Swapfile hibernacja

Witam wszystkich.
Borykam się z plikiem z tematem hibernacji.
Utworzyłem plik wymiany i chcę by działała hibernacja. Jakoś nie mogę się do szukać tutka.
Widziałem na youtube ale coś jest zakręcone.
sudo fallocate -l 8G /swapfile
sudo mkswap /swapfile
sudo chmod 600 /swapfile
sudo swapon /swapfile

sudo bash -c “echo /swapfile none swap defaults 0 0 >> /etc/fstab”

pozdrawiam

Tymi poleceniami na razie tylko utworzyłeś i aktywowałeś swapfile. Pomijam tu fakt, że zamiast fallocate rekomendują dd – ale to jest alternatywa, która też powinna zadziałać. Teraz powinieneś dodać odpowiednie parametry do kernela (czyli do /etc/default/grub w linii GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT) według schematu:

resume=<swap_file_partition> resume_offset=<swap_file_offset>

gdzie:

• <swap_file_partition> to partycja, na której znajduje się swapfile, dla pewności sprawdź poleceniem findmnt -no UUID -T /swapfile
  • parametr <swap_file_offset> za Arch Wiki otrzymasz z polecenia filefrag -v /swapfile | awk '{ if($1=="0:"){print substr($4, 1, length($4)-2)} }' (są inne sposoby, ale ten daje bezpośredni wynik i nie wymaga tłumaczenia :stuck_out_tongue:)

Na koniec jeszcze mała uwaga, jeśli korzystasz z brfts to sytuacja wygląda trochę inaczej zarówno jeśli chodzi o utworzenie swapfile jak i hibernację do niego – odsyłam do linków, a w razie problemów pytaj :wink:

Możesz też użyć usługi w systemd która sama będzie tworzyła i usuwała swapfile

Rekomendacja dotyczy niektórych systemów plików - ‘pozastandardowych’ - na których mogą być problemy (nie znam szczegółów). Używam fallocate na Ext4 i nie zarejestrowałem dotychczas jakichkolwiek nieprawidłowości.

Nie tyle tworzyła i usuwała, ile zarządzała swap’em dynamicznie, dodając/usuwając pliki (o stałym, zdefiniowanym rozmiarze), w zależności od potrzeb.

forum.manjaro.pl - polskie wsparcie Manjaro. Hostowane przez: vpsadmin - hosting Discourse