Problem z grami

Witam!
Mam problem z większością gier :

  • Kingdom Come Deliverence raz się włączyło chodziło nawet ładnie jak na emulator potem odpaliłem gierke na Windzie i od tej pory już się nie włącza(nie koniecznie jest to powód). Przygotowanie do uruchomienia trwa długo a potem jak gdyby nigdy nic przestaję ładować tak samo zachowuje sie parę innych gierek Burning Daylight, Deceit, Southpark Fractured but whole
  • Resident evil 2 demo działa pięknie do momentu gdy korzystasz z laptopa potem to już nawet do menu nie wejdziesz no i nie uzyjesz zadnej rzeczy ale pochodzisz sobie po okolicy.
  • Super hot działa super!
  • What never was dziala choć klatek mniej
  • Dying light na Ubuntu dzialalo tu zachowywuje sie jak Kingdom Come Deliverence mimo, że jest grą natywną

Chwalisz się czy żalisz :wink: ? Bo jak żalisz to nie podałeś absolutnie żadnych informacji. Jaki kernel, jaka karta graficzna, jaka wersja sterowników?

1 polubienie

Panie ja to zawsze klikałem na Mój komputer własciwości albo dxdiag w uruchom. A tu to ja ostatnio jądro sobie zaktualizowałem ale już nie wiem gdzie poszukać. Wiem, że karta to 1050ti Zotac a sterowniki jak ostatnio ustawiłem to miały wersje 440…

Znalazłem Jądro 5.7.9-1
Nvidia versja 440xx

Za mało informacji, żeby wysnuć jakieś wnioski. Rozumiem, że uruchamiasz je przez Steam? Przy okazji mała uwaga – teoretycznie wszystkie te gry może łączyć jakiś wspólny problem, jednak równie dobrze każda może mieć inny problem, nie wiadomo. Strzelam, że może to być brak sterowników Vulkana. Na początek informacje o sprzęcie i sterownikach, podaj wyniki tych poleceń:

mhwd -li
inxi -CGxxx
pacman -Qs vulkan
[kaoy@kaoy-ms7971 ~]$ mhwd -li
 Installed PCI configs:
--------------------------------------------------------------------------------
                  NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
    video-nvidia-440xx            2019.10.25               false            PCI


Warning: No installed USB configs!
[kaoy@kaoy-ms7971 ~]$ inxi -CGxxx
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Pentium G4600 bits: 64 type: MT MCP 
  arch: Kaby Lake rev: 9 L2 cache: 3072 KiB 
  flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 28808 
  Speed: 800 MHz min/max: 800/3600 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800 
  3: 800 4: 800 
Graphics:
  Device-1: NVIDIA GP107 [GeForce GTX 1050 Ti] vendor: ZOTAC driver: nvidia 
  v: 440.100 bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:1c82 
  Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: nvidia 
  resolution: 1920x1080~60Hz 
  OpenGL: renderer: GeForce GTX 1050 Ti/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 440.100 
  direct render: Yes 
[kaoy@kaoy-ms7971 ~]$ pacman -Qs vulkan
local/lib32-nvidia-440xx-utils 440.100-1
    NVIDIA drivers utilities (32-bit)
local/lib32-vkd3d 1.1-2
    Direct3D 12 to Vulkan translation library By WineHQ
local/lib32-vulkan-icd-loader 1.2.147-1
    Vulkan Installable Client Driver (ICD) Loader (32-bit)
local/nvidia-440xx-utils 440.100-1
    NVIDIA drivers utilities
local/spirv-tools 2020.2-1 (vulkan-devel)
    API and commands for processing SPIR-V modules
local/vkd3d 1.1-1
    Direct3D 12 to Vulkan translation library By WineHQ
local/vulkan-icd-loader 1.2.147-1
    Vulkan Installable Client Driver (ICD) Loader

Hmm, problemem nie jest brak Vulkana – to, co niezbędne jest zainstalowane. Zanim jednak przejdziemy do sprawdzania każdej gry po kolei trzeba sprawdzić czy w Steamie wszystko jest dobrze poustawiane. A przede wszystkim czy windowsowe gry korzystają z Protona – sprawdź czy masz w ustawieniach pozaznaczane jak na screenach w tym artykule – wybór wersji Protona pozostawiam tobie, jednak zalecam najnowszą.

