydajności czyli jakiś proces, nowy albo stary przerośnięty. Nie sprawdzałem czy ponowna instalacja z xfce zrobi lepszy porządek.
W cinnamonie odpaliłem compiz i tak nie zamula jak ostatnio suche xfce.
Sprawdzałeś przez np. htop
co to za proces/procesy mogą mulić?
W takim razie spróbuj zainstalować compton
-a
Do autostartu wystarczy dodać compton -b
.
Umieszczajmy w tym wątku ogólne informacje nt. naszych zaskoczeń czy rozczarowań, dotyczących nowej wersji Xfce, ale jeżeli chcemy rozgadać się o konkretnym problemie, to wrzucajmy, to do osobnego wpisu.
Instalkę Cinnamona zrobiłem na innym dysku więc jak będę miał trochę czasu to może wsadzę stary dysk do laptopa i sprawdzimy ale wtedy założę nowy wątek bo kolega Azja ma rację.