Trochę o Maboxie

Co chcesz wiedzieć?
Bo tak się składa, że jestem autorem :wink:

Widziałem jak na kanale YT Świat Linuxa pokazywał Maboxa. Jaka jesy różnica między Manjaro a Mabox oprócz GUI?

Mabox jest zbudowany na bazie Manjaro i używa repozytoriów Manjaro + niedużego własnego repozytorium. Można go potraktować jako Community edycję Manjaro, choć nie jest nią oficjalnie.
Więcej możesz się dowiedzieć na polskiej stronie Maboxa, choć z baraku czasu ostatnio jest rzadko aktualizowana i bardziej się przykładam do wersji “angielskawojęzycznej”.

Generalnie Mabox jest przeznaczony dla osób, które mają już jakieś pojęcie o Linuksie - lub takich co nie mają jeszcze, ale potrafią korzystać z mózgu, mają chęć poznawać nowe rzeczy i się uczyć (np. wyszukiwać informacje w Internecie oraz czytać ze zrozumieniem).
Jeśli dla kogoś istotne są rzeczy typu ikonki na pulpicie to lepiej niech sobie odpuści :wink:

1 polubienie

Operuję w większości w terminalu. Próbowałem różnych dystrybucji.
W grub w Manjaro potrafię odnaleźć jak nie mieć czarnego obrazu w mojej karcie graficznej radeon R9 390.
Sterowniki mesa i vulkan też potrafię zainstalować.
Zapoznam się z opisem polskim Maboxa.

Drugi akapit w moim poprzednim poście nie był broń Boże jakąś osobistą wycieczką… raczej ogólnym przybliżeniem do jakiego typu userów skierowany jest Mabox - a bardziej jacy mogą ewentualnie być z niego zadowoleni :wink:

Tutaj wspomina o Tobie.

Znam :slight_smile:
Co jakiś czas sobie wyszukuje youtubowe filmiki o Maboxie

Może kiedyś uda mi się samemu nagrać jakieś porządne wprowadzenie do Maboxa w języku ojczystym.

Na kanale YT Distrotube też oglądam recenzję Twojego autorstwa.
Powiedział że sam go zrobiłeś.

Jest masa tych filmików na Youtubie, problem w tym, że w większości przypadków są one robione przez “zawodowych” jutuberów dla hajsu (klików) i na szybko. Często autorzy nawet nie mieli czasu zainstalować systemu, poużywać go chocież przez godzinę i dowiedzieć się o nim czegokolwiek.
Filmiki pokazujące jak koleś omawia jakie są zainstalowane domyślnie programy, poruszając się nieudolnie po menu są absurdalne.
Oczywiście są wyjątki.

W jakim języku polecasz instalację Maboxa abym mógł zainstalować na moim głównym komputerze?

Jeśli bootując system wybierzesz Polski - i w instalatorze również Polski będziesz miał system praktycznie w pełni spolszczony - łącznie z całkowitym spolszczeniem Menu, Conky oraz panelu Tint2.

Nie wiem czy warto się rzucać od razu na głęboką wodę i instalować jako główny…
Może obczaj sobie pod VirtualBoxem … i zobaczysz czy Openbox to coś dla ciebie :slight_smile:

Dobrze. Sprawdzę pod VirtualBoxem. Dziękuję za poświęcony czas i odpowiedźi.

jak lubisz konsolę to powinien ci się spodobać skrót Ctrl + ~ tylda.
Warto poznać też terminatora Terminal Emulator: Terminator | MaboxLinux
Wspaniały emulator terminala, który dla mnie zupełnie eliminuje potrzebę korzystania z pseudo menadżerów okien zwanych tiling WM (wiem że mocna opinia).

Openbox jest dość specyficznym środowiskiem pracy dlatego przy pierwszym korzystaniu z niego można poczuć delikatną konsternację. Na szczęście Openbox w Maboxie jest start przystępnie skonfigurowany a do osobistego konfigurowania, personalizacji polecam Centrum Sterowania gdzie w jednym miejscu są zamieszczone najważniejsze opcje konfiguracyjne :slight_smile:

Zgadza się, jest specyficzny… ale jak już go poznasz (zarządzanie oknami, skróty, itp), to ciężko potem go odstawić.
W kolejnym wydaniu Maboxa, szykuję jeszcze kilka usprawnień dla maniaków pracy za pomocą klawiatury :slight_smile:

2 polubienia

To prawda :slight_smile: Dla osoby wychowanej na Windowie albo “windowsowych” środowiskach graficznych w Linuxie Mabox może być na początku małym szokiem ale łatwo “rozgryść” ten system. Mimo, że jestem raczej typem tzw zwykłego, casualowego użytkownika Linuxa to korzystam z Maboxa z krótkimi przerwami od ponad roku i jestem bardzo zadowolony. Przy odrobinie chęci każdy jest w stanie go opanować :slight_smile:

2 polubienia

Jak to jest z pakietami z repozytoriów z Manjaro?
Jak widzę w Pamac w Maboxie (w VB) nie ma tu dostępnych wielu pakietów dostępnych w Manjaro (choć są dostępne pakiety z AUR).
Czy można ew. bezproblemowo zainstalować pakiety pobrane bezpośrednio z repozytoriów Manjaro?

Wszystkie pakiety z repozytoriów Manjaro są normalnie dostępne.
Trochę pakietów z repo Maboxa.
Plus oczywiście AUR jeśli ktoś ma ochotę :slight_smile:

Oczywiście, że są wszystkie repozytoria Manjaro plus Maboxlinux:

maboxlinux
 core
 extra
 community                  
 multilib 

Trochę pakietów jest maboksowych :slight_smile: :

gg@mabox ~ $ pacman -S -l maboxlinux | wc -l
66

OK. Jest jak mówicie. Sprawdzałem w VB, a pełna lista pakietów pojawia się po odświeżeniu baz danych.