Manjaro gnome 20.2 instalacja

Witam, czy można podzielić partycję bez fat32 /boot/efi
Przy próbie tworzenia 2 partycji czyli:
/ i /home wyskakuje komunikat ,że trzeba zrobić partycje fat32.
Nawet przy podziale automatycznym.
Pozdrawiam.

Partycja /boot/efi jest niezbędna i bez niej nie zainstalujesz Manjaro (takiej partycji zresztą wymaga każda dystrybucja linuksowa tylko czasami nazywa się partycja ESP)

Rozumiem tylko jak manjaro kde instalowalem to dodałem flagi do / boot i esp i nie było problemu.
Milem 2 partycje a teraz musiałem stworzyć dodatkowa fat32 dla rozruchu to mnie zdziwiło.

Nigdy nie instalowałem Linuxa na tylko dwóch partycjach wiec niestety nie będę w stanie pomóc. Na każdym Linuxie który instalowałem albo musiałem tworzyć oddzielną partycje systemową ESP (jeżeli instalowałem Linuxa jako jedyny system na komputerze) albo w przypadku dualboot z Windows instalator tworzył partycję ESP na partycji rozruchowej Windows.

Grr wymiękam.
Mam 2 dyski, 1 1T drugi 500gb
Na 500gb jest windows 7 msdos
Sdb1 NTFS 100Mb boot
Sdb2 NTFS 73Gb system
Sdb3 NTFS 356 pliki.
Dysk również msdos
Sda1 far32 300Mb
Sda2 60Gb /
Sda3 870Gb /home
Po instalacji systemu nie wykrywa windowsa vo mozna zrobić by poprawnie go wykryło macie jakieś pomysły.
Moze boot dac na NTFS na 100Mb windowsa ??

Tzn. jak wejdziesz na Manjaro i wydasz komendę sudo update-grub to po przelogowaniu nie ma Windowsa w grubie? Trzeba mieć pakiet os-prober. Sprawdź pacman -Qs os-prober

Nie wiem jak tam u was, ale u mnie wygląda to tak: 0 /boot/efi, 0 fat32, 0 ESP i działa. Tablica partycji GPT.

Nici nie działa, kiedys mialem podobny problem. Ale nie pamiętam jak to naprawiłem. :confused: niema jak automatycznie dodaje.
Gdzie masz te partycje /boot/efi, fat32

Ile masz dysków ??
Bo ja mam 2 jeden spokojnie ogarnia linuxa a z Windowsem juz problem.
Czy można ręcznie dodać windows do grub.
Pozdrawiam.

O to chodzi że nie mam. 0 (czytaj zero).

Tez mialem 2 partcje / i /home
I smigalo fo dzisiaj jak próbowałem zainstalować gnome. I lipa.

W sumie mam 3 dyski, ale zero windowsów. Windowsy tylko mam na VBoxie.

Na lapie DELL mam Manjaro i win10 i tam już musiałem zainstalować Manjaro na boot/efi na fat32. Konfiguracja podana wcześniej z obrazkiem jest na blaszaku marki składak.

Instalacja obok Windowsa troszkę się różni od instalacji na czystym dysku – trzeba poczynić trochę przygotowań. Twoje problemy mogą wynikać z niedopilnowania któregoś punktu. Odsyłam do tego tutoriala.

To czy /boot/efi jest wymagana zależy od tego czy masz BIOS czy UEFI. W przypadku UEFI jest ona niezbędna, w przypadku BIOS nie jest potrzebna.

@pasta20

Partycja FAT’owska jest potrzebna, jako lokalizacja pliku EFI. Taki system plików, bo to dla Windows’ów było robione; bo prosty system (nie ma potrzeby stosowania bardziej zaawansowanego systemu plików); no i dlatego, że FAT czytają wszyscy, nawet kosmici w podziemnej bazie na Marsie. Niektórzy (np. Apple) dorabiają obsługę innych systemów plików.

