Problem z uruchomieniem Manjaro po aktualizacji

Dzien dobry
W czwartek zaktualizowalem Manjaro na moim komupterze i wylaczylem komputer. Nastepnego dnia probowalem uruchomic System, ale byl problem bo zawisl przy uruchamianiu. Od tego czasu probowalem szukac rozwiazania problemu na Internecie, ale kompletnie nic nie znalazlem. W zalaczeniu chcialem przeslac log z Journal z dzisiejszej proby uruchomienia Manjaro, ale to jest txt i nie widze mozliwosci dolaczenia pliku tekstowego z logiem. Prosze o pomoc.

Możesz skorzystać z Pastebin albo z innego podobnego serwisu.

Dziekuje. Zatem wklejam logi z journal:

Proszac jednoczesnie o pomoc.

Hmm, SDDM ma problem z namierzeniem ekranu, to mi wygląda jak problem z grafiką. Dla pewności podaj jeszcze wyniki następujących poleceń:

inxi -Fazy
mhwd -li
mhwd -l
Device-1: NVIDIA GF119 [GeForce GT 610] vendor: Gigabyte driver: nvidia
  v: 340.108 alternate: nouveau bus-ID: 02:00.0 chip-ID: 10de:104a
  class-ID: 0300
Display: server: X.org 1.21.1.2 driver: loaded: nouveau
  unloaded: modesetting failed: nvidia alternate: fbdev,nv,vesa tty: 80x25
 Message: Unable to show advanced data. Required tool glxinfo missing.

Jest bałagan, system od dawna nie był aktualizowany (co jest złym pomysłem przy dystrybucjach rolling), masz zainstalowane od dawna niewspierane sterowniki 340, jakiś czas temu była aktualizacja, która wymagała z nimi manualnej akcji – zajrzyj tutaj. Tylko po co się ich trzymać skoro dla twojej karty są również sterowniki z linii 390 – swoją drogą dla nich też jest wymagany wspomniany wpis.

Tak czy inaczej pierwsze co bezwzględnie trzeba zrobić to zaktualizować system, bez tego nigdzie dalej nie zajdziemy.

W podobnej do twojej sytuacji postąpiłem następująco:

 1. Uruchomiłem system w trybie znakowym.
 2. Uaktualniłem jądro do 5.15 (choć z 5.10 też powinno działać)
 3. reboot i start z jądra 5.15 w trybie znakowym (multi-user)
 4. Ściągnąłem i uruchomiłem skrypt o nazwie
inttf-nvidia-patcher.sh

To skrypt, który pojawił się na stronie https://www.if-not-true-then-false.com
Importuje on oryginalne sterowniki ze strony NVIDIA i je łata.
5. Zainstalowałem (jako root) sterowniki NVIDIA z NVIDIA-Linux-x86_64-340.108-patched-kernel-5.15.run utworzonego przez powyższy skrypt.
6. reboot i start z jądra 5.15 w trybie graficznym.
Wszystko to wyszukałem przy pomocy Googla, podpierając się światłymi radami kolegi napcok-a.

Wlasnie jest balagan po ostatniej aktualizacji. Jak pisalem, problem pojawil sie po kolejnym uruchomieniu Systemu po aktualizacji. Ze sterownikami nvidia wiem, ze jest katastrofa, ale co poradzic. Nawet na forum manjaro.org pisali, ze jesli ktos ma po aktualizacji problem, musi sam zbudowac pakiet i tak zrobilem. Kiedys to dzialalo, teraz juz nie dziala. Ogolnie masakra.
Zaktualizowalem jednak za Twoja rada Majnaro ponownie spod terminala. Ponizej logi z Journalctl po pownownym uruchomieniu.
journal_2022-01-04 - Pastebin.com

Wygląda, jakbyś w ogóle nie zaktualizował, wciąż się uruchamia z kernela 5.10.84 zamiast tak jak powinno z aktualnego 5.10.89. Mam wrażenie, że nie mówisz całej prawdy.

Nie po ostatniej, to są nawarstwione zmiany z kilku ostatnich aktualizacji. Po tym co podałeś widać, że nie aktualizowałeś systemu co najmniej od początku listopada. Gdybyś robił aktualizacje regularnie nie miałbyś problemów albo byłyby one dużo mniejszej skali.

