Nvidia Optimus i wysoka temperatura

Niestety cudowne czasy bumblebee przeszły do lamusa wraz z pojawieniem się Steam Play. Jak chcesz, żeby działał DXVK (a więc Vulkan) to musisz wybrać inne rozwiązanie, bo bumblebee go nie wspiera. Obecne opcje to:

  1. zostawić bumblebee, ale doinstalować i skonfigurować nvidia-xrun dla tytułów chodzących na Vulkan
  2. ustawić na stałę nvidię (Prime), niestety żre to energię i dla laptopa jest kiepskim rozwiązaniem
  3. zainstalować i skonfigurować optimus-manager - wtedy można będzie przełączać na nvidię jak na Ubuntu, fajne rozwiązanie i z niego obecnie korzystam, ale jest w wersji beta i nie zawsze każdemu działa.
    Czyli na co dzień laptop startuje na intel, ale w każdej chwili mogę przełączyć na nvidię, co przeładowuje sesje i wtedy można odpalić Steam. Dodatkowo działa wtedy wyjście hdmi podłączone bezpośrednio do nvidii (na bumblebee nie było szans tego uruchomić).

Ponieważ instalacja optimus-manager psuje bumblebee a nie wiadomo czy będzie wszystko chodziło to koniecznie zrób backup (timeshift) przed jego instalacją i jak nie będzie działać to przywrócić system z backupu,

Dziękuje za podpowiedż. Z gier wyrosłem już kilka lat temu. Jedynie jak oglądam filmiki to niestety temperatura siega czasami zenitu , 100 stopni aż się laptop wyłączał. Tak prawie na każdym innym systemie oprócz windows. Jedynie Manjaro i trochę Mxlinux daje radę. Sprubuję 3 rozwiązania ale póżniej bo znowu mi obetną (spowolnią) internet w plusie jak za dużo sciągam. Narazie jadę na manjaro z kde plazmą i wszystko gra. W systemie staram się nie grzebać bez powodu więć myślę, że będzie bez awarii. Jedynie wybrałem Trizen do obsługi AUR bo lubię google-chrome.

Jak nie grasz i masz słabego kompa i jeszcze się grzeje to zostaw tak jak jest. Przy bumblebee używa sterowników intella, a więc jest energooszczędnie i raczej nie będziesz grał w nowsze, wymagające sprzętowo gry, więc pewnie DXVK nie będzie w ogóle potrzebny. Szkoda kombinowaś i psuć coś co działa jak zysk będzie zerowy.

Jak przełączysz cały dekstop na nvidię to zużyje więcej prądu i od razu zacznie się przegrzewać. Lepiej po prostu odpalić tylko steam na nvidii lub daną grę (przez bumblebee) skoro i tak Vulkan nie będzie używany tylko OpenGL.

OK. Dzięki też za timeshift. Nigdy z tego nie korzystałem ale może się przydać.

Przeniosłem Waszą wymianę zdań nt. kart graficznych, do osobnego wątku. Jakkolwiek by nie była pomocna, to nie kwalifikuje się na ‘dzień dobry’ czy ‘pokój z Tobą’.


_@gerant _ -> system i drivery swoją drogą, ale warto by było sprawdzić podstawy, czyli sprzęt:

  • zajrzyj do BIOS’u i jeżeli, są tam jakieś informacje nt. temperatury, to wygrzewaj maszynę przez czas jakiś, na jałowym biegu, i wrzuć tutaj wartości;
  • zrób, to samo z poziomu systemu - potrzymaj go kilka/kilkanaście minut z minimalnym obciążeniem (zejdź z obłożeniem mocy procesora tak nisko, jak się da) i podaj wartości, wszystkie dostępne, dotyczące temperatury).

zimny Zimny po uruchomieniu laptopa

a tak po włączeniu fimików na vod :

acpitz-acpi-0
Adapter: ACPI interface
temp1:        +87.0°C  (crit = +106.0°C)
temp2:        +29.8°C  (crit = +106.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +91.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:        +84.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:        +91.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

W biosie nic nie znalazłem żadnych funkcji dotyczących temperatury. Przy instalacji manjaro wybrałem non free. Jak pisałem na windowsie działa przełączanie grafiki i nigdy nie miałem wysokich temperatur. Z linuksa jedynie manjaro w porządku bo pracuje z bumblebee. Sam próbowałem instalować bumblebee na innych systemach ale mi się to nie udawało. Także wg mnie (nie jestem informatykiem tylko zwykłym użytkownikiem) nie jest to wina laptopa tylko zarządzania sterownikami do karty graficznej i intela.

