Sterowniki Epson L1455 skaner

Mam problem ze sterownikami do Samego skanera urządzenia wielofunkcyjnego. Drukarka działa. Pod tym linkiem: http://support.epson.net/linux/en/imagescanv3.php sa sterowniki do różnych dystrybucji, ktoś wie które powinnam zainstalować na Linux Manjaro. NIestety nie ma pod Linux Arch.
Dziękuję i pozdrawiam.

Spróbuj zainstalować pakiet iscan, wydaje się, że to powinno być to.

Mam zainstalowane, niestety nadal nic, wydaj mi sie że muszą być to sterowniki dokładnie pod ten model skanera ze strony epson.

W takim razie sprawdź pakiet imagescan. W pamacu piszą, że to są sterowniki v3, a takich z tego co widzę potrzebuje twój skaner.

A czy masz też zainstalowany pakiet iscan-data?

iscan-data również zainstalowany. Dodam że przy instalacji imagescan zainportował się zupełnie inny skaner DS-5500, przy czym nadal brak reakcji.

A co odnośnie tego linku który podesłałam, są tam oficjalne sterowniki pod różne dystrybucję. Czy zamiennie możne zainstalować sterowniki pod innego Linuxa (brak Arch).

A czy problem nie leży gdzieś w konfiguracji network?

Sprawdziłem na stronie i są to te same sterowniki co w pakiecie imagescan.

Jeśli chcesz używać po sieci to jest w AUR paczka: imagescan-plugin-networkscan

Również zainstalowana. Drukarka działa po sieci i nie ma problemu, natomiast skanera nie widzi. Może jest wyłączony dostęp do skanera po przez sieć? Jest możliwośc sprawdzenia tego?

@Magda_Jasiak

Dobrze rozumiem, że skaner podłączony jest przez Wi-Fi, wyłącznie? Mam nieodparte wrażenie, że spotkałem się już (na Forum, w net’cie, w praktyce?) z problemem skanowania po net’cie. Możesz podłączyć go po ludzku, przez USB?

Nie pisz posta za postem. Jeżeli Twój jest ostatni, to edytuj go, dopisując nową treść.


EDIT-20200225-2222 … na stronie:
https://wiki.archlinux.org/index.php/SANE/Scanner-specific_problems#Epson
jest link do:
http://www.sane-project.org/lists/sane-backends-external.html#S-UTSUSHI
gdzie jest lista, na której nie ma Twojego skanera; a powinien, jeżeli ma być obsługiwany przez imagescan .
Ale ale!, może nie wszystko stracone. Na stronie:
https://wiki.archlinux.org/index.php/SANE/Scanner-specific_problems#Image_Scan_v3
jest instrukcja, która pisze, że aby skaner skanował po sieci, to musisz wyedytować/utworzyć:
/etc/utsushi/utsushi.conf
Zajrzyj, sprawdź.

A czy mogła bym prosić instrukcję krok po kroku jak tego dokonać? Niestety aż tak zaawansowana nie jestem.

  1. edycja lub utworzenie czegokolwiek w plikach systemowych dokonujemy wyłącznie z poziomu roota i MUSIMY zachować daleko idącą OSTROŻNOŚĆ.
  2. najprościej zrobić to poprzez Midnight Commandera w konsoli wpisując
    sudo mc
  3. przechodzimy do katalogu /etc -jeśli nie mamy katalogu następnego /utsushi -o go tworzymy klawiszem F7 dalej otwieramy zwykły notatnik i w nim wklejamy to co podał w linku @azja czyli
    [devices]
    myscanner.udi = esci:networkscan://:1865
    myscanner.vendor = Epson
    myscanner.model = Model-name
    … i zapisujemy ten pliczek z nazwą utsushi.conf
  4. postępujemy jak napisano na tej stronie w dalszej kolejności
  1. Otwierasz lub tworzysz taki plik w tej lokalizacji w swoim ulubionym edytorze.
    /etc/utsushi/utsushi.conf
  2. Znajdujesz/dopisujesz sekcję [Devices]. W twoim przypadku powinna wyglądać tak:
[devices]
myscanner.udi    = esci:networkscan://<adres IP twojej drukarki>:1865
myscanner.vendor = Epson
myscanner.model  = L1455

Jedyne co musisz zrobić to znaleźć i wpisać IP drukarki – powinnaś go znaleźć gdzieś w panelu ustawień drukarki lub na wydrukowanej stronie testowej.

  1. Zapisujesz zmiany i sprawdzasz czy działa wpisując w konsoli utsushi. Chociaż powinno też zadziałać po zwykłym uruchomieniu Image Scan v3.

Proszę jeszcze o informację jak mogę otworzyć ten plik z poziomu root. Kiedyś w mincie była możliwość otworzenia z poziomu graficznego. Tutaj tego nie ma…

Fakt, utworzenie graficznie pliku z poziomu root jest obecnie trochę utrudnione, chociaż edycja graficznie jak najbardziej jest możliwa. Najprościej, aby utworzyć ten plik po prostu wpisz w konsoli:

sudo touch /etc/utsushi/utsushi.conf

Po wpisaniu tego polecenia, terminal prosi o hasło, wpisuje i później nic się nie dzieje…

To znaczy, że wszystko poszło dobrze, teraz już masz plik, wystarczy, że go otworzysz w jakimś edytorze. Dla przykładu z edytorem konsolowym nano (nie wiem jakie masz środowisko graficzne i jaki edytor w nim, więc tu nie poradzę, nano na pewno masz, to jeden z preinstalowanych programów w Manjaro):

sudo nano /etc/utsushi/utsushi.conf

to znaczy, że w podanym katalogu /etc/utsushi utworzony został pusty plik o nazwie utsushi.conf
ale pamiętać należy, że polecenie

sudo nano /etc/utsushi/utsushi.conf

otworzy plik w edytorze vi a tam dla mniej zaawansowanych to troszkę “zagwostek”
ten znaczek ^ to klawisz Ctrl + dana litera
np. zapisz ^o (podpowiedzi są na dole strony).

@lcoyote nie wprowadzaj w błąd, edytor nano i edytor vi to dwa różne programy, choć służą z grubsza do tego samego. nano plik otworzy plik w edytorze nano, a vi plik w edytorze vi. To co napisałeś i pokazałeś dotyczy nano. Wizualnie różnica plega na tym, że w vi nie ma żadnych podpowiedzi na dole i dlatego też uważany jest za edytor dla zaawansowanych w przeciwieństwie do nano.