Manjaro - stuck

Witam, jestem nowym uzytkownikiem linux i wybralem swoje pierwsze distro Manjaro :), ale juz krótkiej chwili mam problem. A mianowicie kiedy uzywam Manjaro sie zawiesi ani myszka nie chodzi ani nic , nie reakuje na zaden przycisk . Moje srodowisko graficzne to xfce

  1. Pracuje z java 8, sciagnalem projekt testowy z gita, i wyskakuje mi w Inteliij iż muszę ustawic Classpath dla Junit, how to do it ;q ?

Nie wiem jak to się ma do problemu z myszką, ale najnowsza zalecana java to versja 13.
Instalując pakiet jre-openjdk będziesz miał najnowszą javę i być może to rozwiąze problem z myszką.

Opisz dokładniej, na czym polega twój problem. Co konkretnie nie działa i w jakiej sytuacji przestaje działać. Co to za projekt z gita? Jeśli w ten sposób instalujesz programy, to robisz to źle – od tego są repozytoria.

Skoro jesteś początkujący w Manjaro to polecam lekturę Co musisz wiedzieć, aby bezstresowo używać Manjaro?

I na koniec apel: staraj się pisać poprawną polszczyzną.

Okej juz sie poprawiam ;),
A mianowicie do zawieszenia pc - obojętnie co robię Np uzywam firefoxa, gimpa,intellij, to tak po 15-30 min laptop zacina mi się , system nie reaguje na nic zaden przyciak na klawiaturze. Jedynie co pomaga restart pc

  1. Zaktualizuj javę, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś (pakiet jre-openjdk i jdk-openjdk, jeśli używasz).

  2. Zobacz co Ci zawiesza komputer.
    Otwórz: Menu>System>Menedżer zadań (tj. pakiet xfce4-taskmanager) i używaj np. Firefoksa, tak aby widzieć zarówno przeglądarkę jak i Menedżer zadań.
    W pewnym momencie powinieneś zobaczyć, co zużywa Ci za dużo zasobów (CPU?, pamięć?, przestrzeń wymiany ? - czyli pamięć SWAP) i finalnie powoduje blokadę komputera.

Pierwszym podejrzanym o zawieszanie komputera może być jakiś program. To najprościej sprawdzić w menedżerze zadań – zrób jak radzi @majo.

Drugim potencjalnym podejrzanym są sterowniki, zwłaszcza jeśli jest to nowy sprzęt – zaktualizuj do najnowszego kernela.

Skoro problem narasta w czasie, to sugeruje mi, że jakiś pakiet może zużywać coraz więcej pamięci, a gdy jej zabraknie, to zżera SWAP, a gdy tego zabraknie, to komp pada.

Z najnowszymi kernelami, które często są jeszcze mało przetestowane, a czasami nawet eksperymentalne, to bym był ostrożny.
Pewniej jest testować sprzęt na sprawdzonym i stabilnym kernelu z serii LTS, z relatywnie dużym numerem na końcu, np. 4.19.85

1 polubienie

wpisujac komędę hostnamectl : Kernel: Linux 5.3.11-1-MANJARO.
Czy mógłby mnie ktoś poprowadzić za rączkę jak zrobic downgrade na 4.19. 85?
uzytwam dopiero 3 h i ciezk oejszcze jest mi w nowym srodowisku połapac sie

Problem chyba rozwiązany nie dodało mi swap :grin:,
Jednak to nie pomogło, czy ktoś mógłby mnie poprowadzić za rączkęi zrobic downgrade kernela ?

Na rysunku nie widać nic podejrzanego.
Dodaj jeszcze pole “Stan” i zobacz czy przypadkiem nie ma jakiś pakietów Z - “zombie”
T- “terminated”.

Jeśli chodzi o zapoznanie się z ustawieniami, to klikasz w Menu a potem

  • albo w ikonkę “Ustawienia” na wysokości nazwy użytkownika (i tu będziesz miał wszystkie ustawienia)
  • albo wybierasz podmenu Ustawienia i dalej wybierasz interesujące cię opcje.

Dalej klikasz/wybierasz: Menedżer Ustawień Manjaro>Jądro>Zainstaluj
i instalujesz wybrane jądro.
W Manjaro może być ich kilka. Podczas uruchamiania systemu wybierasz w GRUB które jądro ma być użyte. Będzie ono także domyślnie użyte przy kolejnym uruchomieniu systemu.

Czy jak wybiore w grub pakiet lts to potem w menager manjaro mam usunac ten co byl przy instalacji ?

Po zmianie kernela w grub mam tylko czarny ekran czy probowac z innymi ?

Nic nie musisz usuwać.
Menu GRUB powinno wyglądać jakoś tak, a dostępne opcje będę pod Advanced…


probowalem wersji rt oraz lts ale byle która wybiore to jest blac screan

jeszcze mam pod literka C GRUB commandline ← ale tam juz nie wiem co pisac

na lapku mam same manjaro bez windows - chciałbym w 100 % sie przestawic ale póki co ciągle pod górkę ;q

Teraz wybierz wersję 4.19.85 i zatwierdź klawiszem “enter”

Aktualna wersja to 5.3.12 – zaktualizuj system, zwłaszcza jeśli masz sterowniki AMD Catalyst (w 5.3.11 ich nie ma, 5.3.12 i każda inna wersja już je ma) sudo pacman -Syu

Nie usuwaj kernela, a nawet nie powinieneś – gdyby w przyszłości jakaś aktualizacja coś popsuła, to możesz się przełączyć na drugi kernel i pracować dalej.

Podaj też, jaką masz kartę graficzną (inxi -G) – sporo podobnych problemów na głównym forum jest z tym powiązanych.

EDIT: podaj też wynik mhwd -li

robie tak ale blak screan nic sie nie dzieje

na nowym kernelu to samo

Otwarte sterowniki + dość nowy sprzęt to nie jest najlepsze połączenie. Teraz je usuniemy i zainstalujemy własnościowe sterowniki, wpisz w konsoli:

sudo mhwd -r pci video-linux
sudo mhwd -a pci nonfree 0300
2 polubienia