Zastanawia mnie też jedna kwestia, na którą wcześniej nie zwróciłem uwagi, mianowicie z twojego inxi wynika, że:

X.org 1.21.1.2

Tej wersji Xorga nigdy nie było w gałęzi Stable. Warto by było potwierdzić, na jakiej gałęzi jesteś i z jakich repozytoriów korzystasz. Podaj wyniki poleceń:

pacman-mirrors --get-branch
pamac list -r
pamac info xorg-server

Przykro mi się zrobiło czytając Twoją odpowiedź. Tak jakbym specjalnie kłamał i generował błędy w Manjaro. Fakt nieaktualizowałem od dłuższego czasu. Wynikało to jednak z tego, że wolałem nieaktualizować Systemu dłuższy czas niż mieć częste problemy z uruchomieniem Manjaro. Każdorazowa aktualizacja do dla mnie było nieprzyjemne oczekiwanie, co po tej aktualizacji przestanie działać. Z większością problemów radziłem sobie sam i udawało mi się przywracać działanie Systemu, ale teraz już mnie to przerosło. Fakt uruchamia się kernel 5.10.84, ale w grubie nawet w opcjach zaawansowanych nie ma nowszej wersji. Aktualizację wykonałem dzisiaj wieczorej komendą sudo pacman -Syyu. Co do wyników poleceń podaję poniżej:

pacman-mirrors --get-branch 

stable

pamac list -r

core
extra
community
multilib

pamac info xorg-server

Sorry, nie to miałem na myśli. Po prostu chciałem się upewnić co do paru nieścisłości.

Utworzyłeś ten plik? Dał jakiekolwiek efekty? Póki co to jest jedyny sensowny trop.

Pomogło, Manjaro uruchamia się. Dziwi mnie jednak, że pakiet z nvidi nie chce się zaktualizować mimo tego, że wyświetla się jako pakiet do aktualizacji. Zignorować to czy, lepiej podziałać zawczasu?

Ja bym spróbował zaktualizować.

Właśnie przy próbie aktualizacji jest błąd. Spróbowałem kilka razy i każdorazowo to samo:

Podaj:

uname -a
pacman -Qs headers 

Bierzesz te sterowniki z AUR – w Manjaro one nie zadziałają, bo są przygotowywane pod kernel z Archa. Musisz postąpić według tych instrukcji:

Chyba to zbyt wysoki level jak na moje pojęcie. W pierwszym kroku już był problem bo tych katalogów naściąganych już jest masa po tych wszystkich naprawach sterowników nvidi. Wszystkie znajdują się w moim katalogu domowym. No ale krok 1 i drugi przynajmniej rozumiem (choć znowu w jednym z powyższych linków, plik ten miał być tworzony w innym katalogu niż tworzony jest przez autora tego postu). Za to 3 kroku to już kompletnie nie rozumiem. Po prostu mam dodać ten tekst na końcu pliku /home/admin_mjro/nvidia-340xx-utils/ PKGBUILD? Czy jakoś inaczej to edytować?
Krok 4 jak rozumiem koniecznym jest w tym katalogu uruchomić podaną komendę, która zainstaluje paczkę. 5,6 krok zrozumiały, a 7, to chyba pozostaje po prostu wykonać polecenie. I teraz znowu w 8 mam edytować ten sam plik co w pkt 3? Co mnie też zastanawia, w 10 kroku pisze, że jeśli się wszystko powiedzie, będę miał sterowniki 340.108 legacy Nvidia, kiedy to ja już mam 340.180-1, a do aktualizacji wyświetla mi się pakiet 340.180-26. Ten opis zaktualizuje mi do najnowszej wersji sterownika 340.180?

W takim razie raczej możesz odpuścić jeśli nie zamierzasz nigdy korzystać z kerneli nowszych niż 5.10. Gdybyś zbudował pakiet zgodnie z tymi instrukcjami to mógłbyś korzystać wszystkich nowszych kerneli do 5.16.

To jest patch gita. Myślę, że ta odpowiedź trochę rozjaśni, o co w tym chodzi.

To nie jest ten sam plik. Tamten pochodzi z https://gitlab.manjaro.org/packages/extra/nvidia-340xx-utils.git, drugi jest z https://gitlab.manjaro.org/packages/extra/linux50-extramodules/nvidia-340xx.git.

To je usuń :stuck_out_tongue: Po instalacji są one de facto zbędne.

Dobrze wiedzieć. Nie omieszkam tego zrobić.

to jednak ten pkt 3 i 8 mi zaciemniło. Git jedynie kojarzy mi się z kodem programistów, wiem że znajomi z niego korzystają, ja jednak nie mam nic z nim wspólnego.

Obecniej korzystam dokładnie mowiąc 5.10.89-1-MANJARO
Co przyszlość przyniesie nie wiem. Nie chcę mieć po prostu już problemów z tym, że mam takie a nie inne sterowniki:(

No i powtórka z rozrywki, albo po prostu ciąg dalszy… znowu większa aktualizacja Manjaro i System nie wstaje. Zaktaulizowałem w niedzielę, wczoraj przez kilka godzin system próbował się uruchomić, ale się nie udało. Dziś zrobiłem zrzut z journala do pierwszego załącznika:

zaktualizowałem komendą
pacman -Syyu i reboot.
Nie pomogło, dlatego drugi zrzut do kolejnego załącznika:

Proszę serdecznie o pomoc.