Gdyby nadal były problemy to możesz wybrać inną wersję Protona. Ewentualnie zmienić ją tylko dla problematycznych gier – zrobisz to na stronie gry w swojej bibliotece, pod zębatką są Właściwości – tam zaznaczasz ostatnią opcję i wybierasz.

Może też zajść konieczność dodania jakichś parametrów do danej gry, żeby działała – takich informacji najlepiej szukaj na ProtonDB.

I teraz jeszcze kilka końcowych uwag :slight_smile:

Klatkarz zależy od mnóstwa czynników – sprzęt, system, wersja oprogramowania, programy w tle itp. itd. Różnice między różnymi systemami i dystrybucjami są wręcz spodziewane – raz będzie to mniej a raz więcej FPS, w przypadku natywnych tytułów będzie to raczej kilka FPS, w przypadku windowsowych różnice mogą być większe.

O tej grze znalazłem sprzeczne informacje (mniej więcej z ostatnich 2 miesięcy) – jednym działa na Linuxie bez problemu, innym w ogóle. Sprawdź jej właściwości i w razie konieczności uruchom przez Protona.

Dysk mi się posypał. Zrobiłem nową instalacje. Zastosowałem się do tego https://www.youtube.com/watch?time_continue=582&v=Co6FePZoNgE&feature=emb_logo i Teraz mam nową wersje sterownika I jest to samo. Protona wersji też multum testowałem, za każdym razem to samo.

Jądro 5.8.1-3
[kaoy@kaoy-ms7971 ~]$ mhwd -li

Installed PCI configs:


              NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE

       video-linux            2018.05.04                true            PCI
video-nvidia-450xx            2019.10.25               false            PCI

Warning: No installed USB configs!
[kaoy@kaoy-ms7971 ~]$ inxi -CGxxx
CPU:
Topology: Dual Core model: Intel Pentium G4600 bits: 64 type: MT MCP
arch: Kaby Lake rev: 9 L2 cache: 3072 KiB
flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 28808
Speed: 800 MHz min/max: 800/3600 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800
3: 800 4: 800
Graphics:
Device-1: NVIDIA GP107 [GeForce GTX 1050 Ti] vendor: ZOTAC driver: nvidia
v: 450.57 bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:1c82
Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: nvidia
resolution: 1920x1080~60Hz s-dpi: 118
OpenGL: renderer: GeForce GTX 1050 Ti/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 450.57
direct render: Yes

a no i nie mogę się zalogować na konto … reset hasła odsyła mnie do strony która nie istnieje.

Przede wszystkim podaj, jakie konkretnie gry sprawiają ci problemy. Jak na razie wymieniłeś tylko Kingdom Come Deliverance i Dying Light oraz kilka innych gier – podaj jakie to gry oprócz tych dwóch. Jeśli to są windowsowe gry to sprawdź co o nich piszą na ProtonDB – często przy problematycznych tytułach jest instrukcja, co trzeba zrobić, aby działała. Ostatecznie możesz uruchomić Steam z konsoli i zobaczyć logi, jakie wypluwa przy uruchomieniu tych gier – być może one powiedzą, co trzeba zrobić.

Zwróć też uwagę na to, że masz dość słaby procesor, więc niektóre bardziej wymagające tytuły mogą być słabo grywalne na tym sprzęcie lub w ogóle się nie uruchamiać – dla prostego porównania zestawiłem twój procesor z minimalnym wymaganym przez Dying Ligth, wynika z niego, że twój jest troszkę słabszy. Moim zdaniem ta gra na tym sprzęcie ma prawo nie działać.

Jest to błąd w najnowszej wersji Discourse (już zgłoszony).
Obejściem jest wejście na wygenerowany link i zmiana users na u

https://forum.maboxlinux.org/users/password-reset/blablabla

na 
https://forum.maboxlinux.org/u/password-reset/blablabla

Aktualizacja:
Wysłałem na Githuba Discourse poprawkę dla tego błędu.

