KDE Manjaro Zmiana miejsca na dysku swap

Panowie mam problem na katalog SWAP dałem tylko 2 gb i często mi freezuje kompa totalnie chciałbym odjąć miejsca z partycji systemowej 10gb i przerzucić na SWAP-a

Zmiana rozmiaru partycji systemowej jest do zrobienia, tylko lepiej robić ją z poziomu live. Może też wcale nie być konieczne jeśli swap trzymasz w pliku – w tym przypadku wystarczy, że wyłączysz obecny swap i utworzysz nowy na jego miejscu. Czyli zaczynasz od komendy:

sudo swapoff /ścieżka/do/pliku/swap

a dalej postępujesz jak kolega w tym wątku – z tą różnicą, że zatrzymujesz się na etapie aktualizacji wpisu do /etc/fstab – stary wpis swapu usuwasz, dodajesz nowy. No, chyba że będzie identyczny – wtedy zostawiasz jak jest :wink:

łoo jak dla mnie fizyka jądrowa. Windows upośledza myślenie :stuck_out_tongue: idę uwalić system :rofl:

A tak z ciekawości bo w sumie nie do końca kumam tego swapa w necie czytałem co to i poco to, ale u mnie to jakoś dziwnie działa bo na przykład jak mam otwarte dużo okien w przeglądarce zwłaszcza yt jest ok ale odpale facebook-a i dzieją się cuda na swapie pomaga dopiero zamknięcie przeglądarki o ile zdążę fb ładował by taką ilością ciastek czy ocb?
Kompa nie hibernuję a usypiam

Można jednocześnie używać swap’a na partycji i w postaci pliku (plików). Wtedy nie ma potrzeby zmiany rozmiaru partycji SWAP, tylko trzeba dodać do puli plik, który pełni rolę swap’a.