Problem z uruchomieniem Manjaro w trybe live

Uruchamiałem Manjaro na kilku Optiplex’ach, z podobnym procesorem (również AMD, o ile dobrze pamiętam) i różnymi kartami graficznymi - nie przypominam sobie, abym miał jakieś problemy.

Czy testy z Mint’em przeprowadziłeś na tej samej maszynie i mamy rozumieć, że Mint boot’uje się na niej, a Manjaro nie (z tego samego pen’a, w tym samym gnieździe)?

Tak testy z Mintem przeprowadziłem na tej samej maszynie i z tego samego pendriva na którym probowałem uruchomić manjaro oraz z takim samym gniezdnie co przy probie z manjaro.

  1. Jakim programem nagrywałeś Manjaro na pendrive?
  2. Czy masz możliwość sprawdzenia na innym kompie czy działa Live?

1.komedą dd ze spawdzieniem postepu
2.NIe mam móżliwości przetestowania

Nie wydaje mi się, aby w tym leżał problem, ale warto sprawdzić, aby wyeliminować zmniejszyć prawdopodobieństwo:

  • wypal pen’a za pomocą imagewriter (AUR) - używam tego narzędzia od dłuższego czasu, wypalając różne obrazy, różnych systemów, na różnych pendrive’ach i nigdy nie miałem z nimi kłopotów.

Tylko że jestem teraz na mint’cie

@azja imagewriter jest w community i jest jednym z domyślnych programów w Manjaro. Chyba że masz na myśli imagewriter-git – to jest to samo, tylko że w AUR.

@Help niemal na pewno znajdziesz ten program w repozytoriach Minta – szukaj pod nazwami imagewriter lub Suse Studio Imagewriter. Możesz też skorzystać z innych programów – ponoć dobrze sprawdza się także balenaEtcher.

imagewriter jest z openSUSE i wiem, że występuje w repozytoriach innych dystrybucji (chamsko prosty i skuteczny - pyta co ma zrobić i to robi).

Nie wiem czy Suse Studio Imagewriter jest w repozytoriach bo nie mam minta, ale znalazłem

tutaj jest jak zainstalować na mint-cie

Może spróbuj też z innym obrazem manjaro, jest dużo do wyboru.

No tak, racja. Wrócił problem, z którym spotkałem się wiele update’ów temu, a który ostatnio nie występował (nie zauważyłem) - komenda pamac info imagewriter podaje złe repozytorium:

$ pamac info imagewriter
Nazwa                  : imagewriter
Wersja                 : 1.10.1420800585.134a9b3-4
Opis                   : A graphical utility for writing raw disk images & hybrid isos to USB keys
[...]
Repozytorium           : Repozytoria użytkowników Arch
[...]

A może problem cały czas istnieje i leży gdzieś w mojej instalacji.

@azja faktycznie, pamac info u mnie też podaje złe repozytorium. Ja akurat sprawdzałem graficznie przez wyszukiwarkę Pamaca.

Dobra wiadomość, dla mnie przynajmniej, bo oznacza, że problem nie jest moim lokalnym.


EDIT-20200510-1208'pamac search imagewriter' podaje prawidłowe repo.

Prosę o zamknięcie tematu
Udało się
Manjaro wystartowało i zainstalowało bez problemu.

Co pomogło? @Help, opisz rozwiązanie - dla zaspokojenia naszej ciekawości, ale przede wszystkim dla innych, którzy będą poszukiwać pomocy na naszym Forum.

Zasadnico nagrałem obraz balenaEtcher i dodatku inny obraz ponieważ probowałem nagrać obraz manjaro 20.0 kde plasma minanal

Czyli popełniłeś podstawowy błąd - dokonałeś jednocześnie dwóch modyfikacji w procedurze (zmiana programu i obrazu), przez co nie wiemy co było przyczyną problemu.

Spróbuje otworzyć problem

Okazało się że podczas odmotywania nośnika wyłącznie komputera tak zwanym (twardym resetem) spowodowało to że po ekranie bootowania wyświetlał się czarny ekran.

Nie bardzo rozumiem. Ktoś może pomóc mojej niedzielnej, leniwej wyobraźni?

Bo Manjaro nie dziala na BIOS-ie tylko na UEFi. Masz czarny ekran, a w górnym lewym rogu napis: “Grub!”. Jak uruchomisz live na UEFi to bedzie działał. Wszystkie inne dystrybucje nie maja takiego problemu. Niestety Manjaro ma. I chyba sie to nie zmieni.