Manjaro KDE - pendrive/micro sd do zapisu aplikacji

Witam, zainstalowałem manjaro kde na swoim chromebooku z 16gb wbudowanej pamięci. Czy istnieje możliwość instalacji aplikacji(steam + gry) na pendrive 2.0/3.0 bądź micro sd? Przy próbie stworzenia folderu biblioteki wyskakuje komunikat " Nowy folder biblioteki musi znajdować się na zamontowanym systemie plików z uprawnieniami do wykonywania"
Ewentualnie czy jest inny linux (któremu wystarczy 16gb) i w łatwy sposób zainstaluje steam na pendrive/microsd
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc bądź jej próbę :stuck_out_tongue:

Z komunikatu wynika, że wymagania, są dwa: system plików ma być zamontowany (raczej oczywiste) i z uprawnieniami do wykonywania. Co do tego drugiego, to najpewniej pen/karta jest pod FAT’em lub innym systemem plików, który nie ma (lub Linux nie obsługuje na nim takiej funkcjonalności) możliwości ustawienia prawa do wykonywania. Rozwiązanie? - np. Ext4.

Innym problemem jest możliwość instalacji programu w lokalizacji innej niż domyślna. Może się okazać, że nie będzie wtedy działał, albo trzeba będzie wykonać jakieś dodatkowe działania.

Hmmm, nie śmiem pytać, skąd pomysł instalacji Steam’a na Chromebook’u (stąd brak pytajnika w zdaniu).

Gry typu fallout 1/2,jedi academy/outcast - działają :slight_smile: - zależało mi na tanim,małym laptopie żeby sobie czasem pograć w pracy :smiley:
Netflix też fajnie działa tyle że na xfce - pod kde niestety coś go muli.
Tego typu gry powinny bez problemu śmigać z pendriva czy micro sd - niestety z uwagi na małą pojemność dysku w lenovo pod xfce po instalacji steam,protona,gier jak i aktualizacji plików do mozilli dysk zapełnił się po brzegi i nie dało się już nic odpalić -_-
Jak pod linuxem sformatować micro sd do ext4? Steam bez problemu pozwoli mi przenieść bibliotekę gdzie indziej jeśli linux na to pozwoli.

Jasne, czyli nie chodzi o instalację samego programu, tylko zmianę lokalizacji jego danych (w tym przypadku, lokalizacji miejsca, w którym będą instalowane gry). To upraszcza sprawę.

Format możesz zrobić, komfortowo, za pomocą graficznych narzędzi:

  • gparted (powinien być zainstalowany standardowo)
  • gnome-disks

Oczywiście, zalecana zwiększona uwaga, aby nie przeorać tego, co nie trzeba i backup - jeżeli coś istotnego jest obecnie na karcie.

Rozumiem, że problem montowania karty podczas startu systemu nie istnieje? Montuje się?

Przy bootowaniu z biosu normalnie widzi pendrive i microsd.
Początkowo sobie już przeorałem xfce po czym wgrałem kde ale jednak wracam do xfce. Spróbuję sformatować może wreszcie osiągnę cel :stuck_out_tongue:

Nie to mam na myśli, tylko to, czy po uruchomieniu systemu, karta jest zamontowana. Czy wykonuje się ta operacja z automatu (z powodu konfiguracji w /etc/fstab lub konfiguracji systemu).

Sformatowałem microsd lecz teraz dostaję informację że folder nie ma uprawnień do zapisu :frowning:

Ext4? Musisz nadać odpowiednie uprawnienia. Podaj ścieżkę, w której karta jest zamontowana:

$ lsblk

run/media/xzae a w środku jest niewidoczny folder f253dde…
Mogłem dodać w steamie do pobierania ten długi folder ale wtedy nie pobiera - jak chcę utworzyć nowy folder to wyskakuje że tylko do odczytu

scieżka z terminala :
mmcblk1p1 179:24 0 7.2G 0 disk
Lmmcblk1p1 179:25 0 7.2G 0 part run/media/xzae/f253dde…

Dlaczego niewidoczny? Nie ma kropki na początku.

Ten folder ‘f253dde…’, to zapewne UUID Twojej karty i to jest właśnie katalog, w którym jest zamontowana. Gdybyś nadał nazwę partycji, to zamontowałaby się w katalogu, który nazywałby się tak jak nazwa woluminu.
W katalogu run/media/xzae niczego nie utworzysz, bo tam może pisać tylko root.

