Jądro + Kilka innych pytań

  1. Jak wybiera sie jądro manjaro?
  2. Jak to jest z tymi programami pod dane środowisko graficzne, np. mamy program w paczce pkg.tar.xz to dla każdego środowiska musi byc on osobno przygotowany, tzn że paczka pkg.tar.xz pod KDE nie będzie działać pod XFCE, Gnome i odwrotnie??
    Tak gdzieś słyszałem ale nie wiem ale nie wiem czy to prawda
  1. Jądro wybiera się podczas startu systemu za pomocą menu programu rozruchowego GRUB.
    Jeśli masz zainstalowane kilka jąder - wtedy możesz wybrać w GRUB-ie, które jądro chcesz uruchomić.

  2. Generalnie - nie. Każdy program zadziała na różnych środowiskach graficznych i nie musi być do tego specjalnie przygotowany.

@aquila zgadza się, że post łamie regulamin… ale w tym przypadku myślę, że nie musimy być aż tak bardzo regulaminowi :wink:
Kolega napisał ładnie tytuł wątku, poza tym są to ogólne pytania, a nie jakieś trudne problemy, które koniecznie trzeba by rozdzielać, aby wątek pozostał czytelny.

Dziękuje koledze napcok za wyrozumiałość. Chciałbym, żeby to był mój indywidualny ogólny temat, żebym mógł w nim zadawać różne podstawowe pytania. Szkoda było by zaśmiecać forum poszczególnymi bzdurami. Dodam że jestem windowsiarzem ale że lubie poznawać inne strony swiata
IT, instaluję od czasu do czasu rózne dystrybucje linuksa przegladam w różnym zakresie, ale wiele rzeczy nawet podstawowych na temat linuksa nie wiem. Nawet kupiłem sobie osobnego laptopa do testów, żeby głównego nie spiepszyć przy róznych kombinacjach. Dodam że z Manjaro jestem najdłużej, bardzo mi sie spodobał i bede raczej zadawał sporo pytań, może nawet dla Was to będą banały.

Wróćmy do tematu.

  1. Jak doinstalować jądra linuksa?
    1.1. Co mi daje zmiana/korzystanie z innego jądra?

  2. Dolphin na xfce?
    w tym temacie Fiszek pyta o Doplhin będzie działał na Xfce?
    A Tomek Dolphin odpowiada:będzie działał na XFCE, ale będzie wymagał ściągnięcia sporej ilości zależności z KDE. Tak więc odradzam.
    Dlatego ja zadałem to pytanie. Tak wiec nie rozumiem odpowiedzi Tomka że odradza.

  3. Nowe pytanie. Jak to jest z pakietami z rożnych dystrybucji, np. debian/ubuntu korzysta z .deb suse z .rpm. Czy da sie odpalić i żeby działał poprawnie pakiet np. .rpm na manjaro albo .deb. Mam na mysli zwykłego człowieka nie programistę. Bo np. jeden chciałbym odpalić pewien program ale jego nie ma w .pkg.tar.xz.

[Zdjęcie - 07.05.2020 | Fotosik.pl]
Korzystanie z jednego jądra jest niekorzystne :grinning:
Nowe jądro więcej nowości i funkcjonalności. Rozwiązuje stare problemy i czasami tworzy nowe.

Proszę o rzetelne odpowiedzi.

  1. Kernele w Manjaro możesz zainstalować w konsoli poleceniem mhwd-kernel albo graficznie przez odpowiedni moduł ustawień systemowych. W innych dystrybucjach będzie to wyglądać inaczej, mhwd jest narzędziem typowym dla Manjaro. Nowy kernel daje m.in.: nową funkcjonalność, wsparcie dla nowego sprzętu. Ponadto stare kernele z czasem tracą wsparcie, przestajesz otrzymywać poprawki błędów i bezpieczeństwa – używając ich wystawiasz się na niebezpieczeństwo. Warto mieć zapasowy krenel, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy natkniesz się na jakiś błąd w używanym kernelu – wtedy powinieneś być w stanie uruchomić Manjaro z zapasowego.

  2. Odradzam, bo jestem zwolennikiem minimalizmu w systemie. Aplikacje powinny być spójne z środowiskiem graficznym z jakiego korzystasz lub powinny mieć jak najmniej zależności. Dzięki temu aktualizacje będą znacznie lżejsze. Poza tym zdarzały się sytuacje w przeszłości, że programy pisane z myślą o KDE lub Gnome (oba to dość spore środowiska z całą masą wzajemnych zależności) nie działały idealnie w innych środowiskach – najczęściej był to efekt jakiejś odległej zależności, którą autor paczki zapomniał uwzględnić (lub o niej nie wiedział).

