Manjaro a potrzebne mi programy

Czy Manjaro KDE obsługuje te same programy co Ubuntu ?

Potrzebuję (pisze nazwy z Widnwosa 10):

  • ATTO Disk Benchmark
  • Audacity
  • BleachBit
  • CDBurnerXP
  • CS:GO
  • Digital Image Recovery (DIR)
  • Dysk Google
  • Firefox
  • Format Factory (do zmiany formatów wideo)
  • Free Download Manager
  • Chrome
  • HdTune Pro
  • HiSuite (do smartfona Huawei)
  • LibreOffice
  • LightShot
  • Thunderbird
  • Notepad++
  • Paint.Net
  • PhotoScape
  • RawTherapee
  • SD Card Formatter
  • Speccy
  • Steam
  • Warriors Rise to Glory!
  • Western Digital SSD Dashboard

Manjaro bazuje na Archu a Ubuntu na Debianie, a co za tym idzie, nie posiadają dokładnie tej samej puli pakietów(programów). Jednak większość programów dostępnych w Ubuntu (przynajmniej tych popularnych) jest także dostępna w Manajro.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=manjaro
https://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu

Polecam wygodny pakiet do przeglądania/wyszukiwania pakietów(programów) dostępnych w Manjaro: pkgbrowser .

Nie wszystkie programy windowsowe mają swoje odpowiedniki w Linuksie.
Niektóre programy windowsowe można uruchomić pod Wine.

Dla większości programów windowsowych, które nie mają wersji linuksowej, można znaleźć funkcjonalny odpowiednik w Linuksie. Na przykład dla HD Tune:
https://alternativeto.net/software/hd-tune/?platform=linux

@majo ok dziękuję za informacje.

Jak czegoś nie znajdę to napiszę, bo pewnie będzie w niektórych przypadkach kilka alternatyw i będę potrzebował pomocy przy wybraniu tej najlepszej.

Jak spolszczyć programy ?
Na początek LibreOffice, Thunderbird, Steam.

W sekcji “Przyjrzyjmy się Managerowi Manjaro” jest opisanie gdzie znajdziesz pakiety językowe do przeklikania.

Pakiety językowe do libre i thunerbirda doinstalować można automatycznie w Menedżerze ustawień manjaro (domyślnie zainstalowany przez system) - pakiety językowe. Steam instalowany przez większość wersji manjaro posiada pakiet pl, trzeba tylko zmienić język w ustawieniach interfejsu

1 polubienie

Ale słabo z programami jest na Manjaro… :o Al;bo jest tak mało znany i trudno znaleźć coś sensownego.

Rozszerz swoją wypowiedź, bo nie widzę by czegoś brakowało, albo nie było w porównaniu z innymi dristro, mogą być starsze wersje względem Arch’a ale na pewno nie brakuje 0_o

Brakuje np: PhotoRec, ImgBurn i… jak mi się przypomni to napiszę. Tak czy inaczej trudno znaleźć w sieci po wpisaniu programu jego odpowiednik dla Arch, głównie na Debiana jest.

Nie mówię, że ten Linuks jest zły czy coś. Po prostu jako wieczny użytkownik Windowsa nauczyłem się łatwej dostępności oprogramowania.
Pewnie łatwiej by mi było, gdybym znał angielski… wtedy pewnie bym znalazł co potrzebuję, a tak to ciut życie utrudnione.

W twoim przypadku chodzi pewnie o nieznajomość linuksowych alternatyw. W takim wypadku polecam następującą procedurę:

  1. Zrób listę ulubionych programów z Windowsa
  2. Z pomocą wujka Google poszukujesz linuksowych alternatyw
  3. Jeśli jest kilka alternatyw wybierasz tą która wydaje się być najlepsza (nie ma znaczenia, że znalazłeś tylko wersję na Debiaba czy inny twór, jest bardzo duża szansa, że będzie również w repo Manjaro lub w AUR)
  4. Otwierasz Pamac/Octopi i wpisujesz tam nazwę wybranego programu
  5. Jeśli znajdziesz poszukiwany program, instalujesz go i się cieszysz

W przypadku Octopi polecam włączyć obsługę AUR Uruchomienie AUR w Octopi - #2 przez LinGruby

A pisał Ci kolega żebyś za pomocą strony internetowej “alternative to” szukał.
ImgBurn - https://alternativeto.net/software/imgburn/?platform=linux

Jeżeli chodzi o program do wypalania płyt na Linuksie, to moim zdaniem najlepiej się sprawdza K3B, od lat używam, polecam.

Tak, ale nie umiem zainstalować coś co nie jest na Archa…

osobiście polecam K3B jak wspomniałe @robson75
na blaszaku była to jedyna aplikacja poprawnie działająca, na lapku również z niej korzystałem do póki CD-ROM nie wyleciał i w jego miejsce nie został zamontowany drugi dysk :wink:

a tą stronę https://alternativeto.net/platform/linux/ traktuj jako podpowiadacz tudzież jako wyszukiwarkę alternatyw :wink:


a bardzo przydatnym programem bez którego nie wyobrażam sobie pracy na Linux to Krusader odpowiednik windowsowego Total Commender'a

Nie wiem może się mylę, ale wydaje mi się, że zabierasz się do tego jak na windowsie. Tzn. po znalezieniu odpowiedniego programu przechodzisz na stronę projektu i z niej chcesz pobrać “instalkę”. Jeśli tak to robisz to źle. Na początek instaluj wszystko z “dodawanie/usuwanie oprogramowania” (tylko włącz w ustawieniach tego menedżera obsługę AUR). Więc tam wpiszesz nazwę, zaznaczasz do instalacji to co chcesz i dajesz zastosuj. Proste jak w sklepu Play w androidzie.

Właśnie dziś kupuję adapter do laptopa :wink:

Tak robiłem i mało znajdował bo programy w sieci były na Debiana.

Spróbuję do tego podejść raz jeszcze wieczorem.

Jak napisał rs79 prawdopodobnie źle zabierasz się do instalacji pakietów linuksowych.

Uporządkujmy. W Manjaro (i generalnie w Linuksie) nie jest zalecane instalowanie pakietów pobieranych ze stron producenta danego softu, ale z bazy pakietów(programów), tzw. repozytoriów, dostępnych w danej dystrybucji linuksowej.
W Manjaro instalujesz pakiet, albo korzystając z instalatora graficznego Octopi (chyba to masz w KDE) lub Pamac, albo z poziomu konsoli, korzystając z komend pamac lub pacman.
Koniecznie przeczytaj ten rozdział: Podstawy - Polskie forum użytkowników Manjaro

Wszystkie 3 pierwsze alternatywy linuksowe do ImgBur są dostępne w Manjaro. Zainstaluj, jak powyżej napisałem.

Faktycznie chyba źle rozumiesz zasadę instalacji programów. Otwierasz menażera pakietów , wyszukujesz interesujący cię program, zaznaczasz i wciskasz zastosuj, wpisujesz hasło i gotowe.

Eee… tego nie widzę u siebie co na screenie.

Ja mam cinnamona więc może się różnić trochę od tego co ty masz, ale ogólna zasada jest taka sama.