Pochwal się jakie masz łącze neta

Każdy pomiar przepustowości łącza jest subiektywny, bo wykonywany w unikalnych warunkach, na które składają się:

  • parametry sprzętu
  • oprogramowanie lokalne (zainstalowane, uruchomione, konfiguracja)
  • parametry łącza (nominalne)
  • chwilowe obciążenie
  • metodologia pomiaru
  • inne

Ujednolicając te elementy (maxymalną ich ilość), nie pozbywamy się subiektywności, ale zyskujemy możliwość porównywania poszczególnych pomiarów. W praktyce możemy osiągnąć poziom poglądowy, który da nam ogólne wrażenie.

to tak zacytuję ze strony mojego dostawcy i jedno co powiem zgadza się w 100%

Zalecana procedura w celu uzyskania wiarygodnego pomiaru prędkości:

  • bezpośrednie podłączenie komputera z urządzeniem dostępowym kablem Ethernet kategorii 5 (z pominięciem sieci domowej),
  • sprawdzenie czy karta sieciowa obsługuje tryb 1000 Base-T i jest ustawiona w trybie autonegocjacji,
  • odłączenie wszystkich innych urządzeń korzystających z Internetu przewodowo jak i bezprzewodowo,
  • weryfikacja, czy nie ma uruchomionych w tle żadnych aplikacji korzystających z Internetu,
  • pozostawienie przeglądarki przez którą jest wykonywany pomiar jako jedynej aplikacji uruchomionej w systemie operacyjnym,
  • wyłączenie w opcjach przeglądarki korzystania z serwera proxy,
  • wyłączenie na czas pomiaru firewall-a (zapory) oraz oprogramowania antywirusowego,
  • wykonanie pomiaru,
  • włączenie firewall-a (zapory) oraz oprogramowania antywirusowego.

w innych warunkach pomiar fakt jest przybliżony ( u mnie widać różnica około 100 Mbps przy pobieraniu…
ale istotny jest operator który udostępnia swoje łącze do sprawdzenia swojego łącza no i logicznie że pomiar robiony dajmy na to u operatora na drugiej półkuli będzie się różnił od rzeczywistego łącza…


o tyle w temacie…

Istotną kwestią jest także, czy serwis/orogramowanie do pomiarów poprawnie współpracuje z naszym ISP i naszą lokalizacją.
Np. w moim przypadku, używany przez Was ostatnio komenda speedtest (od Ookla) niewłaściwie wybiera serwer do wykonania pomiarów, skutkiem czego, wynik jest znacznie gorszy, niż faktyczne parametry łącza.
Natomiast, żeby było ciekawiej, pomiar wykonany na stronie Speedtest od Ookla – globalny test prędkości łącza szerokopasmowego (też od Ookla) już poprawnie wybiera serwer optymalny dla mojej lokalizacji / ISP i podaje wiarygodne wyniki.

U mnie speedtest chyba coś nawala bo takiego downloadu to raczej nie mam rzeczywiście :stuck_out_tongue: Co ciekawe jak sprawdzam na innych stronach to pokazuje normalnie, Ci sie cos uparli na niskie staty :slight_smile: