Usunięcie libinput i kłopot z uruchomieniem Plasmy

Witam wszystkich użytkowników manjaro. Wczoraj zaktualizowałem kernela do najnowszej wersji stabilnej. Zauważyłem, że touchpad nie działa mi tak jak poprzednio tj. nie działa dwukrotne kliknięcie to LPM. Znalazłem w sieci, że należy odinstalować libinput i zainstalować synaptic. Tak też postanowiłem zrobić. Po usunięciu libinput nie dało się już zainstalować niczego. Usunięcie zrobiłem w octopi. Po ponownym uruchomieniu mam tylko tryb konsoli - Plasma się nie wczytuje. Z poziomu konsoli zainstalowałem libinput ale to nie rozwiązało problemu.
Macie może jakiś pomysł, aby nie instalować systemu od początku?
Pozdrawiam.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Libinput

Nie powinno się usuwać libinput, gdyż jego usunięcie spowoduje usunięcie praktycznie całego KDE i aplikacji związanych z QT. Musisz zainstalować Plasmę ponownie.

sudo pacman -S plasma kio-extras

To zainstaluje ci minimum niezbędne do działania Plasmy. Jeśli będzie ci brakować aplikacji, czy coś będzie nie tak to postępuj według kolejnych kroków tego poradnika – tworzenie nowego użytkownika raczej możesz sobie odpuścić. Lub poszukaj odpowiednich aplikacji w Octopi (najprawdopodobniej jego też przy okazji usunęło, więc wpisz w konsoli sudo pacman -S octopi).

Plasma co jakiś czas może mieć aktualizację, która coś wyłączy – wtedy najczęściej wystarczy sprawdzić odpowiednie ustawienia systemowe.

Dzięki za pomoc, nie mogę zainstalować chyba nie mam połączenia z wifi. Nie wiem za bardzo jak się połączyć z siecią. Po wpisaniu w konsoli wifi odpowiedź “on”

Spróbuj się połączyć z siecią za pomocą nmtui.

Połączenie z siecią już mam, natomiast nie udało się pobrać żadnych pakietów.

Po kilku próbach ruszyło. Zobaczymy jak pójdzie. Poszło komunikat
Wystąpiły błędy nie zakutalizowano żadnego pakietu. Przy wszystkich plikach jest komunikat:
plik znajduje się zarówno w “discover” i w “discover-snap”.

Pierwszy raz widzę coś takiego. Korzystałeś z discover lub discover-snap? Jeśli tak to może usunięcie ich pomoże. Korzystanie z Discover w dystrybucjach opartych o Archa raczej nie jest rekomendowane.

Ja nie instalowałem tego ani z tego nie korzystałem. Jak to usunąć?

Ok, znalazłem jakieś rozwiązanie. Widocznie przy próbie instalacji Plasmy próbuje jednocześnie zainstalować discover i discover-snap, a oba programy nie mogą być jednocześnie zainstalowane.

Wpisujesz w konsoli sudo pacman -S plasma i w momencie, gdy poprosi cię o wybór, to wpisujesz 1-X, gdzie za X wstawiasz numerek mniej niż jest przy discover-snap analogicznie do zalinkowanego przeze mnie rozwiązania. Potem restartujesz komputer i cieszysz się Plasmą :slight_smile:

:wave::clap::grinning: Dzięki bardzo za pomoc działa. Zaraz zainstaluję programy KDE :beers::clinking_glasses:

Na przyszłość, @MarnyPopis , jak i wszyscy inni:

  • zwracajcie uwagę na to, co odinstalowujecie. Wyrzucenie z systemu jednego pakietu, może za sobą pociągnąć usunięcie sporej ilości innych, które, są od niego zależne. Zawsze sprawdzamy listę pakietów do odinstalowania, przed akceptacją wykonania polecenia.