Notoryczny błąd instalacji Manjaro

Błąd do skopiowania:

Installation Failed
Boost.Python error in job “bootloader”.
Command ‘grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Manjaro --force’ returned non-zero exit status 1.
Installing for x86_64-efi platform. Could not prepare Boot variable: Interrupted system call grub-install: error: efibootmgr failed to register the boot entry: Input/output error.

Traceback:
File “/usr/lib/calamares/modules/bootloader/main.py”, line 485, in run
prepare_bootloader(fw_type)

File “/usr/lib/calamares/modules/bootloader/main.py”, line 457, in prepare_bootloader
install_grub(efi_directory, fw_type)

File “/usr/lib/calamares/modules/bootloader/main.py”, line 319, in install_grub
check_target_env_call([libcalamares.job.configuration[“grubInstall”],

File “<string>”, line 6, in <module>

Posiadam laptopa marki Acer, na którym był domyślnie zainstalowany system Windows 10. Na tym laptopie od jakiegoś już czasu staram się bezskutecznie zainstalować Linuxa. Wybór padł na Manjaro, ponieważ jestem z nim najbardziej zaznajomiony. Naturalnie instalacja live-usb. Korzystałem z opcji instalacji “Erase disc”. Jeśli to istotne sterowniki “nonfree”. Niestety instalator na samym końcu pracy wyrzuca taki błąd jak na wyżej załączonym obrazku. Kierując się różnymi postami na forach i tutorialami na youtube próbowałem ręcznego partycjonowania na różne sposoby tam przedstawione i ustawiania odpowiednich flag na tych partyjach. Niestety również te próby kończyły się bezskuteczną instalacją, czasem tylko dostawałem nieco inny błąd. Testowałem też inne dystrybucje Linuxa, niestety żadna, której próbowałem, również nie chciała się zainstalować.

Wyłącz tryb Legacy w Biosie, wtedy powinno być ok. Zalecana dalsza lektura, gdyby problem nie ustąpił:

1 polubienie

Warto byłoby też podać dokładny model laptopa. Może są jakieś informacje na temat jego współpracy z Linux-em w sieci.

1 polubienie

Jest to model Acer Spin 1 SP111-31-C3B3
Ten sam co tutaj:

Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi mój laptop okazuje się nie posiadać opcji zmiany pomiędzy trybem Legacy i UEFI. W jego biosie nie ma za dużo opcji i dokładnie kilka razy przejrzałem całość i nic. Poszukałem więc informacji w internecie, gdzie taka opcja mogłaby się znajdować w moim biosie i okazało się, że tam gdzie powinna ona być jej nie ma. Po nazwach innych opcji wydaje mi się jednak, że mój laptop nie posiada trybu Legacy, ale przynajmniej chodzi cały czas na UEFI (w zakładce security jest taka jedna opcja, która by na to wskazywała), więc chyba powinno być dobrze. Załączam parę zdjęć z ustawień biosu.

Niestety nie mogłem wysłać wszystkich zdjęć za jednym razem, ponieważ jestem nowym użytkownikiem forum i mi nie puszcza więcej niż jednego zdjęcia na raz.

Myślę, że problemem może być włączony Secure Boot, który często nie pozwala na grzebanie w EFI co skutkuje brakiem lub trudnościami w instalacji innego systemu niż “fabryka dała”, w tym wypadku Win10.
Spróbuj w ustawić Secure Boot na Disabled, na pierwszym screenie.

1 polubienie

Na początku moich prób miałem ustawiony Secure Boot na Disabled. To już jest wynik moich prób grzebania w biosie i testowania różnych opcji, czy może któraś naprawi problem. Próbowałem już zarówno z włączonym jak i wyłączonym Secure Boot. Niestety podczas próby instalacji Manjaro nic mi to nie zmienia i dalej instalator wywala błąd. Jedyna rzecz, która się zmienia, to opcje w biosie na załączonym poniżej zrzucie ekranu zmieniają się na kolor szary i nie można ich przestawiać. W sumie dotyczą one właśnie Secure Boot, więc nawet to logiczne.

Partycję /boot/efi robisz na fat32? Wg. tego filmu

1 polubienie

Tak, próbowałem już postępować dokładnie według tego filmu. Niestety przy ustawianiu partycji /boot/efi natrafiłem na problem, ponieważ nie było u mnie flagi esp, więc byłem zmuszony ją pominąć. Testowałem dwie wersje (z partycją /boot/efi ustawioną tak jak na tym filmie na ext4 oraz przy następnej próbie na fat32) Niestety instalacja znowu w obu przypadkach kończy się błędem, tylko dla każdego przypadku nieco innym. Zaraz wyślę jak to przebiegało i jakie błędy otrzymałem.

