Manjaro + Windows 10

Witam.
Mam na laptopie od pół roku zainstalowany system Manjaro (fajny itd) ale potrzebuje miec tez Windows 10. Mój dysk jest podzielony na dwie partycje jedna pod Manjaro druga wolna.
Potrzebuje pomocy a własciwie wskazówek jak zrobić by mieć obok Manjaro Windows 10.
Poradził bym sobie gdybym bez problemu gdybym miał na zainstalowanego Win10 a później chciał zainstalować Manjaro. Bo juz tak nieraz robiłem z innymi dystrybucjami. U mnie jest odwrotnie Mam Mandzaro a chce postawic Windowsa.
Więc na co muszę uważać by w takiej sytuacji mieć oba systemy? Dodam że dawno temu zrobiłem taki eksperyment z innym linuksem i windowsem i po zainstalowaniu windowsa wywaliło mi linuksa. Tym razem chciałbym to zrobic żeby działało a nie chce mi sie wywalić Manjaro, Instalować windowsa a potem dopiero Manjaro, za duzo roboty a moje manjaro jest już skonfigurowane odpowiednio.

Proszę o wskazówki.

Hmmm, pobieżnie i na szybko.

Zapewne instalacja Windows’ów wywali Ci GRUB’a i użyje windows’owego boot manager’a. Teoretycznie można go wykorzystać do boot’owania Linux’a, ale w praktyce, to może być orka na skale.

Dużo zależy od sposobu, w jaki zainstalowałeś Manjaro:

  • UEFI/GPT
  • BIOS/MBR

bo tak samo będziesz musiał zainstalować Windows.

Jeżeli, to jest UEFI…, to zapewne trzeba będzie stworzyć osobną partycję UEFI dla Windows (podczas instalacji - powinien sam ją stworzyć, choć nie wiem, czy nie zechce wykorzystać już istniejącej i namieszać) i wykorzystać konfigurację UEFI, aby wybrać kolejność boot’owania (ma boot’ować Manjaro, rzecz jasna). GRUB sam sobie znajdzie drugi system, albo można, to zrobić ręcznie (w zależności od konfiguracji).

Jeżeli BIOS…, to pewnie nie obejdzie się bez odzyskiwania gruba zewnętrznym, specjalizowanym narzędziem; albo uruchomienie Manjaro z DVD/Pen’a, chroot i reinstalacja GRUB’a.

To tak na szybko, bez głębszego przemyślenia i bez wiedzy praktycznej, bo w tą stronę nigdy nie robiłem. Ale spoko - doprecyzujemy. Witamy na Forum :slight_smile:

W sieci kilka osób się chwaliło taką kolejnością:

  • Zainstalować Windowsa - koniecznie zwrócić uwagę, aby zainstalował się we właściwej partycji (nie na Manjaro). Windows, zgodnie ze swoim chamskim zwyczajem, spowoduje, że wcześniejszy GRUB od Manjaro nie będzie się pojawiał po restarcie.
  • Uruchomić LiveUSB Manjaro i przywrócić GRUBa (w którym będzie już i Manjaro i Windows)
    Chroot - przywracanie gruba | manjaro.pl

Mam UEFI/GPT. Jak to przywrócić? bo zainstalowałem win10 i klapa

Domyślam się, że chodzi Ci o przywrócenie GRUBa?
Jeśli tak, to:
Upewnijmy się, że zainstalowałeś Win10 we właściwej partycji.
Uruchom LiveUSB/CD z Manjaro i zobacz wynik komendy lsblk .
Powinny być oddzielne partycje dla Win10 i dla Manjaro.

Wykonaj kroki z linku powyżej, opisane w sekcjach:

  • Skrócone chrootowanie i montowanie za pomocą skryptu, wybierając tu partycję, w której masz Manjaro (w podanym przykładzie jest to dev/sda2 - u Ciebie może być inna)
  • UEFI

I to wszystko.

Są oddzielne partycje bo mi windows przy instalacji całkowicie zignorował miejsce przeznaczone na linuksa. wolne miejsce potraktował jako wolny dysk.

No to OK.
Uruchom LiveUSB, wykonaj te 6 instrukcji i po restarcie będziesz miał oba systemy dostępne w GRUB.

to jest edytowany post

Systemową z Manjaro, tj: /
Najlepiej pokaż wynik lsblk -f , aby rozwiać wszelkie wątpliwości.


Macie print screena. Nie mam pojęcia która partycja jest od czego. Nie są podpisane.

