Montowanie podłączonego dysku

Witam wszystkich,
Ostatnio mam problem z zamontowaniem zewnętrznego dysku podłączonego pod USB
Pomimo że w Menagerze Ustawień ustawiłem jak na załączonym zrzucie


to niestety często nie można dysku zamontować
Nap%C4%99dy%20zewn%C4%99trzne_b%C5%82%C4%85d
Nie wiem co na to poradzić można. Odmontowanie czasem następuje podczas kopiowania.
Czasem pomaga restart systemu a czasem niestety i reset nie pomaga.

Miałem kiedyś podobny problem, pomogła zmiana kabla USB.

Tylko że po podłączeniu do TV nawet przez przejściówkę
Capture%20d%E2%80%99%C3%A9cran_2018-02-19_14-25-57
i tym samym kablem WSZYSTKO jest OK. Pod Windows 8.1 też od razu podłącza. Co prawda ten przewód łączący dysk poprzez (bodajże) mini USB i z drugiej USB jest cieńszy niż ten na załączonym zrzucie - ale jeśli TV wychwytuje i Windows?
Czyli to jakiś problem (według mnie) leżący po stronie systemu.

Jeżeli nie potrzebujesz bezwzględnie automontowania (z jakiegokolwiek powodu, byle ważnego), to zrezygnuj z niego. Gdy otwierasz jakieś niezamontowane urządzenie w manager’ze plików, to jest ono, w tle, wcześniej montowane.
Możesz również uruchamiać z ręki lub (lepiej) dodać do swojego autostartu (w środowisku graficznym) pozycję:

$ udiskie -tAn

Zyskujesz ikonę w tray’u, która daje Ci moc zarządzania montowaniem, włączaniem, etc. Powyższe parametry pozwalają na umieszczenie ikony w zasobniku, bez automontowania (które również jest możliwe, więc możesz spróbować), z komunikatami - te z kolei proponują mount i otwarcie file manager’a. Bardzo, moim zdaniem, praktyczne narzędzie.

@azja
ciekawy programik. A jak go w “autostarcie” umiejscowić?
Ale u mnie nadal coś jest nie tak i w konsoli pojawiają się komunikaty

[christophe@christophe-lenovoG585 ~]$ udiskie -tAn failed to mount /org/freedesktop/UDisks2/block_devices/sdb1: GDBus.Error:org.freedesktop.UDisks2.Error.Failed: Error mounting /dev/sdb1 at /run/media/christophe/USB_Filmy: Unknow error when mounting /dev/sdb1

Masz Xfce, więc dodanie nowej pozycji do autostartu, to:
$ xfce4-session-settings / Uruchamiane programy / Dodaj

Co do błędu, to:

  • jaką partycję masz na tym dysku (NTFS, FATxx, EXTx, …)?
  • jeżeli uruchomisz system live, z DVD/Pen’a, to problem również występuje?

Partycja na tym dysku to NTFS

nie uruchamiałem live - ale pod Windows wszystko jest OK
teraz musiałem windka uruchomić, by przegrać troszkę kopi na inny dysk.


… możliwe, że Manjaro jest bardziej wrażliwy na rodzaj kabli/przewodów - bo u mnie w laptopie są USB 3.0 a na kablu USB 2.0
Poszukam na ebay ( z Allegro nie korzystam) lub w sklepach takie co mają kable lepszej jakości.

to tylko jako przykład takich na ebay szukaj :wink:
mam i działa rewelacyjnie…

https://allegro.pl/oferta/hub-usb-3-0-4-porty-high-speed-5719800209

… widać, że kabel chroniony ekranem (jak przejściówka u mnie podłączona do TV) - dzięki za porady. Muszę troszkę poczekać, bo sąsiadka zadziałała że ebay na razie odpada. (strasznie up*** “starsza pani” zażyczyła sobie w drzwiach wejściowych domofon - a tzw. specjaliści zakładają to już ponad miesiąc i dzwonka nie mamy do mieszkania) Pozostają sklepy.

Kurier komórki nie użyje ?

@lcoyote -> zanim zjawi się kurier z cudownym chińskim kabelkiem, to może jednak sprawdzisz, jak zachowuje się Manjaro live?