Aktualizacja 2:
Już działa - forum zaktualizowane - błąd był w pliku tłumaczeń.
Co ciekawe błąd dotyczył tylko języków polskiego i tureckiego.

@Vast1 czy mogłbyś łaskawie zacząć używać serwisów typu https://pastebin.com/ do wklejania tak ogromnych tekstów?
Z góry dziękuję.

  1. Na samym końcu jest jakiś błąd połączenia z serwerem – jednak już po zamknięciu samej gry, więc nie sądzę, żeby miał tutaj znaczenie.
  2. Próbowałeś skonfigurować opcje, z jakimi gra ma się uruchamiać – np. tak jak tu?
  3. Nie wiem czy zauważyłeś, ale Kingdom Come Deliverance wymaga nawet mocniejszego procesora niż Dying Light, więc próby uruchomienia na tym sprzęcie mogą się skończyć niepowodzeniem.
  1. To Bill Gates się wscieka, że nie chce windy i mi rozłącza :smile:
  2. Skonfigurowałem gre tak jak tam i jest to Jeśli chodzi o GoG to z tamtąd mam wieśka 3ke i śmiga co prawda muli ale śmiga lepiej już niż na starszych sterach, ale jak mam KDC na gogu kupić to wole już winde doinstalować i tam śmigać.
  3. Raz mi się udało uruchomić. I działało w miare płynnie

Teraz logi mówią trochę więcej – problem jest w tym, że gry są na partycji NTFS a z tego co wyczytałem Proton i Wine mają problem z ich poprawną obsługą. Masz więc przynajmniej 3 rozwiązania do wyboru:

  1. Instalacja windowsowych gier na innej partycji nie-NTFS – a najlepiej przeniesienie tam całej biblioteki. To jest najlepsze rozwiązanie jeśli zamierzasz grać tylko na Linuxie.
  2. Przeniesienie plików Protona w inne miejsce i utworzenie linków symbolicznych – tak radzi wiki Archa. Oczywiście musisz ścieżki przystosować pod siebie – do używanej wersji Protona i do swojego katalogu domowego.
  3. Skonfigurować swój dysk NTFS według tego poradnika. To rozwiązanie polecam jeśli chcesz grać zarówno na Linuxie jak i na Windowsie.

No i wszystko KCD śmiga w najlepsze chyba nawet lepiej niż na windzie! Dzieki wielkie!
Proton musi być partycji linuksowej jednak. Teraz zainstalowalem na nowo a KDC przenioslem na partycje manjaro i jest git.
Za to nawet jak steam ma nie zamontowane inne partycje to i tak występuje problem z DL https://pastebin.com/G1eazZU4

A próbowałeś uruchomić tą grę przez Protona? Na ProtonDB wszyscy zgodnie twierdzą, że wersja natywna nie działa.

DL na Ubuntu działała. Tu jakby była ustawiona na wyłączenie się po paru sekundach.
Bad blood działa choć nie połączy ze serverem się ale na windzie też był problem. Uruchamia się więc uznajmy, że zwykłe DL też będzie chodzić niechce mi się sciagać zwłaszcza, że już przeszedłem ten tytuł.
Inne gierki, też mają problem. Chyba też z protonem bo jakaś dziwna historia jest z tym, że w każdej bibliotece proton się musi oddzielnie instalować.

Coś mi tu nie pasuje:

  1. gra działa – więc o czym my tu dyskutujemy, przecież nie ma problemu
  2. nawet nie ściągnąłeś tej gry i nie próbowałeś jej uruchomić – więc znowu, o czym my tu dyskutujemy, nawet nie wiadomo czy problem jest
  3. o jakie inne gry chodzi – nie podałeś szczegółów, więc dalsza dyskusja w tym temacie nie ma sensu, nie wywróżę ci rozwiązania ze szklanej kuli
  4. (pomijając powyższe zastrzeżenia) może się powtórzę, ale czy próbowałeś uruchomić Dying Light przez Protona? Wciąż nie otrzymałem odpowiedzi, a bez tego nie ruszymy dalej.