Naprawdę istnieje wyższość Archa nad Manjaro?

Na szczęście, miałem w ostatnich dniach inne sprawy na głowie i ominęła mnie ta … burza intelektualna.

Drobne podsumowanie, z mojego punktu widzenia:

  • Odniosłem wrażenie, że w porywach, wątek ocierał się o hejt skierowany przeciwko Arch’owi. Nie podoba mi się takie ujęcie sprawy, jakakolwiek by to sprawa była.

  • Przez kilka lat szukałem dystrybucji (Linux / BSD), która odpowiadałaby moim potrzebom i przetestowałem ich kilkadziesiąt. Nie żaliłem się, że ktoś powinien zrobić system, który pasowałby do moich wyobrażeń, tylko urabiałem sobie łokcie w trakcie poszukiwań. W końcu znalazłem kilka, a ostatcznie zdecydowałem się na Manjaro, które obserwowałem od początku.

  • W trakcie tych poszukiwań do głowy mi nie przychodziło, aby szukać czegoś podobnego do Windows’ów, bo system ten był dobrym i innowacyjnym, ale skończyło się, to w momencie pojawienia się Visty - to był początek upadku. Dlaczego miałbym szukać czegoś, co jest podobne do tego, przed czym umykam chyżo i co uważam za skłaniające się ku miernocie?

  • Używamy tego, czego używamy, bo uważamy, że odpowiada to naszym potrzebom. Możemy pozwolić sobie na taki luxus dlatego, że istnieje różnorodność, a nie jedynie słuszny kierunek, czy rozwiązanie integrujące w sobie cały informatyczny wszechświat. Jedne rozwiązania, są ‘zielone’, inne ‘czerwone’, a jeszcze bardziej inne, są ‘inszejsze’ - taki stan rzeczy przeszkadza ludziom, którzy próbują narzucić swój sposób widzenia świata innym, najlepiej wszystkim innym - takim ludziom mówimy stanowcze i zdecydowane NIE, po trzykroć NIE! Bogactwo i możliwości rozwoju widzę w różnorodności, a nie jednolitości. Nie ja na to wpadłem - natura zorientowała się, że takie podejście jest dobre, już jakieś … 14 miliardów lat temu.

  • Jest jeszcze kilka tematów, o których chciałbym napisać, ale wpis byłby za długi, aby komukolwiek chciało się go czytać. Poza tym, nie chce mi się.


EDIT-20201205-1941 …

A propos tematu (chyba w tym wątku został poruszony) brania przez Manjaro od Arch’a i nie dawania w zamian niczego:
http://allanmcrae.com/2020/12/pacman-6-0-0alpha1/
Wydaje mi się, czy równoległe/równoczesne/wielowątkowe pobieranie (parallel downloads) jest w Pamac’u od dawna? Chyba, że o inną funkcjonalność chodzi. Nie wiem, czy Arch skorzystał w tym zakresie z kodu wypracowanego przez Manjaro, ale licencyjnych (i zapewne technicznych również) problemów raczej nie ma.

2 polubienia

Nie skorzystał - porównałem kod i na mój gust nie było to to samo. Choć programistą nie jestem, kod jako tako umiem czytać.

Ale pomysł dobry, więc należy cieszyć się, że Arch idzie w tym kierunku.

Owszem. Testuję pacmana 6.0 u siebie i działa bardzo dobrze.