Instalowanie *.tar.xz pewnie proste

Zawsze instaluję przez add/remove apps, ale teraz ściągnąłem uaktualnienie i nie wiem jak go dokonać.
Czy ściągnięty plik/folder mam gdzieś wgrać i potem coś zakomendować?

proszę o help!

A co to w ogóle jest?
W Linuksie do instalacji / aktualizowania oprogramowania używamy menedżerów pakietów.
Może warto zaznajomić się z podstawami.

2 polubienia

To jest pudełko, w ktorym wyszukuję programy, zarządzam nimi, instaluję lub deinst.
Bardzo praktyczne, i chciałbym tak dalej.

Pudełko powiadasz…
To poszukaj manuala do “pudełka”.
Albo kogoś do pomocy posiadającego szklaną kulę.

@Ren co dokładnie próbujesz zainstalować i w jaki sposób? Jeśli to jest program z repozytoriów to po prostu aktualizujesz system w Pamacu albo w konsoli wpisujesz sudo pacman -Syyu. Jeśli to jest Appimage to nadajesz prawa wykonywania i uruchamiasz program – tego się nie aktualizuje, możesz działać zarówno na starej jak i na nowej wersji. A jeśli to jest pakiet .pkg.tar.xz czy pkg.tar.zst (ten drugi to nowy standard) to klikasz i od razu powinieneś przejść do procesu instalacji/aktualizacji pakietu.

Jeśli to jest cokolwiek innego (nie licząc wyżej wymienionych oraz pakietów z AUR, Snap i Flatpak) to nie polecam instalacji, a jedynie uruchamianie z poziomu zwykłego użytkownika – na wszelki wypadek, żeby przypadkiem niczego sobie nie zepsuć w systemie. Możesz też poprosić kogoś, kto się na tym zna, aby napisał ci PKGBUILD.

Mam zooma do konferencji webowych i teraz on wymaga aktualizacji do 5.0. Sciągnąłem uaktualnienie tar.xz i gdzies tam jest w downloadach. Co teraz?

Pudełko to programik add/rem software.
NIe wiem jak się uruchamia Pacmana, może to ten sam program, ale nie pojawia się w nim uaktualnienie dla zooma, do zazanczenia opcji upgrade.
Zatem, jak?

Wpisałem w terminalu sudo pacman -Syyu - nothing to upgrade
A przeceiż ściagnąłem upgradea

No, trudno. Liczyłem na doświadczenie kolegów.

Na stronie producenta jest łopatologiczna instrukcja:

Warto się też zapoznać z elementarnymi podstawami do których linkowałem we wcześniejszym poście.
Jeśli to jest za trudne to nie wróżę sukcesów w użytkowaniu Linuksa.

Zoom jest też w AUR.

Zoom znajduje się w AUR, więc nie potrzebujesz ściągać do tego żadnych plików. Wystarczy, że w konsoli wpiszesz sudo pacman build zoom.

Jak instalujesz programy spoza repozytoriów to jest oczywiste, że manager pakietów powie ci, że nie ma nic do zrobienia. Zdecydowanie odradzam takie praktyki.

1 polubienie

jednak otrzymuję no operation specyfied (use -h for help)

Też tak uważam. Mam go dlatego, by nie mieć widowsa ,i ciągnie na słabszym pc.

Racja, moja pomyłka, powinno być sudo pamac build zoom :wink:

teraz - building packages as root is not allowed

Logicznym wydaje się spróbowanie z konta zwykłego użytkownika?
Czyli bez sudo.

1 polubienie

Ale co dalej, i czy to tak powinno wyglądać na tym etapie?

Wszystko jest ok, niepotrzebnie wybrałeś edytowanie PKGBUILD-a, wyjdź z edytora (crl+x) a instalacja powinna dalej pójść bez problemów o ile niczego w tym pliku nie wykasowałeś ani nie dopisałeś.

Powinno to wyglądać zupełnie inaczej…
Decydując się na używanie Linuksa należałoby w pierwszej kolejności przyswoić sobie chociażby elementarne informacje np. na temat instalowania oprogramowania w danej dystrybucji.

A z Zoom masz dwie opcje:

  1. Albo decydujesz się na instalowanie i uaktualnianie ręcznie programu ze strony producenta wg dostarczonej dokumentacji → https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/204206269-Installing-or-updating-Zoom-on-Linux#h_82c54ba8-497c-4a8e-a983-b3be702c11c9
    Skoro już i tak zainstalowałeś w ten sposób to w identyczny możesz zaktualizować - opisane jest to dokładnie.

  2. Albo korzystasz z AUR - wtedy trzeba co nieco na ten temat poczytać i zrozumieć.

Udało się, z terminala.
Dziękuję za pomoc. Miłego weekendu.

Nie majstrowałem pierwotnie zbyt daleko od opisu, ale te szczególiki…

13 posts were merged into an existing topic: Korzystanie z obcych repozytoriów