Z tego co piszesz wynika, że masz dwa dyski w trybie MBR (nie GPT!) i UEFI na pokładzie komp’a. Przy braku dysków GPT, ja (podkreślam: ja) pracowałbym w ‘trybie zgodności’ (czy jak, to tam się nazywa) - o ile UEFI daje możliwość wybrania takiego ustawienia - zgodnie z ‘rasistowską’ zasadą, aby nie mieszać ze sobą rozwiązań BIOS/MBR i UEFI/GPT, jeżeli to możliwe. Wtedy FAT’owska partycja EFI będzie zbędna.

Co do braku pozycji z Windows’ami w GRUB’ie, to oprócz tego o czym pisał @aquila, sprawdź obecność wpisu:

/etc/default/grub
--------------------------------------------
GRUB_DISABLE_OS_PROBER=

Jeżeli poszukiwanie systemu, aby dodać go do menu, działało - musi:

  • nie być takiego wpisu w /etc/default/grub;
  • być wykomentowane (’#’ na początku wiersza);
  • mieć wartość '=false'

W biosie mam tak ustawione.

https://drive.google.com/file/d/1nP9duI-4nPjepRyBhbvgmV_Wdg6OVktI/view?usp=drivesdk

Jak instalowałem kiedy windows 10 musiałem tak ustawić. Jak tak ustawie to nie startuje instalka linuxa.

https://drive.google.com/file/d/1nPz1oRSsgjjHbpJWQfylPisy9eoUTC-J/view?usp=drivesdk

Z tego co ja wiem, a testowałem to na wirtualnych maszynach, to akurat Manjaro nie ma żadnych problemów z windowsami. Przykładowo: Win7 BIOS.MBR, Manjaro /boot/efi. Manjaro bez problemu dodaje winowsa do GRUB-a, z Win10 jest tak samo. Tak jak pisałem wcześniej na lapku DELL, na którym był już Win10 doinstalowałem Manjaro i bez problemów to działa. Nie wiem w czym kolega @pasta20 ma problem, może coś z BIOSEM?

Kiedys tez mialem taki problem i jakoś się udało. Wyciągałem dyski przekładałem zabotowałem z windowsa później linuxa wsadziłem instalowalem i jakoś poszło hm chyba wsadziłem dysk w miejsce cd roku i wtedy się zainstalowal. Nie pamiętam. Ale wiem jedno ze mialem dwie partycje
/ boot i esp
/ home. I ruszyło wykrywanie dysku przy instalacji. Teraz mam 3 dodatkowa fat32 ale i tak nie wykrywa windows, w gpart pokazuje dysk windowsa, hm poszukam moze ręcznie jakoś dodam do grub.
Pozdrawiam.

Skoro masz dyski MBR, Manjaro i Windows 7, to proponuję:

Legacy Support = Enabled
Secure Boot = Disabled

Nie ma problemów - ogólnie rzecz biorąc - z łączeniem Windows’ów i Linux’a, ale - szczególnie rzecz biorąc - mogą się takie pojawić w konkretnych konfiguracjach sprzętowo-programowych.

Mam tak jak piszesz. Wkurzyło mnie to iwłorzylem dysk w miejsce sdromu i poszło ale po restarcie nie wykryło mi dysku wiec ustawiłem esp pozniej wszedłem do biosu zobaczyc jakie są ustawienia spowrotem do instalki i znowu pyta się o partycje fat32. Coś jest nie tak z tym biosem, nie wykrywa mi poprawnie 2 dysków. Przeglądałem internet i tak maja hp pavilion 15. Grr

Nici wymiękam chyba ten lapek to szajs jak się uda zainstalować to nie trzeba nic ruszać. Kiedys gdy wciskałem F9 menu botowania pokazywało się
Cd i po wybraniu uruchamial się windows teraz nici.
Z innej beczki. Mam dwa dyski linux /boot/efi / i /home drugi partycja windowsa boot system i pliki
Czy mozna jakos ustawić grub ręcznie by startował ten windows 7.
Pozdrawiam.