Oznaczanie postów jako rozwiązane

Dodana została wtyczka, umożliwiająca autorowi tematu oznaczenie konkretnej odpowiedzi jako “Rozwiązanie”.

solution

Bardzo proszę o korzystanie z tej opcji, ułatwi to odnajdywanie rozwiązań problemów - dzięki czemu forum będzie bardziej użyteczne.

1 polubienie

Mamy już kilka oznaczonych w ten sposób postów (w tej chwili chyba 3), w tym jeden przypadek, który - moim zdaniem - warto omówić, aby uzgodnić sposób rozwiązywania tego typu problemów.

Montowanie partycji - problem z uprawnieniami do plików

  • znaleziono rozwiązanie;
  • rozwiązanie zostało zaproponowane przez @alaskan_malamute w TYM poście, razem z kilkoma innymi;
  • @Zupix oznaczył powyższy post, jako rozwiązanie;
  • problem na tym polega, że na początku wątku pojawia się post będący rozwiązaniem, ale zawierający kilka kierunków badań, z których tylko jeden jest - w tym przypadku - właściwy. I tak muszę przejrzeć cały wątek, bo nie wiem, które lekarstwo jest skuteczne.

Nie proponuję rozdzielania postów wg zasady: jeden post, jedna porada. Z wielu powodów, oczywistych dla tych, którzy korzystają z jakiegokolwiek forum. Więc co? Może, zamiast oznaczania jako rozwiązanie, postu ‘źródłowego’ - w tym przypadku, autorstwa @alaskan_malamute - wskazać na post @Zupix, w którym informuje o sukcesie, a jeżeli zachodzi konieczność edycji postu (jak w opisywanym przypadku), to zrobić wyjątek od reguły i napisać nowy post z wyraźnym i jednoznacznym wskazaniem rozwiązania, po czym jego oflagować.
Moim zdaniem, taki wyjątek miałby solidne uzasadnienie.

To jest po prostu wtyczka, umożliwiająca autorowi wskazanie jednej odpowiedzi jako rozwiązanie i za wiele tu nie wykombinujemy. Jak ktoś w przyszłości będzie szukał rozwiązania podobnego problemu to ma możliwość przeczytania całego wątku.
Myślę, że i tak jest to lepsze niż ręczne oznaczanie przez moderatorów jako [Solved].

Wtyczka jest prosta i niech prostą będzie, bo taką ma być. Nie sugeruję żadnej komplikacji, jedynie rozbudowanie prostego regulaminu (niech prostym pozostanie) - który jest obowiązkowy i stoją za nim konsekwencje - o listę sugerowanych zachowań, coś w rodzaju zwyczaju. Chodzi mi o wykształcenie linii orzeczniczej, która - w tym przypadku - nie będzie piętnować użytkowników za nowe wpisy (zamiast edycji), po to, aby jednoznacznie określić rozwiązanie i nie konfundować czytelników.

Regulaminy itp. to nie jest moja mocna strona… Jeśli uważacie, że coś trzeba poprawić / zmienić / dodać to bardzo zachęcam do tego…
Moderatorzy mają do tego uprawnienia :slight_smile:

Do regulaminu nie mam uwag, ale jeżeli coś sensownego (w moim mniemaniu) przyjdzie mi do głowy, to podzielę się tym. Na pewno warto trzymać się zasady, że regulamin powinien być ogólny, na tyle prosty, na ile to możliwe. Regulamin (który jest odpowiednikiem prawa stanowionego) jednak ma inną pozycję niż zwyczaj (podobnie jak netykieta) - nie wsadzą cię za jego nieprzestrzeganie, ale mogą drugi raz nie zaprosić.

Warto zauważyć, że czasem dochodzenie ma charakter poszlakowy, tj. weryfikuje się poszczególne elementy, żeby odrzucić pewne przyczyny jako możliwe źródło problemu i w końcu dotrzeć do sedna problemu. Także przejście przez cały wątek nie jest takie złe, bo można się czegoś dowiedzieć. A jak mi się spieszy, a wątek ma kilka stron, to zaczynam czytać od końca.

Na innych forach oznacza się temat jako [ROZWIĄZANY], czasem przez edycję pierwszego postu, albo jak na forum Kubuntu, jest specjalna funkcja to umożliwiająca. I to jest, moim zdaniem, całkiem dobra praktyka.

Piszesz, @alaskan_malamute, o różnych rozwiązaniach - OK, ale mnie nie chodziło o zaproponowanie konkurencyjnej implementacji pomysłu, tylko racjonalne wykorzystanie już istniejącego. Skoro jest wtyczka, która robi swoje, na dodatek tak samo jak na bratnim forum manjaro.org, to używajmy jej, tyle że w pewnych sytuacjach musimy zrobić, to w określony sposób, jeżeli chcemy, aby miało to sens.