Co musisz wiedzieć, aby bezsteresowo używać Manjaro?


#1

W artykule poruszamy kilka ważnych kwestii, które warto sobie przyswoić przesiadając się na Manjaro. Ich znajomość i zrozumienie pozwoli na bezstresowe użytkowanie, pracę i zabawę w systemie Manjaro.

O Manjaro

Manjaro jest przyjazną dla użytkownika dystrybucją GNU/Linux bazującą na rozwijanym niezależnie od innych dystrybucji Arch Linux . Wśród środowiska linuksowego, Arch Linux jest znany jako bardzo szybka, potężna i lekka dystrybucja szybko udostępniająca najświeższe oprogramowanie.

Niemniej jednak, Arch Linux jest skierowany do bardziej doświadczonych i zorientowanych użytkowników. Postrzegany jest również jako taki, który jest poza zasięgiem osób nieposiadających odpowiedniej wiedzy technicznej umożliwiającej z niego korzystanie.

Rozwijany w Austrii, Francji i Niemczech, Manjaro posiada wszystkie zalety systemu operacyjnego Arch Linux jednocześnie skupiając się na większej przyjazności i dostępności dla mniej zorientowanych użytkowników. Manjaro jest dostępne dla platform 64 bitowych. Jest też przeznaczone zarówno dla mało, jak i doświadczonych użytkowników .

Proces instalacyjny pakietów jest opisany niżej. Manjaro nie korzysta z paczek rpm, deb itd.

Najważniejsze różnice pomiędzy Arch i Manjaro

Manjaro dziedziczy wiele cech Arch Linux w tym:

 1. Szybkość, możliwości i wydajność
 2. Dostępność najnowszych aplikacji
 3. Model rozwoju typu „rolling release” umożliwiający dostęp do najnowszych aplikacji
 4. Dostęp do aplikacji udostępnianych w Arch User Repository (AUR)

Manjaro może się poszczycić kilkoma dodatkowymi cechami, jak:

 1. Prosty i przyjazny dla użytkownika proces instalacji
 2. Automatyczne rozpoznawanie sprzętu (np. kart graficznych)
 3. Automatyczna instalacja niezbędnego oprogramowania (np. sterowników kart graficznych)
 4. Własne repozytorium programów zawierające w pełni przetestowane i stabilne oprogramowanie
 5. Łatwy proces instalacji oraz zarządzania wieloma wersjami jądra (multiple kernels)

Należy zwrócić uwagę też na pewne różnice, zwłaszcza dotyczące kerneli (jądra) , nie należy kierować się poradnikami z Arch Linux, w tej kwestii, ani ściągać z AUR (linux-ck itp.) , ponieważ mogą wystąpić problemy z modułami. O AUR więcej niżej.

W wielu przypadkach można a nawet zaleca się korzystanie z Polskiego czy Anglojęzycznego Wiki Arch Linux , lecz jak wyżej napisane, nie w kwestii kerneli .

Instalacja programów

Do zarządzania pakietami w Manjaro służy konsolowy menadżer Pacman ( Pac age Man ager), który jest najlepszym rozwiązaniem do utrzymania w pełni sprawnego systemu.
Jeśli jednak, z jakiegoś powodu nie lubimy konsoli, przychodzą nam na pomoc graficzne nakładki.
Najbardziej znane i jednocześnie automatycznie instalowane z systemem są:

 1. dla środowisk zbudowanych na bibliotekach GTK (Gnome, Mate, Cinnamon, i in.) – Pamac ,
 2. dla środowisk zbudowanych na bibliotece Qt (KDE/Plasma, LXQt) – Octopi

Aktualizacje

Zanim przystąpimy do aktualizacji należy najpierw przeczytać co dana aktualizacja zawiera, a przede wszystkim zaciekawić się czy są jakieś uwagi do aktualizacji. Zaleca się zaglądać na oficjalne forum Manjaro do wątku: Ogłoszenia o aktualizacjach Manjaro w gałęzi stable wraz z komentarzami

W celu aktualizacji systemu , wydaj następującą komendę:

sudo pacman -Syu

Zmiana domyślnych mirrorów

Oficjalne repozytoria Manjaro (zwane także mirrors ) są przechowywane na serwerach. Fizycznie zlokalizowane na całym świecie serwery są odpowiedzialne za otrzymywanie prośby o pakiety za pośrednictwem terminala i / lub pacman-gui , a tym samym dostarczanie ich do systemu.