A to fakt, na live w moim lapku wifi działa od razu a po instalacji muszę cyknąć 2 razy modprobe (wl i b43).

miałem podobny problem na Linux Mint, pomogło sformatowanie i ponowne partycjonowanie zewnętrznego dysku twardego, śmiaga do dziś :wink:

@onlinemaster
to pewnie musi nastąpić, ale na razie muszę zrobić kopię z niego - bo jest tam jakieś 700GB danych. Dzięki za info

@onlinemaster -> nie wyciągasz miecza, aby pokroić ser. Na problemy z systemem plików, partycjami i innymi tego typu, wymyślono narzędzia do ich naprawy (szczególnie, jeżeli masz gigabajty danych, których nie masz szansy przerzucić gdziekolwiek indziej). Formatowanie, czy repartycjonowanie jest konieczne niezwykle rzadko.

@azja każdy ma swoje metody, ja się nie pierdzielę, tylko załatwiam sprawy odgórnie i skutecznie

@onlinemaster
Nie zawsze (jak wspomniał @azja) potrzebne sformatowanie dysku. Trzeba poszukać programów naprawczych, bo dane zbierałem troszkę czasu i formatowanie dysku z danymi odpada. Zresztą (wspomniałem to wcześniej) pod win 8.1 dysk jest montowany.
Edit: Znalazłem informacje, że można użyć programu

ntfs-config

i ten program zainstalowałem. Partycje wykryło
ntfs-config_1
ale po “Autokonfiguracja” niestety komunikat
ntfs-config_2
i następnie takie oto komunikaty w terminalu

root@christophe-Lenovo-G585:/home/christophe# ntfs-config
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/NtfsConfig/AddWizard.py", line 159, in on_auto_clicked
    self.auto_configure()
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/NtfsConfig/AddWizard.py", line 168, in auto_configure
    self.disk.savelog()
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/NtfsConfig/Fstab/FstabHandler.py", line 522, in savelog
    self._logconf.add_section(name)
  File "/usr/lib/python2.7/ConfigParser.py", line 260, in add_section
    if section.lower() == "default":
AttributeError: 'float' object has no attribute 'lower'
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/NtfsConfig/AddWizard.py", line 154, in on_ok_clicked
    self.disk.savelog()
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/NtfsConfig/Fstab/FstabHandler.py", line 522, in savelog
    self._logconf.add_section(name)
  File "/usr/lib/python2.7/ConfigParser.py", line 260, in add_section
    if section.lower() == "default":
AttributeError: 'float' object has no attribute 'lower'

ale dla mnie to czarna magia (albo i biała) … ale MAGIA

Jak masz czas i chęci to możesz się kopać z koniem, ja się jakiś czas pierdzieliłem z tym bezskutecznie i poszedłem po rozum do głowy, przeniosłem dane na inny dysk, (możesz sobie pożyczyć od kogoś, jeśli nie masz gdzie przenieść danych, lub poprzenosić na różne urządzenia po trochu, jeśli masz więcej urządzeń, kart pamięci itp.) usunąłem wszystkie dane, przepartycjonowałem i dysk śmiga zarówno pod Windows jak i Linux, wcześniej tylko pod Windows. Prosto i skutecznie.

@onlinemaster
U mnie są trzy dyski pod dane 2 po 1TB i trzeci 400GB a systemy (Windows 150GB i reszta z 1TB na Linuxy, tj. około 850GB - Manjaro i Mint) -pożyczanie nie wchodzi zatem w rachubę - chyba, że zakup nowego z 2TB. Teraz po posypaniu się Minta ze środowiskiem Xfce zasysam ISO z Mint na Cynnamonie. Ponoć to jakieś błędy w Xfce czasem powodują nie podmontowywanie dysków z NTFS. I jak pisałem wcześniej - pod windkiem i pod TV jest wszystko wykrywane.
EDIT: w środowisku Cynnamon jeszcze nie działałem - może wreszcie nadszedł na to czas.

@lcoyote -> używaj właściwego formatowania text’u, bo wklejki z terminala bez tego, są nieczytelne. Jak Ci się nie chce, to mogę robić to za Ciebie: jeden sześciopak za jeden wiersz.