Problem z uruchomieniem Manjaro po aktualizacji

Nadal korzystasz z sterowników 340xx? Szczerze polecałbym wymienienie ich na nouveau, fakt wydajność najprawdopodobniej będzie niższa, ale powinno to oszczędzić wielu problemów w przyszłości, a więc:

sudo mhwd -r pci video-nvidia-340xx
sudo mhwd -r pci video-linux
sudo mhwd -i pci video-linux

Jeśli jednak nadal chcesz korzystać z własnościowych sterowników, to znalazłem taką radę:

Musisz przekompilować sterowniki (a raczej przebudować paczki z nimi związane) - to chyba oczywiste po aktualizacji jądra.

dla mnie niestety to nie jest oczywiste, bo gdyby było, to bym to zrobił
mogę prosić o dodatkowe wskazówki?

właśnie sterowniki nouveau od początku nie działały dobrze, bo próbowałem już kilkukrotnie przełączyć się na wersję free.
Co ciekawe jak próbuję przełączyć się na sterowniki 340, czy je usunać to pisze, ze takich nie znajduje, gdyż nie są zainstalowane. podobnie jak i wersja 390
Ja już się w tym gubię…

Robisz to samo co przy instalacji tych sterów - ja jestem w podobnej sytuacji bo też ich używam - i co któryś update nie wstają mi X-y.
Wklejam notatkę którą mam na tą okazję:

napcok@mabox ~ $ cat nvidia.txt 
340xx (dkms 5.4 - 5.10)
You need to get the sources first:

git clone https://gitlab.manjaro.org/packages/extra/nvidia-340xx-utils.git
git clone https://gitlab.manjaro.org/packages/multilib/lib32-nvidia-340xx-utils.git
git clone https://github.com/philmmanjaro/nvidia-340xx-dkms.git
Then compile all packages with makepkg:

cd nvidia-340xx-utils && makepkg -si
cd ../lib32-nvidia-340xx-utils && makepkg -si
cd ../nvidia-340xx-dkms && makepkg -si
With this you will have 340xx driver, even Manjaro officially dropped it.

Oczywiście nie trzeba za każdym razem klonować repozytoriów git.

ale to mam używać tych 340, czy lepiej 390? Usunąłem wszystkie sterowniki nonfree i próbowałem zainstalować komendą

sudo mhwd -i pci video-nvidia-390xx

i wywala mi błąd, że script i pacman failed
bo
pakiet linux59-nvidia-390xx nie został znaleziony…

dlaczego?

A co ciekawe, jak wpisuję polecenie

mhwd -l --pci

które wg wiki manjaro powinno Identifying Available Drivers
wyszukuje mi własnie m.in sterownik video-nvidia-390xx

Nie mam szklanej kuli więc może sam sprawdź co u ciebie zadziała. Skoro 340 jakoś działa/działało to po co kombinować z 390?

przy próbie kopiowania prosi o podanie username i password, co podac?

EDIT:
zrobiłem literówkę, poszło, przepraszam, nie było pytania

dokłądnie co do joty aktualnie mam uruchomiony kernel:
Linux 5.10.102-1-MANJARO

Dziękuję za naprowadzenie.
Wykonałem kolejne kroki opisane w tym poście:

i ruszyło. Dla pewności na przyszłość, mam zamiar zrobić jeszcze to:
If you have the AUR enabled in Pamac, updating the system will fail because it will try to update these Nvidia packages from the AUR, and differences between Arch and Manjaro kernel creates incompatibility with these AUR packages.
To avoid that, you will need to add these Nvidia packages to the ignore list in Pamac from it settings in Preferences → Advanced → Ignore List (searching for Nvidia and selecting the packages to add them to the ignore list)

1 polubienie