Porzadek w systemie

Witam
Co używać do czyszczenia systemu ze śmieci ? Jakiś program czy komendy ?
Pozdrawiam

Co przez to rozumiesz? Jeśli chodzi o wszelkie pozostałości po instalacjach, budowaniach itp, to wydaje się mi, że systemowe narzędzia w 100% spełniają swe zadanie.
Na sam początek, od siebie bym polecił, zapoznać się z tym, co już na forum jest. Np: Co musisz wiedzieć, aby bezsteresowo używać Manjaro?

Ja raz na miesiąc odpalam u siebie samodzielnie stworzony skrypt o nazwie odkurzacz.sh - oto kod:

sudo pacman -Scc
sudo rm -rf /var/lib/flatpak/*
sudo rm -Rf /root/.cache/*
rm -Rf ~/.cache/*

co robią te komendy

sudo rm -rf /var/lib/flatpak/*
sudo rm -Rf /root/.cache/*
rm -Rf ~/.cache/*
sudo pacman -Scc
sudo rm -rf /var/lib/flatpak/*

Komendy skopiowane z internetowego tygodnika DistroWatch Weekly - wydanie nr 1000 z dnia 2 stycznia 2023 roku. Był tam poruszany podobny temat.

rm -rf

Komenda usuwająca zawartość wskazanego katalogu. Przełącznik -r wymusza działanie rekursywne, to znaczy usuwanie wszystkich podkatalogów wraz z całą zawartością. Flaga -f sprawia, że program nie zadaje zbędnych pytań w trakcie działania. Jak chcesz się dowiedzieć więcej, to wpisz sobie w konsoli: man rm .

/root/.cache/

Odpowiednik windowsowego folderu C:\Windows\Temp

~/.cache/

Odpowiednik windowsowego folderu C:\Users\NazwaUżytkownika\AppData\Local\Temp

Temp to skrót od angielskiego przymiotnika temporary - po polsku tymczasowy. Cache po angielsku oznacza bufor. W tych katalogach różne programy przechowują tymczasowe pliki ściągnięte z Internetu. Teoretycznie powinny po sobie posprzątać usuwając pliki, których już nie potrzebują. W praktyce często o tym zapominają. W ten sposób u użytkowników, którzy nie wiedzą o istnieniu i funkcjonowaniu tych folderów w ciągu kilkunastu miesięcy może tam urosnąć kilkugigabajtowa hałda syfu z Internetu.