O dyskach rozmowy

Pierwszy raz go oglądam. Fajnie to robi. Ja mam swoim Lapku Dell Latitude 7450 slot mSATA. I mam Samsunga 860 EVO V-Nand 500MB. Rok temu na Morele kupiłem dość drogo w porównaniu do Kingstona czy innych uznanych producentów za ok 550 zł. Ciekawostka - mniej więcej rok później w tymże samym sklepie ten sam dysk został wyceniony na ponad 1,7K PLN. Jakiś obłęd. Ale muszę przyznać, że to dobre dyski. Kingstony 480MB mam już dwa na wszelki wypadek, bo to złącze odchodzi powoli do lamusa. Generalnie na co by się przeszło z talerzy cieszy niezmiernie. Choć talerzy mam od groma jako backup internetu :slight_smile: W stacji dokującej, a właściwie dwóch.

chyba 500 GB


osobiście mam tylko ADATA Ultimate SU800 3D NAND SSD 2,5" robi robotę, a stosunek jakości do ceny rewelacyjny :wink:

Oczywiście GB. Jakoś byłem nietomny pisząc te słowa.:slight_smile:
ADATA to b. dobry dysk, ale ja jestem ograniczony interfejsem mSATA. W starszym, już trochę sfatygowanym Latidude E6400 mam GoodRAM’a 500GB i też nie narzekam. Kupiłem go w promocji za 199 PLN.

Ja kupowałem Adata Su900 3Dnand 2.5" 256GB na MLC i powiem szczerze, dysk nie do ubicia. Mam go w prawdzie dopiero 1.5roku ale przeżył “horror”, to znaczy, był zerowany minimum 50 razy już (nadpis całości zerami), stawiałem na nim chyba ze 100 razy systemy, wiele razy traktowałem jako backup (chwilowy). Obecnie mam 3186 godzin pracy i 2814 cykli start/stop, SMART czysty oprócz jednej dziwnej rzeczy: CRC Error controler nabiło mi do około 40000 i nie wiem dlaczego ale po zmianie laptopa zatrzymało się, coś wydaje mi się że było coś nie tak w poprzednim laptopie z kontrolerem bo na dyskach HDD też nabijało licznik CRC.
Dysk chciałem zmienić albowiem nie mam co zrobić z portem w którym siedzi dość stary już LiteOn mSata. Czytam już jakiś czas na temat tych dysków do HP 820 G2 ale każdy pisze co innego. Gdy laptop wyszedł na świat nie było jeszcze tych szybkich nVME więc producent okroił opis i specs.
Ja szukam dysków przede wszystkim na MLC ale jest ich tak mało że wyboru nie mam a MLC kontra TLC u mnie to priorytet. Tanie Goodramy (CX100, CX300) oraz Patrioty Blaze czy SandiskPlus na TLC zakatowałem w 8-10 miesięcy :smiley: Za Adatę płaciłem w kwietniu 2019 równe 189zł, później ceny poszły na 239, potem na 249, znowu na 269, było też 299 aż w końcu pod koniec sprzedaży w x-kom były po 319zł.
Dzisiaj, znaleźć coś sensownego na MLC i to jeszcze na PCIe3.0x4 graniczy z cudem. Ograniczała mnie wielkość obudowy, mieściły mi się dyski 2240 i 2260, musiałem piłować kawałek kadłubka i teraz wchodzi nawet 2290 :slight_smile: taki myk
No i nawet pomimo tego że wchodzi 2280 znaleźć coś na MLC… jak już wspomniałem… graniczy z cudem. Na dysk systemowy dużo nie potrzebuję, spokojnie może być 256GB bo mam win8.1 (tylko dla 3,4 programów) oraz Linuxa do zabawy, internetu, muzyki itp. Na 128GB jednak się nie mieszczę a 500GB to sporo za dużo, szkoda mi kasy, nigdy nie zużyję.

