Usunięte Wsparcie Dla BIOS, Dziala Tylko UEFI

Manjaro (Live) od długiego czasu uruchamia się tylko na UEFi. Nie uruchamia się na BIOS-ie.
Czarny ekran, a w górnym lewym rogu napis “GRUB!”. Inne dystrybucje (Debian Live, Ubuntu, KaOS, MX, PC-LinuxOS, …) nie mają żadnych problemów z komputerem z BIOSem, tylko Manjaro.

Proszę poinformować deweloperów, ponieważ powyżdza sytuacja ma miejsce od bardzo długiego czasu i developerzy muszą wyedukować się w kwestii bootowania systemu.

Nic mi nie wiadomo, żeby Manjaro nie uruchamiało się na BIOS-ie, nikt nigdzie nie zgłaszał podobnych problemów w ostatnim czasie. Być może wynika to z twojej specyficznej konfiguracji sprzętowej lub nietypowych ustawień.

Błędy możesz samodzielnie zgłosić na oficjalnym forum Manjaro – jednak taka informacja jak tutaj nie wystarczy, obowiązkowo powinieneś też podać swoją konfigurację sprzętową, podać jak masz skonfigurowany BIOS i opisać, w jaki sposób odtworzyć ten błąd.

Trochę o podstawowych różnicach między BIOS a UEFI.

Nic podobnego. U mnie działa.
Zj… dla developer’ów przedwczesne.

Niestety nie macie racji, już ktoś tu to napisał:

Dlatego podjąłem ten wątek. Może ktoś znający temat bootowania (maskara nawiasem mówiąc), podejmie się debugowania i porównania z Ubuntu, Debianem czy KaOS (gość kurcze się zna na tym, ale wątpię żeby pomógł innej dystrybucji…, niestety nie używam, gdyż repo KaOS jest strasznie ograniczone i brakuje podstawowego oprogramowania, bez którega ani rusz… np. f2fs-utils czy gnome-disk-utility, nie wspominając o wielu innych…).

@jaroman tylko że tam nie ma ani słowa o BIOS-ie, więc nie wiem skąd ten wniosek.

Ogólnie rzecz biorąc nie powinno mieć znaczenia, czy uruchamiamy z BIOS, czy z UEFI, powinno działać. Gdyby było inaczej deweloperzy by nas o tym uprzedzili. Jeśli faktycznie masz z tym problem, to powinieneś zgłosić to ze wszystkimi danym deweloperom na głównym forum, tak żeby ktoś inny mógł odtworzyć sytuację i potwierdzić problem.

Jednostkowy przypadek nie upoważnia do generalizowania. Uważam się za człowieka inteligentnego (średnio, ale jednak inteligentnego). To nie jest jednak powód do tego, aby wszystkich ludzi traktować, jakby byli po lekturze instrukcji używania moozgu (to nie przytyk, broń Boże. Tylko dowcipny, mam nadzieję, przykład). Dlatego @jaroman, nie wiń dystrybucji za, to że nie działa w trybie BIOS, skoro działa. Skąd ta pewność płynąca z mojej klawiatury? Bo wszystkie kilkanaście instalacji, których dotykam częściej lub rzadziej, nie widziały nigdy (i widzieć nie będą) na oczy UEFI.

Zaczął bym, w Twoim przypadku, od konfiguracji BIOS/UEFI.

Jeśli Manjaro jest zainstalowany z UEFI (i na komputerze z UEFI), to raczej nie powinien się uruchomić w trybie BIOS.

Kiedyś na jednym komputerze miałem zainstalowane Manjaro UEFI i innego Linuksa UEFI oraz WinXP w trybie MBR (BIOS).
Jednak aby skorzystać z WinXP w MBR/BIOS musiałem najpierw wejść do ustawień BIOS/EFI i przestawić komputer w tryb “Legacy BIOS”. Wtedy mogłem, po restarcie komputera w trybie “Legacy BIOS”, uruchomić WinXP w MBR/BIOS. Jednak w tym trybie pracy komputera nie można było uruchomić dystrybucji linuksowych, zainstalowanych z UEFI.

Analogicznie, gdy komputer pracował w domyślnym trybie UEFI, mogłem uruchomić dystrybucje linuksowe w UEFI, ale nie mogłem wtedy uruchomić WinXP w MBR/BIOS.

Lekko upraszczając, w ‘trybie UEFI’ system boot’uje się z partycji EFI (najczęściej z FAT32), a w ‘trybie BIOS’ z MBR’a (Master Boot Record) dysku. Teoretycznie rzecz biorąc, można mieszać ze sobą cztery składniki: BIOS, UEFI, GPT i MBR. Najpewniej, są jakieś tego ograniczenia, a poza tym, zawsze może się zdarzyć, że pewne kombinacje nie zadziałają (nawet jeżeli, są teoretycznie możliwe), z powodu ograniczeń konkretnego sprzętu, czy systemu.

Korzystając z kolejnej okazji, kieruję kolejny już apel do publiczności: Jeżeli, to tylko możliwe, nie mieszajcie, ani alkoholi, ani BIOS/MBR z UEFI/GPT. Chyba, że wiecie co robicie, macie istotny powód i zdajecie sobie sprawę z prawie pewnych problemów.