  3. Nie wiem jak z .rpm (jakiś sposób pewnie by się znalazł), ale .deb się da. Jednak odradzam, gdyż próba instalacji takiego pakietu może naruszyć jakieś ważne pliki systemowe i w efekcie unieruchomić system. Jeśli jednak koniecznie musisz mieć ten program to powinieneś przynajmniej go przetestować pod Virtualboxem lub na zapasowym komputerze przed instalacją na głównym sprzęcie. Jednak najlepszym rozwiązaniem by było samodzielne przygotowanie pakietu ze źródeł – wtedy wiesz dokładnie co zmienia dana instalacja i w razie problemów możesz w prosty sposób wszystko odkręcić.

Na zrzucie ekranu pokazałem jak graficznie ustawić kernele w Plasmie.

  1. No własnie graficznie jak dodać kernel?
    1.1 Czy moge mieć dwa takie same wersje kernela i wrazie gdyby jeden padł to żebym z drugiego odpalił?
  2. Tworzenie pakietu odpada jest to program który jest zamkniety i wydawany na .deb.
    Po drugie wydaje mi sie że do tego trzeba być programistą?

Jakie środowisko graficzne? Popatrz na obrazek który podesłałem. Tam masz zaznaczone które kernele mam zainstalowane. W razie “W” w grubie wybierzesz inny kernel.
Ad.2 jaki to program? Możliwe że masz go w AUR.

6 posts were split to a new topic: Deltamediaplayer

I dobrej znajomosci angielskiego w swobodnym czytaniu i szybkim rozumieniu tekstu :frowning:

Pytałem gdzie graficznie sie dodaje kernele?

Nie podałeś jakie masz środowisko graficzne.Ja wszystko klikam nie używam praktycznie konsoli

Podawałem środowisko, patrz wyżej.
Ponadto coś mi wyszukiwanie szwankuje bo mi nic nie wyszukiwało gdy wpisywałem jądro, menager, nic nie było. Przykład poniżej:

Znalazłem. Czemu nikt nie podał że to jest w menagerze ustawień manjaro i gdzie on jest. Znalazłem to ale żem sie oszukał jak głupi tego menagera.


Ja tu kiedys dawno dawno temu byłem i jak widać poinstalowalem ale sam nie wiedziałem co robie wtedy.

  1. Kernel
  • zostaw dwa najnowsze LTS (długi okres wsparcia) albo najnowsze stabilne i najnowszy LTS - resztę wywal;
  • nie możesz mieć dwóch takich samych jąder, zawsze są asymetryczne … a tak serio - nie możesz mieć dwóch takich samych. Dość osobliwy pomysł. Ale tak, inne wersje, są głównie po to, aby ich użyć, na wypadek gdyby ‘podstawowa’ sprawiała problemy.
  1. Pakiety
  • rpm, deb i inne formaty, są paczkami innych managerów - zapomnij o nich. W Arch/Manjaro rządzi pacman (i inne, np. pamac, ale i tak działają wg reguł narzuconych przez pacman’a). Możesz instalować pakiety z repozytorium systemowego (core, extra, community), kontenery (Appimage, Flatpak, Snap), programy windowsowe (poprzez wine, niektóre tylko). Ogranicz się do tego, a jak poczujesz się pewnie, to możesz poszerzyć listę o budowanie pakietów dostępnych w AUR (z rozwagą i po zdobyciu stosownej wiedzy na ten temat). Kolejnym krokiem mogą być binarki i skrypty nie wymagające instalacji oraz tworzenie samemu pakietów, na własne potrzeby - w tym przebudowywanie tych z innych systemów paczkowania;
  • pakiety mogą mieć zależności, czyli potrzebują innych pakietów, aby działały. Jeżeli instalujesz firefox’a, to manager pakietów zadba o to, aby również zainstalować nss, który jest w jego zależnościach.
  1. Zmień tytuł wątku, tak aby oddawał istotę rzeczy (pytania wszystkie, na temat wszystkiego zadawane przez głodnego). Np. na wątpliwości młodego, albo pytania początkującego, tak aby nie koncentrować uwagi na pojedynczym elemencie (w tym przypadku jądrze).

Dobrze zmienię nazwe wątku, ale chyba jestem ślepy bo nigdzie nie widzę tej opcji.

Przebudowywanie tych z innych systemów paczkowania - to mnie interesuje, ktoś nakieruje na fajne opisy w PL

Nie ma ani jednego opisu w języku polskim. Co najwyżej znajdziesz szczątkowe informacje w języku angielskim.

Na samym początku wątku, po prawej stronie tytułu, masz ołówek → klikasz.


Nie zawsze osiągniesz zadowalający efekt, a i uwalenia systemu nie można wykluczyć. Jak już, to zainteresuj się tworzeniem, ze źródeł, paczek dla pacman’a. Dobrym początkiem byłoby poczytanie sobie nt. PKGBUILD.

Edycja tytułów wątków to uprawnienie moderacji, użytkownik może to zrobić tylko przez jakiś krótki czas po utworzeniu wątku.
Jeśli temat odbiega od tytułu wątku to proszę utworzyć nowy temat.