Stworzenie iso z istniejącej instalacji

Witam :slight_smile: Czy da się zrobić kopie zapasową całego systemu chodzi mi o manjaro w obraz iso jak np. w Mx Linux ?

Jak najbardziej da się to zrobić, tu masz co i jak:

I przy okazji uwaga, nie umieszczaj tego samego postu w różnych tematach i to w dodatku niepowiązanych z pytaniem. Zamiast tego albo utwórz nowy wątek, albo wypowiedz się w takim, który dotyczy tego tematu.

Dobrze Dziękuje bardzo :slight_smile: będę pamiętał :slight_smile:

Ja mam manjaro Cinnamon

Problem mam od punktu 3 do 5 Bardzo Proszę o pomoc.

$HOME/.config/manjaro-tools/iso-profiles.conf nie mam tego pliku
taki plik manjaro tools.conf znalazłem i go przeniosłem do folderu .config i do folderu manjaro tak miałem zrobić?


takie coś mam i nie wiem nadal jak ten 3 punkt przejść i 4 jestem w kropce

Nie pisz kilku postów po sobie, tylko edytuj poprzedni.

W takim razie trzeba go utworzyć.

W punkcie 4 chodzi o to, że edytujesz pliki, które pobrałeś w 1 punkcie. Punkt 5 to zbudowanie wybranego iso, prosta komenda, nie wiem, z czym tu można mieć problem.

Problem jest taki że nie mam nawet tego folderu manjaro tools i nie wiem co robić dalej :frowning: a manjaro tools jest zainstalowane

Aktualizacja 22 grudnia 2020 :

  1. Do pliku $HOME/.config/manjaro-tools/iso-profiles.conf
    Dodajemy linie informującą program buildiso, gdzie znajdują się profile.
    run_dir=/home/USER/iso-profiles
    3 punkt mam zaliczony :slight_smile: ale 4 i 5 punktu nie przejdę bez pomocy :frowning: nie wiem jak mam zrobić obraz iso z wszystkim co mam obecnie zainstalowane w systemie Bardzo Proszę o pomoc Panie Tomku :frowning: żeby Pan mi napisał prostszym językiem krok po kroku jak przejść ten 4 i 5 punkt i Przepraszam za tyle postów będę na prawdę wdzięczny. :frowning:

Musisz stworzyć ten folder sam!
Otwórz HOME, wejdź we folder .CONFIG i tam stwórz ręcznie folder:

manjaro-tools

Wejdź w ten folder, utwórz czysty pusty plik w środku (prawa myszka + UTWÓRZ Z SZABLONU > PUSTY PLIK) i nazwij ten plik:

iso-profiles.conf

i zapisz pusty.
Następnie otwórz go i wpisz w środku:

run_dir=/home/twoja_nazwa_uzytkonika/iso-profiles

i zapisz go.

Ja używam Xfce zatem dla mnie pliki konfiguracyjne które mają mnie interesować są w:

/home/homepc/iso-profiles/manjaro/xfce/

a dla Ciebie:

/home/twoja-nazwa/iso-profiles/manjaro/plasma-mobile/

i tam w środku masz:

packages-desktop
profile.conf

i to właśnie to edytujesz we własnym zakresie w celu stworzenia swojego ISO później.

Po edycji tych plików (a tu musisz wiedzieć co robić, trwa to około godziny dla zaawansowanych) dalszy krok to:

buildiso -p plasma-mobile

wpisane w terminalu. Reszta sama się już zrobi na bazie plików konfiguracyjnych które edytowałeś i załączyłeś. I teraz jest myk i nie wiem dlaczego tak się dzieje:

musisz być online, trwa budowa ale zostanie pobrane z internetu około 700MB (dla Xfce tyle jest). Nie wiem po co, na co i tak dalej, tego sam nie rozumiem bo działający system z którego ma być robione ISO ma już wszystko na dysku, przecież z tego działa zatem nie wiem po co taki download.

Dziękuje za odpowiedz tylko że ja mam cinnamon system a nie plasme. Troche to jest skomplikowane dodawanie tych plików i jak to wszystko dodać żeby będąc w trybie live miał wszystkie ustawienia jak mam obecnie zainstalowane w systemie. W mx linux jest lepiej bo tu tworzy migawke i nic nie trzeba robić ale spróbuje może się uda 5 punkt już zrobiłem ale w tym iso była wersja oficjalna jakbym to pobrał ze strony manjaro i temu czuje się zrezygnowany itd. Jak zrobiłem w mx linux migawke to w live miałem wszystko to co chciałem i jak zainstalowałem to to samo miałem potem zainstalowane i to chce osiągnąć w manjaro jak w mx linux.

