Manjaro gnome 20.2 instalacja

Tez mialem 2 partcje / i /home
I smigalo fo dzisiaj jak próbowałem zainstalować gnome. I lipa.

W sumie mam 3 dyski, ale zero windowsów. Windowsy tylko mam na VBoxie.

Na lapie DELL mam Manjaro i win10 i tam już musiałem zainstalować Manjaro na boot/efi na fat32. Konfiguracja podana wcześniej z obrazkiem jest na blaszaku marki składak.

Instalacja obok Windowsa troszkę się różni od instalacji na czystym dysku – trzeba poczynić trochę przygotowań. Twoje problemy mogą wynikać z niedopilnowania któregoś punktu. Odsyłam do tego tutoriala.

To czy /boot/efi jest wymagana zależy od tego czy masz BIOS czy UEFI. W przypadku UEFI jest ona niezbędna, w przypadku BIOS nie jest potrzebna.

@pasta20

Partycja FAT’owska jest potrzebna, jako lokalizacja pliku EFI. Taki system plików, bo to dla Windows’ów było robione; bo prosty system (nie ma potrzeby stosowania bardziej zaawansowanego systemu plików); no i dlatego, że FAT czytają wszyscy, nawet kosmici w podziemnej bazie na Marsie. Niektórzy (np. Apple) dorabiają obsługę innych systemów plików.

Z tego co piszesz wynika, że masz dwa dyski w trybie MBR (nie GPT!) i UEFI na pokładzie komp’a. Przy braku dysków GPT, ja (podkreślam: ja) pracowałbym w ‘trybie zgodności’ (czy jak, to tam się nazywa) - o ile UEFI daje możliwość wybrania takiego ustawienia - zgodnie z ‘rasistowską’ zasadą, aby nie mieszać ze sobą rozwiązań BIOS/MBR i UEFI/GPT, jeżeli to możliwe. Wtedy FAT’owska partycja EFI będzie zbędna.

Co do braku pozycji z Windows’ami w GRUB’ie, to oprócz tego o czym pisał @aquila, sprawdź obecność wpisu:

/etc/default/grub
--------------------------------------------
GRUB_DISABLE_OS_PROBER=

Jeżeli poszukiwanie systemu, aby dodać go do menu, działało - musi:

  • nie być takiego wpisu w /etc/default/grub;
  • być wykomentowane (’#’ na początku wiersza);
  • mieć wartość '=false'

W biosie mam tak ustawione.

https://drive.google.com/file/d/1nP9duI-4nPjepRyBhbvgmV_Wdg6OVktI/view?usp=drivesdk

Jak instalowałem kiedy windows 10 musiałem tak ustawić. Jak tak ustawie to nie startuje instalka linuxa.

https://drive.google.com/file/d/1nPz1oRSsgjjHbpJWQfylPisy9eoUTC-J/view?usp=drivesdk

Z tego co ja wiem, a testowałem to na wirtualnych maszynach, to akurat Manjaro nie ma żadnych problemów z windowsami. Przykładowo: Win7 BIOS.MBR, Manjaro /boot/efi. Manjaro bez problemu dodaje winowsa do GRUB-a, z Win10 jest tak samo. Tak jak pisałem wcześniej na lapku DELL, na którym był już Win10 doinstalowałem Manjaro i bez problemów to działa. Nie wiem w czym kolega @pasta20 ma problem, może coś z BIOSEM?

Kiedys tez mialem taki problem i jakoś się udało. Wyciągałem dyski przekładałem zabotowałem z windowsa później linuxa wsadziłem instalowalem i jakoś poszło hm chyba wsadziłem dysk w miejsce cd roku i wtedy się zainstalowal. Nie pamiętam. Ale wiem jedno ze mialem dwie partycje
/ boot i esp
/ home. I ruszyło wykrywanie dysku przy instalacji. Teraz mam 3 dodatkowa fat32 ale i tak nie wykrywa windows, w gpart pokazuje dysk windowsa, hm poszukam moze ręcznie jakoś dodam do grub.
Pozdrawiam.