Aby stworzyć listę serwerów zwierciadlanych :

 sudo pacman-mirrors -g

Aby stworzyć własną listę serwerów zwierciadlanych – powoduje wypisanie i umożliwia wybranie mirrorów :

 sudo pacman-mirrors -i -c all

Ostatecznie synchronizacja bazy danych :

sudo pacman -Syy

Klucze

Czasem może pojawić się błąd dotyczący nieaktualnych kluczy – których developerzy używają do podpisywania pakietów.
Wystarczy wtedy przeprowadzić odnawianie kluczy:

sudo pacman -S archlinux-keyring manjaro-keyring
sudo pacman-key --populate archlinux manjaro 
sudo pacman-key --refresh

Ponowna synchronizacja z serwerami repozytoriów Manjaro w celu zapewnienia, że ​​wszystko jest aktualne:

sudo pacman -Syy

Wyczyszczenie pakietów pobranych podczas przerwanych instalacji oraz starszych wersji:

sudo pacman -Sc

z tej strony: https://forum.manjaro.org/t/how-to-solve-keyring-issues-in-manjaro/4020

Co należy wiedzieć o AUR (Arch User Repository)

AUR (ArchLinux User Community Repository) – po polsku, repozytorium społeczności użytkowników Arch Linuksa. Jest zbiorem PKGBUILDów pisanych przez użytkowników. Użytkownicy głosują na poszczególne pakiety, które po osiągnięciu pozytywnej opinii społeczności mogą ale nie muszą trafić do zbioru pakietów oficjalnych.
Manjaro korzysta z własnych repozytorium, oferując przetestowane i stabilne oprogramowanie. Dlatego też nie należy bezgranicznie korzystać z AUR.
Używanie repozytorium AUR może stanowić pewne zagrożenie dla systemu oraz stanowić źródło problemów. Korzystając z repozytorium AUR musisz pamiętać, że:
1. Te same paczki oprogramowania mogą istnieć w wielu wersjach .
2. Niektóre z nich mogą być przestarzałe .
3. Może okazać się, że program będzie tylko w części działał prawidłowo lub okaże się kompletnie bezużyteczny .
4. Mogą zdarzać się paczki, które są niepoprawnie skonfigurowane (np. zawierają niepotrzebne, bądź nie zawierają potrzebnych zależności).
5. W wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że zawierają złośliwe oprogramowanie .

Przy korzystaniu z AUR warto również pamiętać o tym, że proces kompilacji może być długotrwały i może znacznie obciążać zasoby komputera.

Używając Manjaro nie należy ściągać (kompilować) kerneli z AUR i sterowników , gdyż mogą wystąpić problemy z zależnościami i modułami. Manjaro posiada bardzo wiele dostępnych kerneli + bardzo wiele gotowych modułów.

(Powyższa uwaga odnosi się do początkujących użytkowników, zaawansowani będą sobie w stanie poradzić.)

Warto poczytać

Inne artykuły które warto sobie przyswoić:

Gałęzie Manjaro – unstable, testing oraz stable

AUR – repozytorium społecznosci użytkoników Arch Linuks

Pacman – menadżer pakietów

Manjaro – repozytoria

Przydatne polecenia


#2

#3

no nad tym bym polemizował jak byłem na Manjaro to nie miałem aktualizacji codziennie nawet po kilka paczek
tak jak mam teraz na Arch Linux gdzie przez tydzień czasami bywa że mam kilka aktualizacji jednej paczki :wink:

i jak pamiętam to były cykle wydawnicze ( no chyba że przez 2 lata coś się zmieniło )

takie moje małe trzy grosze…


#4

To, że aktualizacji nie ma codziennie nie zmienia faktu, że model rozwoju Manjaro to rolling-release.
Jest to zupełnie inny model rozwoju niż w tradycyjnym podejściu stosowanym w większości znanych dystrubucji, gdzie co jakiś czas następuje faza “mrożenia wersji” i prac nad wydaniem i gdzie zazwyczaj nie uświadczysz aktualizacji (do nowszych wersji) poważnych komponentów systemowych w ramach danego wydania.
Dostejesz np. Jądro (kernel),Plasmę, Gnome czy systemd w danej wersji - nowsze wersje dopiero w kolejnym wydaniu. Aktualizacje oczywiście są, ale z reguły tylko dotyczące poprawek wykrytych błędów.