Przy okazji wspomnę, gdbyście potrzebowali dobrych dysków HDD 500GB to właśnie na OLX w Warszawie gościu sprzedaje nowe WDC Black (wyjęte z nowych laptopów). Goni je po 70zł, ma jeszcze około 100 szt. Wczoraj wziąłem dwie sztuki i zadowolony jestem, kurdę, w zapisie w połowie talerzy mają po 140-150MB/s demony :smiley: a w SMART rzeczywiście jest tak jak pisał w ogłoszeniu czyli max. 2-3h roboczo godzin (nowe).
No i właśnie w HP 820 G2 jest możlwiość instalacji tylko 2 dysków, M2 PCIE + 2.5" i w miejsce tego 2.5" chcę wstawić WD Black a pod port M2 dopasować coś sensownego na najbliższe kilka lat. Miałem kiedyś Samsunga 960 Evo, kurdę, żałuję że sprzedałem, sądziłem że mi do niczego się nie przyda lecz… 960EVO po pół roku pokazał mi już 2% zużycia a obecna ADATA Su900 ma zużycia 0% we wszystkich możliwych programach diagnostycznych. Polubiłem Adatę bo mam pendrivea ADATA USB3.0 16GB oraz kartę pamięci 32GB. Pena mam już ze 3 lata, był zerowany około 100 razy, były wgrywane systemy ze 100razy i tak dalej, pen działa jak nowy. To samo mam z kartą pamięci w kamerze cyfrowej, używana codziennie od 2 lat. Toshibę z wyższej półki wykończyłem w rok.
Co do dysków Goodram to nie kupuję ich już ze względu na firmę Wilk, mają bardzo kiepską obsługę klienta a jak już muszą obsługiwać na siłę to robią to z fochem, jakby mieli pretensje że ktoś od nich coś kupił. Zauważyłem też że taki Goodram CX300 nie ma szans do Adaty Su900. Adata od początku do teraz trzyma mi sztywno zapis sekwensyjny pow. 450MB/s i odczyt pow. 500MB/s a Goodramy 100 i 300 po czasie spadały i to znacznie, zwłaszcza po zapełnieniu. CX300 pod koniec kariery u mnie miał w zapisie ledwie 260-270MB/s a powinien 430.

Przesiadłem się na GoodRam’a bezpośrednio z talerza i to był mój pierwszy SSD więc byłem zachwycony. Przy regularnym trymowaniu (mam ustawione na Periodicaly, nie Continuously) i regularnie co niedziela czyszczę wszystkie śmieci, cache itp., po czym używam komendy
$ sudo fstrim / -v i wszystko bardzo ładnie chodzi, zarówno na GoodRamie jaki na Samsungu.
GoodRam jest szyfrowany na LUKS, więc nie wykazuje pełnego potencjału, bo pewien narzut na deszyfrowanie i szyfrowanie jest. Samsunga postanowiłem nie szyfrować, ale trudno mi szybkość bezpośrednio porównać, bo Latitude E6400 ma kontroler SATA II (może nawet SATA I) a obecnie przeze mnie używany E7450 SATA III no i C2D vs. i7-5600U. Inna liga. Tylko ten format dysku - mSATA. Niewiele tego na rynku. O większych niż 256GB MLC można zapomnieć.
Mam jednego WD Black 500GB, ale jest przerażająco głośny. Może jakiś trafiony, bo ma okropne wibracje. Ale szybki jest.

Na razie testuję te WD Black, przyznam że pierwsze co wpadło mi w ucho to właśnie głośność a raczej jej brak. Brak w stosunku do HGST 320GB (2013 rok). WDC nie słyszę wcale (ale nowe to nowe, może z czasem go usłyszę). Co do plików tymczasowych itp. to ja od lat staram się mieć max.RAM w sprzęcie i wrzucam te śmieci w RAM-DISK. Cache przeglądarki, TEMP systemu i nawet folder DOWNLOAD trzymam w RAMDISKU, pobiorę, sprawdzę, jest ok to leci na HDD a jak nie to po restarcie kompa już nie ma.
A co do dysku to teraz przy nowych obostrzeniach śnić można że coś kupię, prawie wszystkie sklepy zamknięte. Miejsce dzisiaj ślicznie uszykowałem, bez problemu wchodzi 2285 nawet a jedyny minus to brak miejsca na śrubkę montażową, poleci zatem na silikon i tyle.

To znaczy, że mój Black jest nie teges. Aż mi całe biurko wibrowało, jak włączałem lapka. Nie mam teraz kasy, bo bym zaryzykował tego Blacka co go polecasz z Allegro.

O ile jeszcze są, ja myślę nad jeszcze jedną sztuką i nie na allegro tylko na OLX, jakby co to chyba jeszcze coś ma:

Zadowolony jestem bo te 7 dych nawet już nie tragowałem, wariata z siebie robić :slight_smile:

Widać cenę wyżej, gdybyś się zdecydował to pamiętaj aby brać po dacie produkcji, jak widać na foto jeden jest z kwietnia 2019 a drugi z marca 2018, ja sam się zakręciłem bo ponoć mają dyski z 2020 na stanie także. W SMART widać że używany kilka godzin z czego wszystko minus 2h to już moje, faktycznie wyjęte z nowych laptopów bo był na nich system W10 i partycje recovery od Lenovo.
We Francji montują ludziom WD Black 7200rpm a u nas WD Blue 5400rpm :slight_smile:

A nowe to nowe, widać po testach, praktycznie pierwsze 400GB dysku hula 130-150MB/s, Manjaro chodzi na nim prawie jak z SSD :slight_smile:

Właśnie ten HDD chcę zostawić na Backup i Dane a na systemy operacyjne jakiegoś M2 poszukać po nowym roku.