Uwaliłem system

A więc w napływie optymizmu i chęci chciałem sobie usunąć błąd fonconfig o którym kiedyś pisałem o tutaj

więc odinstalowałem całe fonconfig z cyferką 2 i chciałem zainstalować z cyferką 1 tylko że … nie pykło :open_mouth:
Na końcu wywaliło error że nie może dokończyć bo pamac jest otwarty (przez niego to odinstalowywałem i chciałem wer.1 zainstalować) No a potem to już poszło konsola mi się zawiesiła (choć pokazywała że nie ma niczego do aktualizacji) ofc restart systemu jak na windowsowego dzbana przystało i jestem teraz na etapie takim że mam konsolę zamiast systemu xD może ktoś pomóc rozwiązać problem?
Zakładam że przy pomocy komend muszę włączyć wifi zalogować się do sieci i ściągnąć coś tylko jakich komend użyć i co ściągnąć :stuck_out_tongue:
Czy szybciej będzie postawić nowy system? Czego bym nie chciał bo za każdym razem mam potem błędy o uprawnianiach ect.
Proszę pomóżcie

PS dzięki Azja

Czyli jesteś w TTY zalogowany na swoim koncie? Sprawdż czy masz połączenie np.:

ping wp.pl

Jeśli nie to włącz usługę sudo systemctl start NetworkManager. Potem uruchom nmtui i uruchom połączenie. Na koniec zainstaluj to co odinstalowałeś czyli

sudo pacman -S fontconfig

To nie jest żaden błąd. Już było omawiane to nie raz.

Nie wiem, czy to wystarczy, bo jeśli @Fiszek udało się usunąć fontconfig to mogło pociągnąć za sobą sporo programów. W moim przypadku (Plasma) to usunęłoby qt5-base i za nią całą Plasmę. Tak że przy usuwaniu czegokolwiek patrz uważnie, co usuwasz, bo może to pociągnąć za sobą inne programy. To, co oprócz tego musisz jeszcze doinstalować zależy od tego, co miałeś w systemie i co ci wywaliło.

Edit

Jak Tomek pisze usunąłem dużo rzeczy nie przypuszczałem że będą takie istotne xd

@aquila może nie błąd ale irytowało niemiłosiernie xD

Dobra poszło nie spisałem całego polecenia
Teraz dałem radę i niby config podvralem zobaczymy co to będzie robię restart

No chyba wszystko wywaliło jest jakiś patent żeby się to zainstalowało znalazło sobie samo? Czy szkoda czasu i nerwów lepiej z pendraka nowy system ogarnąć?

Myślę że instalacja to trochę droga na skróty, decyzja należy do Ciebie

Jakie miałeś masz środowisko. Jeśli masz połączenie to sudo pacman -S środowisko
Np.: sudo pacman -S plasma

PS Nie pisz posta pod swoim wpisem @Fiszek

Manjaro xfce
Po próbie aktualizacji całego systemu pisze że nie ma nic do zrobienia
Jak wpisać nazwę xfce żeby pobrał sobie neta mam

@fiszek zależy jakie miałeś środowisko graficzne. Tutaj masz listę, kliknij w swoje i zobacz jakie pakiety musisz zainstalować.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Desktop_environment

No niby klepe sudo Pacman -S xfce ale nie znajduje pakietu

sudo pacman -S xfce4

Właśnie na to wpadłem że obok była nazwa

Sorki za dbl post na tel ogarniam
Zainstalowałem wszystkie pakiety i co teraz pytanie jakoś zapisać czy coś? Bo robiąc reboot dalej loguje mnie do konsoli

Prawdopodobnie musisz jeszcze doinstalować lightdm

@edit zainstalowałem działa ale to jakaś bardzo stara wersja nie mogę się z netem połączyć nawet xd nie można wpisać hasła do sieci
Jak mogę pobrać nowsza wersje i jak wrócić do poprzedniej konsoli xd

O czym mowa? Jaka stara wersja? Jakiego programu? W jaki sposób zainstalowana? W repozytoriach są aktualne pakiety, powinny działać bez problemu na regularnie aktualizowanym systemie.

Po wpisaniu
Mhwd kerner li
Mam
Linux 419
Linux 54

Ale jak patrzę po sterownikach to do sieciowymi mam z 2016roku

Doinstalowałem jak radziłeś to lightdm, znalazłem w necie i wstukalem

Co teraz począć? Mam do wyboru jakieś podstawowe prg zero obsługi sieci mimo że klikam ustawienia nic nie wyskakuje, jak bym system z 2008 zainstalował xd

  1. GDM i LightDM to nie to samo – to różne programy, chociaż służą do tego samego.
  2. Logi z Pacmana masz w /var/log/pacman.log – w tym pliku masz historię tego, co usuwałeś lub instalowałeś. Znajdź moment usunięcia fontconfig i zobacz, co przy okazji usunąłeś. To wszystko będziesz musiał teraz zainstalować. Może być tego całkiem sporo, zależnie od tego co miałeś. Kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset pakietów – u mnie by to były aż 684 pakiety. Część z nich może wymagać ręcznej aktywacji, tak jak GDM, ale większość po instalacji i ewentualnym restarcie powinna działać.
  3. Nadal nie rozumiem co chcesz przekazać. Więc prośba, żebyś wyrażał się trochę jaśniej i precyzyjniej.

Jak odinstalować teraz gdm?

Proponowałbym zainstalować system od nowa + trochę się o nim dowiedzieć/ poczytać, poznać jakiekolwiek podstawy.

Forum nie jest od tego, aby tutaj tłumaczyć jak coś zainstalować/odinstalować .

2 polubienia