Przezroczystość panelu Xfce

U mnie to bardzo nieciekawie wygląda gdy dodam obraz tła do panelu.
I niestety nic na razie nie można z tym zrobić, ponieważ problem leży w ogólnych ustawieniach nowego Xfce, a nie w panelu. Już sprawdzałem z panelem xfce4-panel-devel w wersji 4.13 z AUR i efekt jest ten sam.

EDIT

Tymczasowo sobie tak ustawiłem

I wygląda to tak

Fakt, patent nie okazał się być uniwersalny, bo zależy od tapety, a dokładniej od jej zawartości. Trochę przedwcześnie odkorkowałem dobry rocznik, ale dyskomfort zmniejsza fakt, że MOJA tapeta sprawdza się i uzyskuję efekt, o jaki mi chodzi.

Problem (przynajmniej z punktu widzenia niektórych) nadal jednak jest i ciekaw jestem, czy również developer’zy Xfce również tak, to widzą i sytuacja zmieni się - a może, to nie bug, tylko feature. Oby nie.

A czy przypadkiem gdzieś w ~/.config nie ma jakiegoś pliku/plików odpowiedzialnych za wygląd panelu lub pulpitu. Może wystarczy w nich pogrzebać. Tak tylko myślę, bo w KDE tak to jest zrobione :thinking:

Jest:

~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml

Jak znajdę chwilę czasu, to porównam wersję ‘nową’ i starą’ i podłubię w dokumentacji Xfce.


Jeżeli górna część tapety (lub dolna, ta przy krawędzi z panelem) jest jednolita kolorystycznie, to można dość dokładnie dobrać kolor panelu (Styl: Jednolity kolor) i wygląda wtedy dobrze.

@azja
Moja obecna tapeta tak wygląda

A tak się prezentuje panel po dodaniu tej tapety

Nieciekawie, prawda, szczególnie te aplety po prawej.

Chyba znalazłem rozwiązanie :smiley: W sumie piszą o tym w dokumentacji, ale nie korzystam z XFCE, więc nie miałem pewności czy to dotyczy 4.14

https://www.reddit.com/r/xfce/comments/cpf4a8/panel_transparency_in_xfce_414/

@Tomek sprawdzone, działa! Prosta instrukcja z:
https://docs.xfce.org/xfce/xfce4-panel/preferences/transparent-panel
przynosi spodziewany efekt. Więcej, nie musiałem tworzyć nowego ‘transparentnego koloru’, bo miałem go na liście i był zaznaczony, gdy kliknąłem na przycisk wyboru koloru (Ustawienia panelu / Wygląd / Kolor: PRZYCISK). Wszystko wskazuje na to, że pod spodem nic nie uległo zmianie, a jedynie funkcję, z poziomu interface’u graficznego, realizuje się w inny sposób.

Na szczęście nie korzystam z przeźroczystości panelu w XFCE (bo i po co) więc nawet nie zauważyłem problemu.

No to niech ktoś mi wyjaśni to

Ale co chcesz, aby wyjaśnić? Odnosisz się do problemu, z którym się spotkałeś i opisałeś. To rozumiem. Ale nie wiem jak brzmi pytanie.

Nieważne, ostatecznie taki kolor panelu sobie ustawiłem

W link’u (który wrzucił @Tomek ) do dokumentacji Xfce jest opisany sposób w jaki osiągnąć przezroczystość tła panelu - kilka kliknięć. Samego tła, bez ikon.

Natomiast suwaki w Ustawienia panelu / Wygląd / Nieprzezroczystość, dotyczą panelu włącznie z ikonami.

offtop
Czasami myślę że jest więcej kobiet na forum :nerd_face:

Teraz wszystko jest OK, po prostu przezroczystość teraz się ustawia tutaj

Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2019-08-14_23-48-48

No proszę, @warsztat-dom, gdy spotkamy się przy piwie z kumplami, to możemy unurzać się w chamskim męskim poczuciu humoru, ale publicznie trzymajmy poziom. Jeżeli szczęście będzie nam sprzyjało, to może nikt się nie zorientuje.

1 polubienie

Po prostu zastanawiam się do czego te komputery :roll_eyes:

Do tego aby sprawnie działały, a jeżeli Ty nie przykładasz większej uwagi do wyglądu swojego Xfce, to Twoja sprawa. Ale nie komentuj innych w ten sposób.

Komputery, panowie, służą do trzepania kasy (jak wszystko, na czym można zarobić). Wielu ma bezrefleksyjnie używać, aby niewielu mogło od metra zarobić.
Ale, to nie temat tego wątku.

Bardzo przepraszam kolegę jeżeli został urażony, ja używam suchego XFCE i mam spokój. Wgrałem Manjaro z XFCE szwagierce która nie ma zielonego pojęcia o linuxie ale używa bez problemów a nawet aktualizacje robi. Tak sobie myślę że gdybym jej pokazał (albo sama odkryła) te wszystkie cudeńka w wyglądzie to zacząłbym mieć problemy :wink: tak że moja uwaga miała bardziej socjologiczny wymiar a nie prześmiewczy.
Ale skoro kogoś uraziłem to bardzo przepraszam.