Manjaro gnome 20.2 instalacja

Przeczytaj jeszcze ten wątek. Jest tam mowa o pakiecie ntfs-3g oprócz `os-prober i o zmianie miejsca instalacji gruba na innej partycji lub dysku w Twoim przypadku.

@pasta20

Nie mieszaj różnych tematów - jeżeli pytasz o instalację systemu, to nie włączaj do tego problemów związanych, np. z konfiguracją sprzętu (brak widoczności dysków).
I druga uwaga: nie pisz posta pod postem. Jeżeli Twój post jest ostatni i możesz go edytować, to dopisz do niego, zamiast tworzyć nowy.

Post został podzielony na nowy temat: Jak uwidocznić menu GRUB’a

Witam. Dałem sobie spokój, z
Pobrałem stara wersje gnome 20.0-200426 i bez problemu zainstalowałem mając 2 partycje. Po restarcie pokazał się windows :slight_smile: nic w biosie nie zmieniałem. Kiedys powalczę. Ale jak narazie szkoda czasu, święta. Zdjęcia dokleję pozniej.

Witam wszystkich. Temat mozna zamknąć. Dziekuje za pomoc. Błędem i moja głupota bylo nie dopatrzenie botowania pendrive usb. Startował jako uefi. Czasami wybierałem ręcznie botowanie normalne i wtedy instalacja przebiegała pomyślnie.
Dziekuje za pomoc i przepraszam za moja glupote.

Zostawię dla potomnych, ostatnio robiłem reinstal systemu i niestety Calamares nie wykrywał flagi esp.
Rozwiązaniem problemu przy 3 partycjach /, /home, oraz /boot/efi jest nadanie flagi choćby w gparted tuż zaraz po instalacji systemu (bez ponownego uruchamiania), na live usb.

Instalka linuksa w przypadku pendriva musi być nagrana w takim trybie, jaki masz ustawiony w BIOS

Calamares, z tego co pamiętam, również potrafi ustawić odpowiednią flagę - choć nie jestem pewien, czy nie dotyczy, to tylko nowo tworzonych partycji.

Tak potrafi, tylko w wersji sprzed miesiąca ta opcja była “skopana”, błąd na forum oficjalny był już zgłaszany kilkakrotnie i został poprawiony. W zeszłym roku (2020) zmieniono politykę:

  • boot - dodaje z automatu flagę esp dla UEFI (LiveUSB/LiveOS musi być odpalony w trybie UEFI)
  • boot-bios - BIOS.