Moje dane:

System:
  Host: gerard-pc Kernel: 4.19.20-1-MANJARO x86_64 bits: 64 
  Desktop: KDE Plasma 5.14.5 Distro: Manjaro Linux 
Machine:
  Type: Laptop System: SAMSUNG product: 300E4C/300E5C/300E7C v: 0.1 
  serial: <root required> 
  Mobo: SAMSUNG model: SAMSUNG_NP1234567890 v: FAB1 
  serial: <root required> UEFI [Legacy]: Phoenix v: P01RAC 
  date: 03/22/2012 
Battery:
  ID-1: BAT1 charge: 36.6 Wh condition: 36.6/48.8 Wh (75%) 
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core i5-3210M bits: 64 type: MT MCP 
  L2 cache: 3072 KiB 
  Speed: 1198 MHz min/max: 1200/3100 MHz Core speeds (MHz): 1: 1197 
  2: 1197 3: 1197 4: 1196 
Graphics:
  Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics driver: i915 v: kernel 
  Device-2: NVIDIA GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT 
  620M/625M/630M/720M] 
  driver: N/A 
  Display: x11 server: X.Org 1.20.3 driver: intel 
  resolution: 1366x768~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile v: 4.2 Mesa 18.3.2 
Audio:
  Device-1: Intel 7 Series/C216 Family High Definition Audio 
  driver: snd_hda_intel 
  Sound Server: ALSA v: k4.19.20-1-MANJARO 
Network:
  Device-1: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter 
  driver: ath9k 
  IF: wlp2s0 state: up mac: e8:03:9a:89:e7:88 
  Device-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet 
  driver: r8168 
  IF: enp3s0 state: down mac: e8:03:9a:a7:6b:53 
  Device-3: Qualcomm Atheros AR3012 Bluetooth 4.0 type: USB driver: btusb 
Drives:
  Local Storage: total: 465.76 GiB used: 39.48 GiB (8.5%) 
  ID-1: /dev/sda vendor: Hitachi model: HTS547550A9E384 size: 465.76 GiB 
Partition:
  ID-1: / size: 22.88 GiB used: 7.28 GiB (31.8%) fs: ext4 dev: /dev/sda1 
  ID-2: /home size: 426.18 GiB used: 32.20 GiB (7.6%) fs: ext4 
  dev: /dev/sda2 
  ID-3: swap-1 size: 8.39 GiB used: 0 KiB (0.0%) fs: swap dev: /dev/sda3 
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 64.0 C mobo: N/A 
  Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:
  Processes: 180 Uptime: 2h 21m Memory: 3.64 GiB used: 834.9 MiB (22.4%) 
  Shell: bash inxi: 3.0.30 
[gerard@gerard-pc ~]$

@gerant proszę stosować znaczniki kodu, poprawiłem Twój wpis, ale następnym razem stosuj się do tej metody.
Jeśli chcesz umieścić coś jako kod użyj ``` na początku i na końcu danej treści.

Możesz spróbować jak działa ci to pod nvidią. Pierwsze przetestuj czy bumblebee ci działa poprawnie:

optirun glxgears

Jak pojawi się okienko z kręcącymi się kółkami a w terminalu info o fps/s to jest ok, wyłacz przez q lub ctrl+c.

Uruchom program, którego używasz do oglądania (choćby i przeglądarkę) za pomocą:

primusrun program

No i zobacz czy coś to zmienia w temperaturze na plus/minus.

Warto też sprawdzić ustawienia TLP i kontrolę wiatraków. Może nie odpalają się jak trzeba?

[gerard@gerard-pc ~]$ optirun glxgears
[20600.091095] [ERROR]You've no permission to communicate with the Bumblebee daemon. Try adding yourself to the 'bumblebee' group
[20600.091187] [ERROR]Could not connect to bumblebee daemon - is it running?

(firefox:16986): Gtk-WARNING **: 21:46:38.919: Theme parsing error: <data>:1:34: Expected ')' in color definition

(firefox:16986): Gtk-WARNING **: 21:46:38.919: Theme parsing error: <data>:1:77: Expected ')' in color definition

(firefox:16986): GLib-GIO-WARNING **: 21:46:39.989: /etc/xdg/kde-mimeapps.list contains a [Added Associations] group, but it is not permitted here.  Only the non-desktop-specific mimeapps.list file may add or remove associations.
[Parent 16986, Gecko_IOThread] WARNING: pipe error (132): Połączenie zerwane przez drugą stronę: file /build/src/mozilla-unified/ipc/chromium/src/chrome/common/ipc_channel_posix.cc, line 349
[Parent 16986, Gecko_IOThread] WARNING: pipe error (54): Połączenie zerwane przez drugą stronę: file /build/src/mozilla-unified/ipc/chromium/src/chrome/common/ipc_channel_posix.cc, line 349
[gerard@gerard-pc ~]$ 

Firefox się uruchamia temperatury takie same niskie.
Wiatraki to chodzą prawie cały czas.

