Instalacja na dysku SSD

Mam dysk SSD 250GB i 8GB RAMu
Programy, które będą zainstalowane wypisałem TUTAJ.

W sieci jest kilkanaście STARYCH poradników ile przydzielić miejsca na jaką “partycję” itp.
Chcę zainstalować Manjaro KDE.
A czy ktoś byłby chętny do napisania mi, ile najlepiej abym ustawił sobie miejsca, czy mają być partycje logiczne, podstawowe, ext4 itp.

Na Windowsie 10 tylko raz zdarzyło mi się, że miałem za mało RAMu, więc SWAPu nie musi być jeśli nie trzeba.

Druga sprawa.
W czasie reinstalacji czy “naprawy linuksa” nie chcę stracić danych… Linuks robi partycje tak samo jak Windows ?

masz gabarytowo taki sam dysk ( tylko masz mniej ramu ja mam 16GB ) a co do dysku ja mam tak:


Linux sam może zrobić partycje ( ale z zasady wybiera się ręczny wybór partycji ) i sam je tworzysz z podziałem jaki pokazałem na zdjęciu :wink:

/boot/efi - możesz dać mniejszy ok. 1GB
/ - ok. 30GB
/home - ok. 200GB
/swap - 3GB


a co do programów to już sam musisz poszukać czy znajdziesz odpowiedniki :wink:

Powiedziałbym , znacznie mniej.
W większości materiałów zaleca się 200-300 MB.
Praktycznie wykorzystane jest jeszcze mniej. U @LinGruby 10MB, a u mnie mniej niż 1MB.

Jeśli stosujesz hibernację, to powinieneś zrobić min 8 GB SWAP (min tyle co RAM).

@LinGruby dzięki za wypowiedź ! :slight_smile:
@majo nie stosuję hibernacji.

A jeśli zrezygnuję z SWAPu całkowicie to coś sie stanie czy najnormalniej następne programy nie będą się uruchamiać lub inne będą zamykane ?

Możesz zrezygnować ze SWAP, ale nie jest to wskazane. A nuż kiedyś będziesz robił coś, co będzie wymagać więcej RAM niż posiadasz i wtedy (chociażby raz na rok) SWAP się przyda.

SWAP możesz także wyłączać z poziomu konsoli: sudo swapoff -a
oraz włączać: sudo swapon .

Zainstalowałem. Nie taki diabeł straszny…

System wstaje bardzo szybko. Teraz aktualizują jądro do 5.0.9-2 i potem programy aktualizuję resztę…

Czy jest szansa powiększyć jedną partycję kosztem drugiej ? Jak to zrobić ?

a co konkretnie?
bo da radę to zrobić, nawet za pomocą tego Manjaro którym instalowałeś ( w tzw. trybie Live )
GParted nawet ( chyba ) jest na pokładzie Live :wink:


osobiście mogę polecić włączenie Trim na dysku SSD dodając wpis w /etc/fstab

rw,noatime,discard

u mnie tak to wygląda:

# /dev/sda2
UUID=64b8a476-6b75-4d88-b19b-4f91d549982e	/         	ext4      	rw,noatime,discard,data=ordered	0 1

# /dev/sda1
UUID=602F-155F      	/boot/efi 	vfat      	rw,noatime,discard,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,utf8,errors=remount-ro	0 2

# /dev/sda3
UUID=4682f1d8-6029-4b7f-98e4-9d91d9b8d5c4	/home     	ext4      	rw,noatime,discard,data=ordered	0 2

# /dev/sda4
UUID=9670ccfb-c69b-48a7-afc5-3f935e986604	none      	swap      	defaults,pri=-2	0 0

jak zrobiłeś też /swap możesz pominąć bo to i tak sporadycznie będzie używane mam na myśli Trim :wink:

1 polubienie

Swap’a dobrze mieć, bo jeżeli dojdziesz do kresu (8GB, to nie jest coś, czego nie da rady zapełnić), a system nie będzie mógł wspomóc się dyskiem, to wyłoży się. Jeżeli nie chcesz marnować miejsca na dysku, to jest możliwość utworzenia swap’a w pliku, a dokładniej w plikach, tworzonych dynamicznie, w ramach potrzeb.


Generalnie nie ma problemów, ale czasem trzeba pokombinować i, rzecz jasna, należy zachować daleko idącą ostrożność, bo to operacja na żywym organizmie (zalecany backup).

wylozy? umnie poprostu zabija jamieciorzerny proces :rofl:kernel: Out of memory: Kill process 12083 (opera) score 338 or sacrifice child

Experymentowałem na trzech instalacjach i zawsze kończyło się tym samym:
oprogramowanie nie reagowało, sprzęt (mysz, klawiatura) nie reagował, dioda od dysku paliła się non-stop - nie miałem bezpośredniego dostępu do dysku, więc nie mogłem sprawdzić, czy wiązało się, to z jakąś pracą HDD, czy to tylko zablokowana elektronika. Tak czy siak, jeżeli komp pozostaje w takim stanie przez kwadrans, to pozwalam sobie na użycie potocznego zwrotu ‘wyłożył się’.

Aaaa jeszcze zapytam.

Da radę normalnie wybierać systemy jeśli na jednym dysku (nie partycji) będzie Windows 10, a na drugim Manjaro KDE ?

jak w grub nie będzie to zawsze możesz dodać lub zmieniać w bios dyski :wink:

Oczywiście.
Zakładając, że GRUB jest zaktualizowany, będzie z niego dostęp do każdego systemu w komputerze, niezależnie od dysku i partycji, na którym ten system będzie zainstalowany.

Jeżeli masz zainstalowany pakiet os-prober i nie zmieniałeś konfiguracji z nim związanej (automatycznej detekcji przez GRUB’a innych systemów), to Windows’y powinny znaleźć się same. Jeżeli nie, to:
https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB#Detecting_other_operating_systems

Bez problemu. Najprościej najpierw zainstalować Windowsa a później Manjaro. Manjaro przy instalacji automatycznie wykryje Winde i zapisze w GRUBie. Przy uruchamianiu komputera będzie możliwość wyboru systemu