Skoro chcesz Cinnamon to edytujesz plik ~/iso-profiles/community/cinnamon/Packages-Desktop, gdzie dodajesz do listy wymienionych tam pakietów te które chcesz mieć domyślnie w nowym iso. Jeśli chcesz mieć wszystkie pakiety z twojego obecnego systemu, to możesz stworzyć taką listę poleceniem pacman -Qqe > pkglist.txt i zastąpić zawartość Packages-Desktop otrzymaną listą pakietów. W punkcie 5 wydajesz natomiast polecenie buildiso -p cinnamon.

Rozumiem i wtedy będę miał tak jak w mx linux ?

Jeżeli chcesz mieć tak, jak w MX Linux, to użyj MX Linux - po co szarpać się z jakąś dystrybucją, aby była taka, jak inne distro? Poza tym, zadajesz pytanie na forum Manjaro i nie będzie niczym dziwnym, jeżeli żaden jego użytkownik nigdy nie używał tej funkcji w MX Linux. Więcej, śmiem twierdzić, że większość nigdy nie używała tego systemu, a znacząca część właśnie dowiedziała się o nim.

Masz racje azja poprostu na manjaro mi się lepiej pracuje niz na mx
:slight_smile: ale Dziękuje za pomoc spróbuje zrobić tak jak mi Tomek napisał :slight_smile:

Jeżeli zależy Ci na jakiejś funkcjonalności, znanej Ci z innych dystrybucji, to szukaj - nie widzę w tym niczego niestosownego. Nie licz jednak na to, że będzie realizowana w taki sam sposób.

No tak bo to inny system jest :slight_smile:

Witam po podmienieniu pliku Packages-Desktop zainstalowały mi się wszystkie programy w live to wiem że będe one po zainstalowaniu. Ale jak zrobić żeby ustawić inne ustawienia w systemie np. wygląd pulpitu,tapeta,motywy żeby już tak było wszystko kompletne ?

Edytować pliki konfiguracyjne, musisz niestety zerknąć w każdy plik w miejscu ~/iso-profiles/community/cinnamon/ i wszystko ustawić, napisać i tak dalej po swojemu.

Poczytaj do czego służy /etc/skel/etc/skel directory in Linux. skel is derived from the skeleton… | by saurav omar | Medium
Możesz tam skopiować odpowiednie pliki konfiguracyjne - zazwyczaj z katalogu ~/.config/.
Oczywiście z zachowaniem struktury katalogów.
/etc/skel jest kopiowany do $HOME przy tworzeniu użytkownika.

Dzięki za pomoc :slight_smile: ale dla mnie to czarna magia jest i sobie z tym nie poradzę :slight_smile: może kiedyś spróbuję znowu ja mam niestety małe doświadczenie w linuxie :slight_smile: i Przepraszam za reklame mx linuxa na forum manjaro :slight_smile: ale oba te systemy uważam za bardzo dobre Pozdrawiam :slight_smile:

To może spróbuj clonezilla, ja właśnie testuję ( coś timeshift nie działa, albo ja zgłupłem) i to całkiem fajnie działa. Można zrobić obraz dysku i wrzucić na inny. Wszystko się zachowuje, programy, hasła, ustawienia.

Dzięki :slight_smile: może będzie prościej :slight_smile: tylko czy ten program clonezilla gdy zrobie kopie systemu to ona musi być przywrucona na komputerze gdzie się zrobiło ten obraz czy moge to zrobić na innym komputerze i przywrucić obraz?

Ja testowałem to w ten sposób:
dysk ssd 120GB - obraz partycji na dysku zewnętrznym
wymiana dysku z ssd na hdd 500GB i na nim instalowałem.
Poszło gładko, ale to jednak ten sam komputer tylko dysk inny.
Jak będzie chwila to teraz zrobię klonowanie dysku i zobaczę czy pójdzie na innym komputerze.

Sklonowałem dysk ssd 120GB na hdd 500GB i podłączyłem do innego komputera przez eSATA i ruszył ( właśnie z niego piszę). Nie wkładam do środka bo to hp i po wymianie dysku pluje się, że jest problem i trzeba testy wieczność trwające robić.