Plasma 5.18.x LTS vs Plasma 5.19

W związku z licznymi problemami dochodzącymi od użytkowników plasmy 5.19 chciałbym się dowiedzieć, czy bedzie update do 5.19 i jak pozostać na wersji LTS (tak jak z jądrem 5.4.x LTS) i nie updatować do wersji niestabilnej.

Manjaro bierze paczki KDE bezpośrednio z Arch więc raczej nie będzie możliwości zostania przy wersji LTS. Plasma 5.19 pojawiła się w Arch wczoraj więc do Manjaro stable trafi najpewniej gdzieś za kilka tygodni. Aby Plasma LTS mogła istnieć w systemie obok najnowszej, musiałaby zostać zapaczkowana np. w formie paczek z sufiksem -lts. Odradzam zdecydowanie umieszczanie paczek Plasmy w sekcji IgnorePkg w pacman.conf bowiem przy aktualizacjach Qt niektóre paczki Plasmy mogą wymagać przebudowania i wówczas środowisko przestanie działać. Masz zatem dwa rozwiązania:

  • używać najnowszej Plasmy
  • stworzyć lokalne repozytorium z paczkami -lts i na bieżąco sprawdzać, czy istnieje konieczność ich przebudowy

Możesz też zwrócić się do developerów Manjaro by stworzyli paczki plasma-lts ale na to specjalnie bym nie liczył.

A ja bym doradzał trzecie wyjście - skoro najnowsze paczki nie pasują, to odpuszczenie sobie dystrybucji (semi) rolling-release - wybór jest przeogromny. Plasma 5.19 jest już w Archu, więc jest też automatycznie w gałęzi Manjaro unstable. Możliwe, że nie dostanie się jakoś bardzo szybko do stable - ale to raczej kwestia max paru tygodni, być może któregoś z point release.

Jak napisali poprzednicy, update do 5.19 będzie, to kwestia najbliższych tygodni. Niewykluczone jeśli rzeczywiście okaże się, że w nowej Plasmie jest dużo błędów to opóźnią jej wydanie w gałęzi stable. Dokładnie tak jak to miało miejsce z Plasmą 5.18.

Piaskun ma trochę racji, np. jeżeli instalujemy jakąś paczkę ale wcześniej nie uaktualniliśmy systemu (pacman -Syu) to nowy software nie będzie się uruchamial, bo nowe Qt, bo nowa Plasma etc jest wymagana. Wszystko musi być spójne - nie można mieć danej paczki z KDE Software Compilation z wersji z 5.19.x i Qt 15 jeśli mamy sytem na plasmie 5.18 i Qt 14. Rozjedzie sie. Musi być spójność tak jak w przypadku Kernela LTS + headers od tego kernela itd. Skoro jednak można to zrobić dla jądra to można dla DE, ale wątpię w to. Wymówka będzie “we follow Arch”.

Miejscem do dyskusji takich pomysłów jest oficjalne forum Manjaro.

https://forum.manjaro.org/t/kde-plasma-5-18-lts-on-manjaro/147469/14

Devy Manjaro tworzą paczki *-git dla Plasmy i frameworków, więc technicznie rzecz biorąc, mogliby bez problemu paczkować Plasmę LTS. Wydaje mi się, że więcej osób używałoby takiej wersji od tej z gita, która interesuje jedynie bug hunterów. Możesz śmiało rzucić pomysłem, jednak w pewnym momencie mógłby pojawić się problem.

Plasma wymaga określonej wersji bibliotek Qt oraz KF. Może (ale rzecz oczywista nie musi) się okazać, że za jakiś czas najnowsza wersja tych bibliotek będzie dla Plasmy LTS problematyczna. Wówczas zaszłaby potrzeba paczkowania określonej wersji Qt czy KF. Pytanie czy wtedy znalazłby się ktoś, kto by taki bałagan ogarnął.

Developerzy Manjaro czasem mnie zaskakują swoimi pomysłami (zdarza się, że negatywnie). Ale to ich czas, ich praca - robią to co chcą / co uważają za sensowne.
Oprócz wielu wersji kerneli dostarczają z tego co się orientuję również Libre Office w dwóch wersjach - stable i fresh - (choć być może to jest dziedziczone z Archa - nie sprawdzałem).
I wygląda na to, że poważnie rozważają również kwestię paczkowania KDE/PLasma LTS - link w poprzednim moim poście.

Biorą bezpośrednio z Arch, nie kompilują tego samodzielnie.

To miałoby sens. Pytanie tylko, czy nie wiązałoby się to też z przebudowaniem Plasmy z Arch by prawidłowo określić konflikty między paczkami. Wydaje mi się, że samo conflicts w paczce z -lts byłoby wystarczające. Problemem byłoby za to Qt z repo Archa - mogłoby się zdarzyć, że plasma-lts wymagałaby odpowiednich paczek z Qt.

Osobiście nie używam Plasmy, ale rzeczywiście miałoby to sens. Zakładając, że dadzą radę to spaczkować rozsądnie - biorąc pod uwagę niełatwe sprawy o których pisali tu koledzy (zależności, Qt).
Jeśli będą w stanie dobrze ogarnąć ten temat to ode mnie duże brawa :slight_smile:

Wyeliminowałoby to często pojawiające się narzekania, że coś przestaje działać, które można zobaczyć zawsze po ukazaniu się nowej dużej wersji KDE/Plasma, a które stopniowo zanikają po kilku nastepujących point release.

Im dłużej się nad tym zastanawiam tym bardziej nabieram przekonania, że taka Plasma LTS byłaby naprawdę dla wielu użytkowników świetnym rozwiązaniem.

Ja na Plasmę 5.19 nie narzekam, ale nie mam jej w całości z repo Archa. Przejrzałem bugzillę, ponakładałem odpowiednie łatki i działa wyśmienicie. Każde większe środowisko graficzne będzie narażone na bugi bardziej niż proste WM bo tam nie ma co się popsuć.

Starzy wyjadacze wiadomo, że nie narzekają, bo są w stanie sami ogarnąć sporo rzeczy i często lubią jechać na krawędzi i cenią sobie nowości nawet za cenę zdarzających się czasem jakichś drobnych niedogodności. Często też sami w jakiś sposób dokładają swoją cegiełkę do rozwoju oprogramowania.

Bardziej tu myślę o początkujących użytkownikach, którzy woleliby mieć niekoniecznie najnowsze, ale lepiej przetestowane wersje bez niespodzianek.
Jeśli takie coś udało by się osiągnąć developerom dzięki dostarczeniu dobrej jakośći i sprawdzonej wersji Plasma LTS to naprawdę czapki z głów.