A to, że wydawane są co jakiś czas “snapshoty” czyli obrazy ISO i numerowane wg jakiegoś schematu również w niczym nie zmienia faktu, że Manjaro jest dystrybucją rolling-release.

Dla ciekawych tematu lekturka:


#5

@LinGruby -> ciągłość lub nieciągłość, to kwestia definicji (j.w. we wpisie @napcok), która nie dotyczy częstości aktualizacji. Przy odrobinie złej woli i odpowiednim nadmiarze wolnego czasu, znalazłbym dystrybucję, która ma częściej aktualizacje niż Arch i mógłbym zarzucić zacnemu krewnemu, że on nie jest prawdziwie ciągły, bo ma tylko 5 razy dziennie aktualizacje, a nie 9. Na szczęście, nie jestem w posiadaniu nadmiaru wolnego czasu :smiley:


#6

dobra wydana paczka aktualizacyjna w Manjaro i w trakcie wydania są aktualizacje i to co jest wydane jest już lekko nie aktualne…

a druga sprawa że kupa pakietów w Manjaro jest brana z AUR ( i jak pamiętam z nimi zawsze miałem problemy )
bo w AUR była aktualizacja a w Manjaro stary pakiet i dopiero przy kolejnej aktualizacji jest to nadrabiane etc. itp.

i tak można wymieniać :wink:


#7

@LinGruby A po co o tym piszesz i tworzysz off-topic nie związany z wpisem dla początkujących? Związek z byciem rolling-release lub nie oczywiście żaden. No ale cóż, niektórzy mają swoje definicje i chyba nie interesują ich definicje ogólnie przyjęte.
Ja przyjmuję do wiadomości, że kolega @LinGruby uważa że Manjaro nie jest dystrybucją rolling-release. Każdy ma prawo do swoich opinii, nawet takich które są sprzeczne z faktami - z którymi jak to mówią się nie dyskutuje.
Z mojej strony to EOT :slight_smile:


#8

To zależy jaką gałąź wybierzesz. Na stable aktualizacja jest zwykle raz na 2 tyg., czasem częściej, czasem rzadziej. Na testing raz na parę dni. Na unstable codziennie, zwykle parę godz. po pojawieniu się na Arch stable. Zmiana gałęzi jest prosta i szybka.
Manjaro jest rolling, tylko w wersji stable jest… stable… :wink: .

Używałem stable przez 3 lata, posiedziałem parę miesięcy na unstable i jest ogromna różnica. Na unstablle ciągle się dzieje i czasem rzeczy się psują i jest więcej roboty. Większość problemów znika i nie dostaje się do stable. Unstable jest fajne dla aktywnych użytkowników, ale jak ktoś po prostu chce używać systemu bez stresu, że każdego dnia może coś pójść nie tak, stable jest najlepsze, co nie oznacza, że zupełnie bezproblemowe. Jednak zrobienie backupu raz na parę tygodni i wtedy zaktualizowanie systemu nie jest tak upierdliwe jak ciągłe zmiany na unstable.

Teraz osiadłem na testing i już te parę dni robi różnicę. Z jednej strony mam szybciej paczki niż stable, ale już nie tyle “psujów” jak na unstable. Pamiętam jak wyszła paczka na Arch, którą cofnęli po paru godzinach, bo zupełnie zepsuła ustawienia myszki i pada w Plazmie. Jak ktoś był szybki w installacji na unstable to się załapał. Ja sam nabyłem sporo zabugowanych configów, które były już poprawione w testing i musiałem poprawiać ręcznie.
Unstable jest po prostu ciekawe. Nic strasznego, ale może też być męczące. Ja po prostu nie mogę się powstrzymać jak widzę aktualizację… :wink: .

Chakra jest semi-rolling, bo tam czekają bodajże parę miesięcy na aktualizacje. Manjaro jest typowe rolling z niewielkim opóźnieniem, co jednak zwiększa stabilność dla przeciętnego użytkownika, jednak każdy może w każdej chwili zmienić gałąź i mieć updaty codziennie.