Co Was skłoniło do wyboru Manjaro?

A w końcu LFS albo napisanie systemu i jądra samemu :slight_smile:

Ale w Windowsie 7 też była telemetria…aczkolwiek dało się ją wyłączyć odisntalowując odpowiednie aktualizacje.

Owszem - była, ale tak jak mówisz wystarczy odinstalować i ukryć odpowiedzialne za to paczki aktualizacji. W Windowsie 10 jest to niemożliwe. Niby pododawali jakieś opcje wyłączenia tego, ale albo są one tylko czasowe, albo nic nie dają, a system i tak przerzuca całe gigabajty danych w tle. Miałem ostatnio styczność z dwoma w miarę nowymi laptopami z dziesiątką (dyski HDD). Laptopy były praktycznie nieużywalne. W tle było po 10+ procesów żrących jakieś dane z dysku, skanujące i ściągające coś z neta. Próby wyłączenia tego niewiele dawały, a instalacja zewnętrznych narzędzi jest ryzykowna - system potrafi się po tym wysypywać, a z każdą kolejną aktualizacją systemu trzeba kombinować od nowa. Jedyne rozwiązanie to była wymiana dysków na SSD, bo one radzą sobie o wiele lepiej z wieloma rzeczami na raz. Nie wiem, może Microsoft trochę ogarnął już temat i nie zbiera już tylu danych i system chodzi lepiej niż kiedyś - niesmak jednak pozostaje. Pozdrawiam

Co mnie skłoniło do spróbowania Manjaro?
Strona Distrowatch i jego miejsce.
Prostota obsługi - do użytkowania prosto z pudełka.
Manjaro moim zdaniem jest bardzo przejrzysty.
Dla domowego użytku jest spoko. Jest dużo perełek w tym linuksie.
Obejrzałem film historię Linuxa. Moim zdaniem Linux to w pełni sprawny system operacyjny.

2 polubienia

Co skłoniło mnie do wyboru manjaro?
1.częste aktualizacje
2.prostota używania
3.oparcie na Arch linux

Ja używam Manjaro tylko dlatego, że ma opóźnione aktualizacje względem Archa, dzięki czemu jest bardziej stabilne. Nie mam niestety czasu by czytać forum przed każdą aktualizacją, jak to trzeba robić w przypadku czystego Archa, oraz czasu na późniejszą ewentualną naprawę systemu. Takie rzeczy jak instalator Calamares czy menedżer ustawień jądra, języków itd.to tylko wygodne dodatki, ale wiem jak można się bez nich obejść. Gdyby Arch posiadał podobnie jak Manjaro 3 gałęzie rozwoju, to zostałbym przy Archu. W Manjaro niepokoją mnie korporacyjne zapędy twórców, ale na razie nie jest to prowadzone w takim stopniu jak w Ubuntu i jego pochodnych typu Deepin czy Zorin, gdzie użytkownicy są poddawani telemetrii. Bardziej przypomina to co politykę System76, który po prostu sprzedaje laptopy ze swoim Popem.

2 polubienia

Prościej oznacza to że zbierają dane? Przecież linux podobno jest bezpieczny i nie zbiera danych od użytkowników.

Witam.
Jak wielu użytkowników Linuxa miałem w swoim życiu okres distro hoppingu. Szukałem dystrybucji stabilnej lecz chciałem także mieć dostęp do w miarę aktualnego oprogramowania. Dystrybucje punktowe zapewniały mi dużą stabilność lecz jak wiadomo posiadają coraz bardziej starzejące się oprogramowanie (choć Snapy i Flatpaki trochę poprawiają sytuację).
Wydaje mi się, że Manjaro jest właśnie dystrybucją której szukałem i mam nadzieję, że Manjaro pozostanie ze mną na dłużej.

Nie byłbym pewny tak śmiałej tezy :wink: Niestety, ale pieniądz ma nie ograniczoną moc wpływu, na człowieka. Co do istoty wątku, to ja wybrałem Manjaro bo: jest w pełni gotowy do pracy out of box, stabilny, mimo że to rolling, cechuje się doskonałą kulturą pracy, bardzo dobrze obsługuje moją leciwą kartę graficzną, co pozwala czasem zagrać bez klatkowo…stresowo :smiley:


Rozwaliło mnie to.
Wygląda na to że Distrowatch jest mało wiarygodne.
Wpisywałem inne dystrybucję i Manjaro ma najwyższe notowania.
Sprawdzałem też Endeavour OS, który oparty jest o archlinux i ma mniejszą popularność.

Ranking Distrowatch to zabawa - on liczy tylko ile razy ktoś odwiedził opis danej dystrybucji na stronie Distrowatch :slight_smile:

Mnie podoba się prostota w Manjaro mnóstwo pakietów gdzie można samemu decydować co zrobić.
Na dodatek nadaję się do gamingu.
Ktoś próbował z dystrybucją Manjaro Linux From Scratch?
Czytałem o polskiej wersji Mabox ale może ktoś się może wypowiedzieć na jej temat jeżeli próbował?

15 postów zostało podzielonych na nowy temat: Trochę o Maboxie