Wyszukiwanie pakietów w repozytoriach

Dobra
To powiedz mi jak mam znaleźć w repozytorium “Trezor Bridge.” skoro może się to nazywać na milion sposobów? Jest gdzieś jakaś lista rozpiska czy coś?
Jak szukasz np jakiegoś programu i wiesz jak się nazywa ale wiadomo że czasami ma coś dodane za czy przed nazwą to jak go wyszukujesz?

@Fiszek właśnie po to są nazwy programów, żeby po nich znajdować je w repozytoriach. Tu nie ma żadnej filozofii, po prostu wpisujesz w wyszukiwarkę swoje Trezor Bridge i tyle. Jeśli programu nie znajduje to albo jest w AUR (którego obsługę trzeba włączyć) albo jest tak mało znany, że nie ma go ani w repo ani w AUR (albo deweloperom nie chciało się go tam umieszczać) albo może nie być wersji na Linuxa (zwłaszcza jeśli są to programy z Windowsa). Gry to trochę inna kwestia, część (głównie open source i darmowe) są w repozytoriach i AUR, a reszty trzeba szukać na Steamie i innych sklepach z grami na stronach autorów. W twoim przypadku Trezor Bridge znajduje się w AUR.

No i jeszcze warto dodać, iż niektóre programy windowsowskie można uruchamiać dzięki Wine
Tu jest lista, co powinno działać, a co nie bardzo:

Nie interesują mnie prg windows -owe
Ten trezor bridge znalazłem w pamac w AUR i stamtąd go ściągnąłem (mam nadzieję że jest to bezpieczne źródło)
Ale większość prg poprostu instaluję z komendy w kosoli "sudo pacman -S " bo już pamiętam albo mam zapisane xD

@Fiszek to raczej bezpieczne źródło pod warunkiem, że wiesz co instalujesz, ale musisz się liczyć z tym, że instalacja niektórych programów z AUR może powodować problemy z systemem. Przygotowałem też krótki poradnik po nazwach programów w repozytoriach, mam nadzieję, że się przyda przy instalacji innych programów.

Też długo wydawało mi się to dziwne, ale tak naprawdę jak wyszukujesz programu na windzie? Albo szukasz: nazwa download (czy coś podobnego), albo podajesz jakąś dłuższą frazę, żeby znaleźć odpowiedni program i czytasz co on robi.

Wchodząc na inny system jesteś w tej drugiej sytuacji. Jeszcze nie znasz programów, więc nie wiesz czego szukać ani jak szukać, wszystko jest obce, dziwne i trudne. Wierz mi, z czasem to się zmieni, ale na początek trochę zaparcia trzeba mieć. Generalnie szukasz programu, który coś tam robi i mniej więcej w końcu masz jakąś nazwę. Ta nazwa to zwykle nazwa pakietu, którego masz szukać. Zdarza się, że czasem jest inaczej i wtedy trzeba sprawdzać jakieś artykuły z instrukcjami, które zasugerują nazwę pakietu, ale to na szczęście zdarza się rzadko.

Zwykle wyszukujesz daną nazwę i pamac pokaże ci jakieś wyniki. Generalnie 80-90% pakietów powinno być z repozytorium, jakieś pojedyncze z AUR. To są 2 główne miejsca. Jeśli tam nie znajdziesz to:

  • sprawdzasz w snapach
  • sprawdzasz w flatpackach

Dopiero jak tam nie ma to szukasz na stronie i wtedy dość często dostajesz plik AppImage, który po prostu odpalasz jak jakieś .exe, ale wtedy program po prostu uruchamia się bez żadnej instalacji. Co najwyżej zapyta cię czy zintegrować program z systemem (dopisanie do menu programów). Appimage to ciekawy format, który działa w każdej dystrybucji z gui.

Oczywiście jest też możliwość ściągnięcia plików .deb, .rpm czy tar, ale to ostateczność i tych powinieneś unikać. Czyli to co jest typowe dla windowsa jest wysoce nietypowe dla linuxa. Ściąganie z neta i instalowanie z plików to zadanie raczej dla zaawansowanych użytkowników i tego zdecydowanie się odradza.

W Linuxe masz głównie system repozytoriów coś jak sklepów (jak na Androidzie), albo uniwersalne formaty typu snap, flatpack czy appimage, które działają prawie wszędzie.

