Karta sieciowa w laptopie... 2.4GHz a nie 5GHZ

Miałem problem z sterownikami do laptopa Lenovo 320-15, ale sobie poradziłem (tutaj).

Niestety linux wraz z sterownikami próbuje ze mnie żartować. Stosując powyższy sposób wszystko działało jak trzeba. Mam tu na myśli, że znajdował sieci 2.4GHz oraz 5GHz oraz łączył się z nimi bez problemów.

Musiałem sformatować dysk SSD z linuksem, X dni później ponownie zainstalowałem tego samego linuksa (Manjaro KDE) i w ten sam sposób wykonywałem czynności. To znaczy, że najpierw zainstalowałem najnowsze stabilne jądro (5.0.9…) pobrały się aktualizacje i uruchomiłem ponownie komputer.
Nadszedł czas uaktywnić kartę sieciową Realtek 8821CE, która normalnie nie jest wykrywana. Wykonałem czynności jak wczrśniej, uruchomiłem ponownie laptop i działa ale… no właśnie. Nie znajduje sieci 5GHz tylko 2.4GHz.

Pomysły co mogło pójść nie tak ? Ponowna instalacja sterowników nie przyniosła poprawy, nadal widział tylko 2.4GHz przez co ograniczenie było do ~40Mbps wówczas gdy na 5GHz leci ~150Mbps.

Pierwsza myśl, jaka się pojawia, to źródło sterowników. AUR, to oprogramowanie do Arch’a, w dodatku oficjalnie niewspierane - nie ma śladu obowiązku działać z Manjaro:

  • być może nastąpiła zmiana w pakietach Manjaro, co spowodowało nieprawidłowe działanie sterowników spoza repozytoriów systemowych i trzeba zaczekać na aktualizację w AUR;
  • być może wystarczy przebudować pakiet (reinstalacja).

Masz sposób typowo dla Manjaro ?

Zaintalowałem używając “Pamac”. Ładnie wyszukał, ładnie zainstalował i nadal brak sieci 5GHz :frowning:

Czy próbowałeś w ustawieniach połączenia sieciowego wymusić pasmo 5 GHz?

( Konfiguracja Sieci > Modyfikuj połączenie > Wi-Fi > Pasmo )

Nie wiem, co dokładnie zrobiłeś, więc napiszę Ci, w jaki sposób ja bym, to zrobił:

  1. Sprawdź, czy w konfiguracji połączenia sieciowego nie ma jakichś ustawień, które mogłyby dotyczyć problemu. Jeżeli, są ‘podejrzane’ - wypróbuj. Sprawdź na stronie pakietu w AUR (masz ją w informacji nt. pakietu, np.:
    $ pamac info nazwa-pakietu )
    czy nie ma tam porad lub zgłoszeń błędu.
    Brak rezultatu / informacji? - rozłącz sieć, usuń połączenie sieciowe i przejdź do pkt.2.

  2. Jeżeli masz połączenie kablowe, to skorzystaj z niego i przejdź do pkt.3.
    Jeżeli nie, to skopiuj plik pakietu w bezpieczne miejsce (na wypadek gdyby coś poszło nie tak, to będziesz mógł zainstalować sterownik lokalnie, bez dostępu do net’u):
    $ cp /var/cache/pacman/pkg/nazwa-pakietu-1.2-3.pkg.tar.xz ~/nazwa-pakietu-1.2-3.pkg.tar.xz

  3. Usuń plik pakietu:
    $ sudo rm /var/cache/pacman/pkg/nazwa-pakietu-1.2-3.pkg.tar.xz

  4. Odinstaluj pakiet:
    $ pamac remove nazwa-pakietu

  5. Zainstaluj (zbuduj) pakiet:
    $ pamac build nazwa-pakietu

  6. Zrestartuj system.


Możesz, to wszystko zrobić również w interface’ie graficznym. Jeżeli nie pomogło, to:

  • możesz zgłosić problem w AUR;
  • możesz szukać informacji na forum Manjaro:
    https://forum.manjaro.org/
    lub Arch’a:
    https://bbs.archlinux.org/
  • możesz zgłosić błąd na forum Manjaro;
  • możesz pójść na wódkę z kumplami (zalecane).