Błąd sugeruje sprawdzić sprawdzić czy jesteś w grupie bumblebee, jak nie to się dodaj.

sudo usermod -aG bumblebee gerard czy to tak trzeba dodać?

Brzmi ok, ale nie chce mi się sprawdzać. Ja dodaję z GUI. W Manjaro Settings masz konta użytkowników, zaznaczasz siebie, klikasz na “Administrator”, otwiera się nowe okienko i zaznaczasz “pokaż grupy”.

Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy twierdzą, że terminal jest szybszy. Szukanie i sprawdzanie komend jest dużo wolniejsze niż wejście na GUI i rozejrzenie się… jeśli GUI istnieje do tego co się chce zrobić. Czasem terminal to jedyna opcja.

i mam tam zaznaczyć bumblebee? Czy też moją nazwę użytkownika?
Dobra już dodałem w terminalu i wyszło, że to w gui bumblebee trzeba zaznaczyć.

Sprawdź czy pomogło. Może spróbuj teraz:

optirun glxgears -info

A jak nie poszło to:

optirun glxspheres64

[  252.324191] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver

[  252.324244] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.
[gerard@gerard-pc ~]$ optirun glxspheres64
[  266.635358] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver

[  266.635424] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.
[gerard@gerard-pc ~]$ 

dodałęm jeszcze to w terminalu: sudo systemctl enable bumblebee.service i po restarcie jak wyżej.

Spróbuj bumblebee, ale jak do tej pory nie działało to pewnie nic nie da, ale nie zaszkodzi:

sudo systemctl start bumblebeed

Podaj co wychodzi:

sudo systemctl status bumblebeed

[sudo] hasło użytkownika gerard: 
● bumblebeed.service - Bumblebee C Daemon
   Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/bumblebeed.service; enabled; vend>
   Active: active (running) since Thu 2019-02-14 22:31:30 CET; 9min ago
 Main PID: 559 (bumblebeed)
    Tasks: 1 (limit: 4452)
   Memory: 16.3M
   CGroup: /system.slice/bumblebeed.service
           └─559 /usr/bin/bumblebeed --use-syslog

lut 14 22:31:30 gerard-pc systemd[1]: Started Bumblebee C Daemon.
lut 14 22:31:31 gerard-pc bumblebeed[559]: /usr/bin/bumblebeed 3.2.1-2017-02>
lut 14 22:34:05 gerard-pc bumblebeed[559]: Could not load GPU driver
lut 14 22:35:28 gerard-pc bumblebeed[559]: Could not load GPU driver
lut 14 22:35:42 gerard-pc bumblebeed[559]: Could not load GPU driver
lines 1-14/14 (END)

A to ciekawe. Jest loaded i active, ale nie mogło znaleźć GPU driver? To może ta komenda u ciebie jakaś lipna jest ;p. Ja już nie jestem na bumblebee więc nie sprawdzę u siebie.

A uruchamia się program z primusrun program ? Jeśli tak to bumblebee działa jak należy.

Reading locale option from /home/gerard/.config/filezilla/filezilla.xml

(filezilla:2210): Gtk-CRITICAL **: 22:47:41.656: gtk_box_gadget_distribute: assertion 'size >= 0' failed in GtkScrollbar
wxD-Bus: Signal from /org/freedesktop/DBus, member NameAcquired
wxD-Bus: Reply with serial 2
wxD-Bus: Signal: Error: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files
[gerard@gerard-pc ~]$ 

```  Tak bez problemu. I keepas, i filezilla.

Hm? Nie rozumiem.

Aplikacje zawsze jakieś ostrzeżenia i błędy generują w tle, nawet jak wszystko jest OK, jednak jeśli bumblebee nie zadziała to aplikacja w ogóle nie wstanie i nie zobaczysz okienka.

Czyli jak użyjesz primusrun firefox i pojawi się okienko firefoxa tzn., że jest ok.

OK, to przynajmniej tą część mamy z głowy. Ale czemu się laptop grzeje? Hmmm… Jakieś benchmarki lub baczna obserwacja procesów by się przydała.

Np. mi kiedyś CPU się grzało, bo radiator odpadł… i CPU throtling się uruchamiało. To samo może być jak komp jest zasyfiony od środka. Czyli nie zawsze problemem jest software.

Czy komp od razu grzeje się na start czy dopiero jak włączysz coś?