Manjaro będąc opartym na archu charakteryzuje się tym, że 99% apek zdobędziesz w repo lub AUR. A jak nie tam to w tych formatach uniwersalnych, ale te zajmują więcej miejsca na dysku, nie integrują się z systemem za dobrze i mogą chodzić wolniej, mocniej też obciążają zasoby kompa. Systemy, które nie mają tak dużych repozytoriów muszą bardziej polegać na formatach uniwersalnych, ale przez to są wolniejsze.

Plusem takich rozwiązań jest to, że aktualizacja systemu aktualizuje wszystko. W windosie aktualizujesz wszystko osobno. I jeśli wyjątkowo zainstalujesz coś z plików zewnętrznych typu deb czy rpm (to dość trudne na archu, bo to formaty nieprzeznaczone dla niego, ale możliwe) to nie będziesz miał aktualizacji, czyli sytuacja jak w windowsie.

Musisz też zrozumieć, że wiele sterowników znajduje się w samym jądrze linuxa, więc nie musisz nic instalować, ale zdarza się, że jednak trzeba coś poszukać. AUR wtedy jest najlepszym źródłem jeśli nie ma w repo.

Oprócz pamaca masz też inne aplikacje które mogą być łatwiejsze dla początkującego użytkownika, ale z reguły są one dość ograniczone. Czyli np. instalujesz Discover i tam wyszukasz oraz zainstalujesz programy z repo, snap i flatpack. Co więcej, można tam zainstalować firmware dla niektórych marek. Są tam dłuższe opisy, zdjęcia interfejsu, recenzje, czyki to co dla ciebie może być atrakcyjne. Nie ma jednak integracji z AUR i wyszukiwanie pakietów - nie programów będzie słabe, a to też bywa potrzebne.

Na początku ciężko ogarnąć co to są pakiety, ale z czasem się przyzwyczaisz i zobaczysz, że lepiej jest używać trochę oszczędniejszych graficznie programów typu pamac czy terminala.

  1. Wyszukiwanie w graficznej wersji pamac’a. Nie będę opisywał szczegółów, bo przycisk z lupą nietrudno znaleźć.

  1. Wyszukiwanie w terminalowej wersji pamac’a:
$ pamac
Dostępne operacje:
[...]
  pamac search         [opcje] <pakiet(ów)>
[...]
$ pamac search --help
Szukaj pakietów lub plików, możesz określić wielokrotne warunki wyszukiwania
pamac search [opcje] <pakiet(ów),plik(ów)>
opcje:
  -a, --aur   : wyszukaj również w AUR
  -f, --files : szukaj pakietów, które posiadają podane nazwy plików (nazwy plików mogą być częściowe)
$ pamac search "Trezor Bridge"
trezor-bridge-bin                                                                                                                                                            2.0.27-1  AUR 
  Communication daemon for TREZOR
trezord-go                                                                                                                                                                   2.0.27-1  AUR 
  TREZOR Communication Daemon aka TREZOR Bridge (written in Go)

… lub …

$ pamac search Trezor
trezor-bridge-bin                                                                                                                                                2.0.27-1              AUR 
  Communication daemon for TREZOR
python-trezor                                                                                                                                                    0.11.4-1              AUR 
  Python 3 library for communicating with the TREZOR Bitcoin hardware wallet
trezord-go                                                                                                                                                       2.0.27-1              AUR 
  TREZOR Communication Daemon aka TREZOR Bridge (written in Go)
trezord-git                                                                                                                                                      2.0.27.r4.g1ff6715-1  AUR 
  TREZOR Communication Daemon
python2-trezor                                                                                                                                                   0.11.4-1              AUR 
  Python 2 library for communicating with the TREZOR Bitcoin hardware wallet
trezorencrypt                                                                                                                                                    0.1-1                 AUR 
  TREZOR encrypt and decrypt value

Możesz przeszukiwać bazę, wykorzystując tylko część potencjalnej nazwy pakietu. Jeżeli, to nie pomaga, to możesz przeszukać nie tylko nazwy, ale również i pliki (prawdopodobnie nie działa z AUR), używając opcji:

$ pamac search --help
[...]
  -f, --files : szukaj pakietów, które posiadają podane nazwy plików (nazwy plików mogą być częściowe)

  1. Wyszukiwanie przy pomocy pacman’a:
$ man pacman

  1. Przeszukiwanie repozytoriów AppImage, Flathub, Snapcraft - za pomocą chob (github).

EDIT-20190901-1644 … bardzo dobry do przeszukiwania repozytoriów systemowych i AUR jest pkgbrowser (community).