Skoro masz dyski MBR, Manjaro i Windows 7, to proponuję:

Legacy Support = Enabled
Secure Boot = Disabled

Nie ma problemów - ogólnie rzecz biorąc - z łączeniem Windows’ów i Linux’a, ale - szczególnie rzecz biorąc - mogą się takie pojawić w konkretnych konfiguracjach sprzętowo-programowych.

Mam tak jak piszesz. Wkurzyło mnie to iwłorzylem dysk w miejsce sdromu i poszło ale po restarcie nie wykryło mi dysku wiec ustawiłem esp pozniej wszedłem do biosu zobaczyc jakie są ustawienia spowrotem do instalki i znowu pyta się o partycje fat32. Coś jest nie tak z tym biosem, nie wykrywa mi poprawnie 2 dysków. Przeglądałem internet i tak maja hp pavilion 15. Grr

Nici wymiękam chyba ten lapek to szajs jak się uda zainstalować to nie trzeba nic ruszać. Kiedys gdy wciskałem F9 menu botowania pokazywało się
Cd i po wybraniu uruchamial się windows teraz nici.
Z innej beczki. Mam dwa dyski linux /boot/efi / i /home drugi partycja windowsa boot system i pliki
Czy mozna jakos ustawić grub ręcznie by startował ten windows 7.
Pozdrawiam.

Przeczytaj jeszcze ten wątek. Jest tam mowa o pakiecie ntfs-3g oprócz `os-prober i o zmianie miejsca instalacji gruba na innej partycji lub dysku w Twoim przypadku.

@pasta20

Nie mieszaj różnych tematów - jeżeli pytasz o instalację systemu, to nie włączaj do tego problemów związanych, np. z konfiguracją sprzętu (brak widoczności dysków).
I druga uwaga: nie pisz posta pod postem. Jeżeli Twój post jest ostatni i możesz go edytować, to dopisz do niego, zamiast tworzyć nowy.

Post został podzielony na nowy temat: Jak uwidocznić menu GRUB’a

Witam. Dałem sobie spokój, z
Pobrałem stara wersje gnome 20.0-200426 i bez problemu zainstalowałem mając 2 partycje. Po restarcie pokazał się windows :slight_smile: nic w biosie nie zmieniałem. Kiedys powalczę. Ale jak narazie szkoda czasu, święta. Zdjęcia dokleję pozniej.

Witam wszystkich. Temat mozna zamknąć. Dziekuje za pomoc. Błędem i moja głupota bylo nie dopatrzenie botowania pendrive usb. Startował jako uefi. Czasami wybierałem ręcznie botowanie normalne i wtedy instalacja przebiegała pomyślnie.
Dziekuje za pomoc i przepraszam za moja glupote.

Zostawię dla potomnych, ostatnio robiłem reinstal systemu i niestety Calamares nie wykrywał flagi esp.
Rozwiązaniem problemu przy 3 partycjach /, /home, oraz /boot/efi jest nadanie flagi choćby w gparted tuż zaraz po instalacji systemu (bez ponownego uruchamiania), na live usb.

Instalka linuksa w przypadku pendriva musi być nagrana w takim trybie, jaki masz ustawiony w BIOS

Calamares, z tego co pamiętam, również potrafi ustawić odpowiednią flagę - choć nie jestem pewien, czy nie dotyczy, to tylko nowo tworzonych partycji.

Tak potrafi, tylko w wersji sprzed miesiąca ta opcja była “skopana”, błąd na forum oficjalny był już zgłaszany kilkakrotnie i został poprawiony. W zeszłym roku (2020) zmieniono politykę:

  • boot - dodaje z automatu flagę esp dla UEFI (LiveUSB/LiveOS musi być odpalony w trybie UEFI)
  • boot-bios - BIOS.