Timeshift - kopia bezpieczeństwa w Linux

#1

Witam wszystkich,

Co prawda sprawdziłem to nie na Manjaro, ale na Mincie 19.1 Tessa - ale domyślam się, że w innych dystrybucjach też taki program albo istnieje, albo można go zainstalować. Timeshift , czyli tworzenie kopii zapasowej systemu na Linuksie. Timeshift to bardzo prosta aplikacja, która naprawdę wiele razy może nam uratować system – program ten bowiem pozwala na wykonywanie cyklicznej kopii zapasowej systemu. Czasem może zdarzyć się tak, że „grzebiemy” w systemie chcąc coś zmienić bądź ulepszyć. Niestety, przy nieco bardziej skomplikowanych modyfikacjach łatwo o usterkę lub uszkodzenie systemu. Wiadomo, większość błędów można naprawić, jednak potrafi być to czasochłonne – dlatego też lepiej przywrócić sobie kopię zapasową systemu, która została stworzona przed powstaniem usterki. Aplikacja Timeshift dysponuje graficznym interfejsem, dzięki czemu jej konfiguracja jest bardzo prosta. Wystarczy tylko wybrać miejsce zapisu obrazów systemu oraz określić, które miejsca mają być zapisywane (/root i/lub /home/nazwa_użytkownika). Ostatnim parametrem jest wybór częstotliwości wykonywania tych obrazów – możemy zdecydować, czy ma być to co godzinę, codziennie, co tydzień itd. Trzeba przyznać, że o wiele łatwiej jest, za pomocą kilku kliknięć, przywrócić działającą wersję systemu, niż samemu próbować naprawić problem (co potrafi być czasochłonne) lub instalować i konfigurować OS od nowa. Do zassania stąd
[https://pkgs.org/download/timeshift]

//)Timeshift%20-%20tworzenie%20migawki_kopia%20systemu_1

Timeshift%20-%20tworzenie%20migawki_kopia%20systemu

#2

A propos Twojej powyższej propozycji i wpisu w wątku powitalnym:
Manjaro nie używa pakietów RPM! Porzuć jak najszybciej ten szatański pomysł, aby łączyć Manjaro z RPM’ami. Używany przez nas system (jak i Arch, na którym się opiera) korzysta z manager’a pakietów pacman. Szczegółów możesz się dowiedzieć na tym Forum, jak i na
https://manjaro.pl/category/podstawy/
https://wiki.manjaro.org/
https://wiki.archlinux.org/


Timeshift’a polecam, ale - w przypadku Manjaro - należy go instalować z repo systemowego:

$ pamac install timeshift
#3

Dzięki za komendę z konsoli, bo przesiadam się dopiero na Manjaro i tych wielu poleceń nie znam.

#4

W poniższym wątku, od wskazanego postu i poniżej, są informacje przydatne dla nowych użytkowników Manjaro, o tym jak poprawnie instalować pakiety w Manjaro.

#5

Działając w różnych dystrybucjach Linuxa opartych na pakietach deb i rpm nie stosuję metody znanej z windows. Na Arch i Manjaro jeszcze nie działałem - ale myślę, że jest podobnie jak w innych dystro, tzn. “menagera oprogramowania” lub z konsoli. Sprawdzane są wtedy zależności i jeśli zostaną spełnione -program zostanie zainstalowany. Poradzę sobie i dodatkowo jest pomoc w razie czego na tym forum. Na razie czekam na dodatkową kość pamięci i potem instalka win 8.1 a następnie Manjaro. Chcę jednak wcześniej (przed instalacją) dowiedzieć się o Manjaro nieco więcej.
Pozdrawiam

#6

To nie szatański pomysł - bo wiem, że pakietów nie należy mieszać. Nie wiedziałem, że Arch i Manjaro używają innych pakietów niż rpm. Nawet jest obowiązkowo zalecana metoda instalacji pakietów tylko z oficjalnych (najlepiej) repozytoriów lub takich przeznaczonych do właściwego systemu.

#7

no to odkrycie co do pamac nawet nie ma go w repo Arch jedyne co istnieje to z repo archlinuxcn
który ma w sobie dla ułatwienia niektórym pakiety z AUR :wink:

pacman -Fs pamac
archlinuxcn/pamac-aur 7.4.0-1
    usr/bin/pamac

pakiet jak sama nazwa wskazuje jest w AUR

podobnie jest z timeshift

pacman -Fs timeshift
archlinuxcn/timeshift 19.01-2
    usr/bin/timeshift

również jest w AUR

mowa oczywiście o Arch na którym się opiera Manjaro dlatego pisanie że Arch korzysta z pamac
jest trochę totalną bzdurą…

a co do Manjaro jak ma zbudowany pakiet z AUR w repo to można pisać że korzysta…

ale w oficjalnym repo Arch nie ma ani jednego ani drugiego pakietu…


to tak w kwestii wyjaśnienia że Arch nie korzysta z pamac

#8

@lcoyote:

  • możesz używać, oprócz pakietów z repozytoriów systemowych, również: AUR (ostrożnie), rozwiązania kontenerowe (AppImage, Flatpak, Snappy, Docker), czy systemy wirtualne (np. VirtualBox). No i Wine, rzecz jasna.

@LinGruby:

  • imponujący wywód, ale wystarczyło jedno zdanie, zwracające uwagę na popełniony błąd. Poprawione. Nawiasem, mimo tego, że zwracam uwagę na nazewnictwo, to i tak przejechałem się, bo nie jest o to trudno - dlatego jestem gorącym zwolennikiem zmiany nazwy pamac’a (na forum.manjaro.org można znaleźć wątek na ten temat).

Wszyscy:

  • nie rozwijajmy więcej pobocznych tematów w tym wątku.