Mało widać -fakt. Wygląda, jakbyś nie stosował żadnych etykiet.
Pokaż wynik lsblk -f
Ta komenda daje więcej informacji.
Zapewne wiesz jaki jest rozmiar partycji systemowej Manjaro - to może też pomóc.

Edit:
Nie mam Windy, ale w znalazłem w sieci jak to powinno wyglądać, gdy jest i Linux i Winda.


W tym przykładzie partycja systemowa Linuksa (ext4) jest na sda1, a Win10 (ntfs) jest na sdb2.

i które?

Tylko sda1 wchodzi tu w rachubę.
Choć dziwne, że nie widać punktu montowania: /

troche sie zakręciłem, co ja teraz powinienem wpisać/zrobic?

Uruchom LiveUSB.

Dalej komendy:

sudo su 
pacman -S mhwd-chroot 
sudo mhwd-chroot-shell

Tu wybierzesz partycję sda1

I dalej:

sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheck
update-grub

Potem restart i powinno hulać.

Nie działa.
Po wpisaniu komendy sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheck wywaliło mi jakiś bład. Nie pamietam jaki a nie zrobiłem print screena.

Problem rozwiązałem w inny sposób, banalny sposób i to przez przypadek.
Zaraz opisze w jaki. Podsumowując to problemu z GRUBem nie było, on sobie był cały i zdrowy.
Rozwiązanie: BIOS. W chodząc w sekcje bootowania i w priorytety bootowania było tak:

  1. Windows Boot Menager
  2. Manjaro
  3. Dysk (nazwa dysku, model)
  4. coś tam

Zmieniając na to żeby na pozycji 1 było: Manjaro lub Dysk , wtedy podczas uruchomiania mamy GRUUBa i możemy sobie wybrać czy chcemy Manjaro czy Windows.

To gratulacje :slight_smile:

Szkoda, że nie udało się zarejestrować, co to był za błąd i czego dotyczył.
Jeśli chodzi o GRUB, to instalacja Windowsa w nowej partycji nie niszczy linuksowego GRUBa (domyślnie znajdującego się wewnątrz partycji Linuksa, w /boot/grub/ ), a jedynie tworzy jego odpowiednik - Windows Boot Menager, gdzie jest tylko Windows, jako jedyny system do uruchomienia.

Natomiast wykonane komendy spowodowały, że pierwotny GRUB, stworzony w czasie gdy był zainstalowany tylko jeden system - Manjaro, został rozszerzony o drugi dostępny system - Windows.

Jeśli teraz, wykonasz komendę lsblk -f, to powinna się pojawić bardziej czytelna niż poprzednio struktura partycji, z informacją o punktach montowania.
Dla poprawy czytelności, dodałbym (za pomocą gparted), przynajmniej dla partycji linuksowych, nazwy etykiet.

ad1.
Masz rację. Gdy odpalałem laptopa i wchodziłem w bootowanie klawiszem skrótu (bez wchodzenia w BIOS) to miałem do wyboru Windows Boot Menager, Manjaro, Dysk, itd. Gdy wybrałem Manjaro to odpalał sie Manjaro. Teraz gdy robie to samo to odpala sie Grub z wyborem systemów a wiec wpis sie dodał.
Mówisz że grub nie zostaje zniszczony bo znajduje sie wewnątrz głównej partycji linuxa.
A po zainstalowaniu windowsa, w windowsie w Mój Komputer oprócz jego głównej partycji “C” pojawiła sie partycja UEFI linux nazwana przez windows “D” (fat32, 300MB) z zawartością gruba: grubx64. Poniżej print screen z zawartoscia tej partycji.


Wiec jak to jest i jak to działa, gdzie w końcu jest ten konkretny grub i co to jest ten grub na tej partycji “D” (fat32, 300MB) ??

ad.2
Teraz po lsblk -f

i Gparted

Druga sprawa jest taka że nie mogę gpatred zmienić nazw etykiet, poje to jest ale nieaktywne.
Pole aktywne jest tylko przy partycji sda3 która już ma nazwe etykiety.
Wiec jak zmienić nazwe etykiety na pozostałych partycjach.

=======
{przepraszam ale musiałem dodać 3 posty zamiast jednego bo mnie zasady forum nie puściły napisać jeden }

W porządku, scaliłem posty. Nowi użytkownicy mają ograniczone możliwości jeśli chodzi o ilość linków/zdjęć w jednym poście. To niestety wynika z samego silnika discourse.