Ze względu na moje ograniczenia, ponieważ jestem nowym użytkownikiem forum, mam limitowaną ilości wysyłanych postów i właśnie wyczerpałem ten limit, a też mogę wysyłać jeden obrazek na post, więc zaraz podeślę link do dokumentu google, w którym opiszę problem i powstawiam odpowiednie obrazki:
https://docs.google.com/document/d/1fTxMUJ5HUYTVMHOzxMNFdUMpvoUCfsRcyJDWKMnpDAA/edit?usp=sharing

Tutaj ewentualnie to samo tylko w postaci PDF’a:
https://drive.google.com/file/d/1xGXTwdjG43NgAYkfbAmYUVQP5rq8GovZ/view?usp=sharing

Cóż, z tego co czytam to jest jeszcze opcja z GParted.

  1. Uruchom Live Manjaro i Gparted przy Secure Boot Disable
  2. Ustaw tablicę partycji na GPT
  3. Utwórz partycję /boot/efi Fat32 300-500 MB (zalecają 500) z flagami boot i esp (mam nadzieję, że GParted ją widzi). Jeśli widzi to zapisz i uruchom Calamares.
  4. Przy ręcznym tworzeniu partycji wskaż utworzoną wcześniej partycję /boot/efi i nie formatuj jej.
  5. Stwórz wg. uznania /, /home, /swap

Jeśli nie widzi flagi esp to będziemy musieli dalej męczyć wujka googla

“Jeszcze jedna myśl mi chodzi po głowie, którą tak streszczę”( W. Młynarski): BIOS jest dość stary, może zaktualizować? Ja co prawda tego nie robię, ale u mnie wszystko działa, U Ciebie nie, więc więcej nie da się uwalić.
Już wymyślam co się da, bo ten laptop to wyjątkowo uparta bestia.

Spróbowałem tego rozwiązania, niestetety nie udało się. Ponieważ nadal mam ograniczoną ilość przesyłanych zdjęć, przedstawiłem w PDF’ie na Dysku Google przebieg wszystkiego co zrobiłem i problemy jakie pojawiły się po drodze:
https://drive.google.com/file/d/14tegW9XIcgjqPnxtXkFh4bIsdnOVcaGY/view?usp=sharing
Ewentualnie to samo do otwarcia w Dokumentach Google (jak komu wygodniej):
https://docs.google.com/document/d/1WNq4kUWdWj41eQ-IKy3kpYS1H51kFxC-H6lWeROBfoU/edit?usp=sharing

Zauważyłem, że system instaluje się na kartę pamięci (w tym wypadku flash wlutowany w płytę). Nie powinno mieć to znaczenia, ale może…

No to może, mimo tego błędu, zamknij Calamares i doinstaluj gruba wg. tego poradnika Stosując metodę Skrócone chrootowanie i montowanie za pomocą skryptu i sposób dla UEFI.

Edycja: Przypomniało mi się, że chyba nie ma już mhwd-chroot więc zastosuj montowanie i chrotowanie ręcznie jak na początku a potem zastosuj przywracanie gruba dla UEFI.

Ponieważ wyłączyłem wcześniej komputer to, aby uzyskać dokładnie takie same warunki, zrobiłem jeszcze raz dokładnie to samo co w poście wyżej i dostałem taki sam efekt i od tego momentu zacząłem postępować według tamtego poradnika. Wykonałem z sukcesem komendy: sudo su oraz lsblk -l. Niestety dalej efekt nie był zgodny z poradnikiem. Od razu partycje wyświetlone przez komendę lsblk -l nie miały MOUNTPOINT’u ani na /, ani na /boot/efi, tak jak to było w poradniku. W każdym razie udało mi się zidentyfikować te dwie partycje jako mmcblk0p1 oraz mmcblk0p3. Niestety nie udało mi się zamontować tych partycji. (Błąd występuje dla obu partycji z tym, że dla próby zamontowania partycji mmcblk0p1 mówi on, że “mount point does not exist”) (komendy używałem na dwa sposoby, bo nie byłem pewien, który jest poprawny) Tak wygląda to w terminalu:

Pozostaje mi tylko zapytać czy próbowałeś z innym pendrivem (co by wykluczyć czy nie ma uszkodzonych sektorów lub źle wgrał się obraz iso)? . Czy błędy instalacji innych linuksów są podobne czy inne? Jakie to dystrybucje?

Spróbowałem z innym pendrivem i próbowałem z innymi dystrybucjami. Próbowałem z Lubuntu, którego instalacja zawiesiła się gdzieś pod koniec i po prostu pasek ładowania utknął na dobre. Próbowałem też ze zwykłym Ubuntu, które na końcu instalacji wyrzuciło błąd:

Executing ‘grub-install /dev/mmcblk0’ failed

This is a fatal error.

Przeszukałem chyba cały internet w poszukiwaniu tego lub podobnych błędów i szczerze mówiąc nie znalazłem nic konkretnego – najczęściej problem sam ustępuje po ponownej próbie instalacji albo w nowszej wersji Calamares. Stąd moja sugestia, żeby wypróbować najnowsze testowe iso – linki są w treści ostatniego ogłoszenia update. Może to coś zmieni.