Tak w ogóle, to jeżeli ta karta ma się montować zawsze, to lepiej zrobić, to za pomocą /etc/fstab. Tworzysz katalog, tam gdzie chcesz lub uważasz, że należy; nadajesz mu odpowiednie uprawnienia i dokonujesz wpisu do fstab.

Więc co muszę dopisać do pliku? Gdzieś w czeluściach internetu znalazłem podobny problem i gość kazał skopiować linijkę do fstab-więc to zrobiłem - po restarcie już system nie wstał :sweat_smile:

Coś w ten deseń:

UUID=f253ddeeneduerabe   /katalog/montowania/karty   ext4   defaults,noatime   0   2

UUID=f253ddeeneduerabe = UUID karty (partycji)
/katalog/montowania/karty = katalog, w którym karta ma się montować


EDIT-20201228-2124 … nie przepisuj bezmyślnie wszystkiego co znajdziesz w internetach, albo co inni Ci każą. Zdobądź się na wysiłek i zrozum, to co piszesz w systemie.

uuid znalazłem, skąd mam wziąć /katalog/montowania/karty
To ma być katalog na pamięci z systemem? obojętne czy zrobię nowy folder “/katalog/” czy źle rozumiem :sweat_smile:

Teoretycznie może, to być cokolwiek, gdziekolwiek. Praktycznie, dobrze by było, gdy miało, to sens.

Ja tworzę takie ‘systemowe’ (ale jednak moje) katalogi w /var i nadaję im nazwy pisane wielkimi literami (dla odróżnienia od ‘prawdziwych systemowych’)

Możesz również utworzyć podkatalog w swoim katalogu domowym, np.
~/mount/steam

Czyli dajmy na to : dopisuje w fstab pod uuid systemu linijkę
uuid=(wynik z lsblk) ~mount/steam ext4 defaults,noatime 0 2
i powinienem bez problemu zapisywać pobrane pliki w tym katalogu - czyli na micro sd, tak?

Możesz dopisać wiersz na końcu pliku.

Zamiast '~/mount/steam' lepiej daj ścieżkę bezwględną (czyli, zapewne w Twoim przypadku: '/home/xzae/mount/steam' - oczywiście, musisz wcześniej utworzyć ten katalog), bo nie wiem, czy fstab akceptuje skrócony zapis z tyldą.

Jeżeli montowanie przebiegnie bez problemu (nie widzę powodu, dla którego miałoby być inaczej), to będziesz mógł pisać do ~/mount/steam, czyli - fizycznie - na kartę.

W graficznym nie mogę zapisac - żąda uprawnień admina - robiłem parę dni w terminalu za pomocą jakiegośprogramu ale nie pamiętam już jak … jak dodać? Teraz czuje się jak głupek xD
dodając przez terminal dodaje mi na końcu dokładnie po “2” liczbę 6…

Dziwne, że coś się samo dodaje.

Utworzyłeś katalogi, o których pisał @azja?

podaj wynik
lsblk -o name,size,mountpoint,uuid

Podam Ci po kolei co i jak zrobić. Sam miałem z tym problemy, ale to kwestia zrozumienia co gdzie i jak, a potem to już z górki. :slight_smile:

No i słusznie, że żąda, bo modyfikujesz plik systemowy, spoza swojego profilu/katalogu. Rzucasz się na temat niezbyt zaawansowany, ale jednak wymagający podstawowej wiedzy, której nie posiadasz i przejawia się, to w sposób widowiskowy. Problem dla Ciebie, ale jest, to również problem dla nas, bo nie możemy (nie ma, to sensu najmniejszego) na bazie jednego wątku szczegółowego, zmajstrować przyspieszonego kursu podstaw wiedzy nt. Linux’a. Na tym Forum, jak i na stronie https://manjaro.pl znajdziesz sporo informacji, które pozwolą Ci te dramatyczne braki uzupełnić.

Co do naszego problemu, to musisz uruchomić edytor z uprawnieniami root’a:

  • terminalowy (nano jest standardowo instalowany):
    $ sudo nano /etc/fstab
  • graficzny (widzę, że masz Xfce):
    $ sudo mousepad /etc/fstab

Wcześniej (pamiętaj o tym zawsze) wykonaj kopię modyfikowanego pliku - gdybyś coś s…, to będziesz miał z czego odtwarzać.

Z tymi uprawnieniami to w linuxach jest dla mnie zagadka :smiley: w windowsie jakoś łatwiej robić takie modyfikacje :stuck_out_tongue: Moje obycie z linuxem skończyło się jakieś 8lat temu na suse - po takim czasie jest jak czarna magia :rofl: