Jaki wygodny klient FTP pod Manjaro?

Witam, właśnie zainstalowałem dziś pierwszego Linuxa, bo chcę przejść łagodnie z Wondows 7 na Linuxa. Do łączenia się ze zdalnymi serwerami po FTP używałem pod Windowsem programu WinSCP skojarzonego z Notepad++ i tak sobie wszystko poustawiałem, że po połączeniu się z serwerem klikałem na pliku zdlanym F4, plik się w locie pobierał i otwierał w Notepad++, gdy wprowadziłem do pliku poprawki, wystarczyło nacisnąć Esc, żeby Notepad++ zapytał czy zapisać zmiany, po zatwierdzeniu plik automatycznie nadpisywał się na serwerze. Czy możecie mi zaproponować takie rozwiązanie pod Manjaro ? FileZilla odpada, bo nie aktualizuje plików na serwerrze automatycznie, poza tym nie da się w niej póki co tworzyć własnych skrótów, np. do edycji wybranego pliku :frowning:
Z góry dzięki za wszelką pomoc !!!

Nigdy nie korzystałem z tego typu aplikacji, więc w tej kwestii ci nie pomogę. Nie licząc szukania alternatyw możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy:

  1. skorzystać z Wine
  2. zainstalować program z AUR – o dziwo, mimo że oficjalnie nie ma wersji na Linuxa to znalazłem tam twój program. Ale musisz mieć na uwadze, że może ci wysypać system lub po prostu nie działać. Nie wiem na ile też zależy ci na aktualności programu (w AUR jest wersja 5.11, a na stronie producenta 5.15)
1 polubienie

Jestem bardzo początkującym użytkownikiem linuxa.
Czy możesz mi pomóc z instalacją z AUR (nie mam pojęcia, co to) ?
Czy istnieje jakiś czat polskojęzyczny z userami Manjaro ?

Na początek przeczytaj ten poradnik, a potem jeśli nadal chcesz skorzystać z AUR to jeszcze to.

Na twoim poziomie zaawansowania polecam skorzystać z Wine. W tym celu otwierasz swojego managera pakietów, wyszukujesz wine i instalujesz. Lub wpisujesz w konsoli:

sudo pacman -S wine

Następnie klikasz na pobrany plik z internetu i instalujesz dokładnie tak samo jak na Windowsie. Po tym program powinien pojawić się w menu (o ile dobrze pamiętam, dawno nie korzystałem z Wine)


Co do innych form kontaktu to do wyboru jest IRC (nie korzystam, więc nie wiem czy dużo osób się tam udziela) i Fanpage (ale tam mało się dzieje). Najlepszym miejscem jest chyba to forum.

Jakiego środowiska graficznego używasz?
Jest spora szansa, że twój menedżer plików obsługuje połączenia FTP oraz SSH.
Bo chyba każdy menedżer plików w Linuksie posiada taką funkcjonalność.
Kombinacje z Wine czy AUR chyba sobie lepiej odpuścić.

Tutaj przykład z PCmanFM

1 polubienie

A jak to sprawdzić, jakiego środowiska używam ?
Zdaję sobie sprawę, że tym pytaniem bardzo się kompromituję,
ale tak, jak pisałem wcześniej, zaczynam od totalnego zera.

To nie wiesz co zainstalowałeś? :slight_smile:
Poklikaj sobie w menu to zapewne znajdziesz gdzieś taką informację.
A najlepiej odpal menadżer plików i poszukaj opcji łączenia się przez sieć :wink:

1 polubienie

Zainstalowałem Linux Manjaro 18.1 - edycja Xfce, taką wersję zasugerował mi Kolega.
Domyślam się, że Xfce, to wersja środowiska graficznego, tak?
To jest mój menedżer plików: https://imgur.com/jePRDpA.png

To jest menadżer plików Thunar.
W thunarze nie ma takiej opcji w menu, ale wystarczy po prostu wpisać w “pasku adresu”:

ftp://adres_serwera/

i zostaniesz poproszony o podanie loginu i hasła.

thunar

Podobnie obsługiwane są połączena sftp:// oraz ssh://

1 polubienie

svn/git? http://codeblocks.org/ cos takiego jest … chociaz na cos lepszego moze sie przezucic?

1 polubienie

Nie umiem jeszcze posługiwać się svn/git.
Jeszcze wszystko przede mną :slight_smile:
Ale dzięki za sugestię. Poszukam wersji pod linuxa.

@ppp666 A jaki w ogóle związek z tym tematem mają systemy wersjonowania kodu SVN czy GIT?

Czy to pytanie jest skierowane do mnie?

Polecam 2 aplikacje GUI.

Krusader - dwupanelowy manadżer plików, bardzo rozbudowany, odpowiednik Total Commandera, z tym że ma dodatkowo wbudowaną obsługę serwerów (do TC trzeba dogrywać wtyczki).

Jedyny minus, że trzeba wpisać protokół ręcznie i GUI cię nie prowadzi skutecznie, więc dla serwera ssh można użyć protokołu fish:

fish://username@ip/path/to/directory/

Ponieważ lokacja może być zapisana do zakładek przez kombinacje ctrl+d to super łatwo otwierać serwer w panelu lub karcie (każdy z dwóch paneli może otwierać więcej kart, więc można się logować do wielu kont na serwerze jednocześnie) i przesyłać co trzeba. Najwygodniejsze rozwiązanie moim zdaniem. No i oczywiście potrafi zapamiętać hasła dostępu, więc potem wystarczy tylko wybrać odpowiednią lokację i już mamy dostęp.
Krusader ma wiele opcjonalnych zależności, warto zainstalować wszystkie dla pełnej funkcjonalności.

Miłym dodatkiem jest tryb admina (root) w tym programie, co pozwala na szerszy dostęp.

Jak wolisz bardziej tradycyjną apkę do FTP to po prostu zainstaluj Filezilla. Ma wszystko co trzeba i jest dość intuicyjna w obsłudze. To po prostu klasyczna apka do FTP i podobnych, dostępna również pod windowsa jeśli się nie mylę.

Jest też możliwość korzystania ze świetnego, terminalowego Midnight Commander, ale jest on trochę mniej wygodniejszy i trudniejszy niż programy z pełnym GUI, natomiast jest świetny jak jesteś na serwerze:

Jest oczywiście dużo więcej opcji. Sam terminal jest potężnym narzędziem. Jeśli chodzi o zarządzenie serwerami, Linux jest dużo lepszy i wygodniejszy niż windows, chociażby ze względu na natywną obsługę ssh, czy to w terminalu czy różnych aplikacjach typu Krusader czy zwykłych manadżerach plików.

Równie dobrze można ustawić dostęp do ssh czy sftp w Dolphin’ie czy innych tego typu programach i można tam uzyskać dostęp do wszystkich plików na serwerze. Absurdalnym byłoby używanie Wine do rzeczy, w których Linux się specjalizuje i jest dużo lepszy od Windowsa.

3 polubienia

Wielkie dzięki za podpowiedź. Niestety póki co mało z tego, co napisałeś, rozumiem, ale przynajmniej już wiem, w którym kierunku szukać. FileZilla odpada z tych powodów, o których pisałem w moim pierwszym poście. Jakkolwiek, temat uważam za zakończony. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam - Michał.

Jest jeszcze gftp, który jest napisany w gtk i nie ściągnie zależności bo masz Xfce.. Krusader jest dla KDE i ściągnie bazę Qt.

sudo pacman -S krusader
rozwiązywanie zależności…
szukanie sprzecznych pakietów...

Pakiety (48) attica-5.57.0-1.0  docbook-xml-4.5-8.0  docbook-xsl-1.79.2-5.1
             double-conversion-3.1.5-1.0  karchive-5.57.0-1.0  kauth-5.57.0-1.0
             kbookmarks-5.57.0-1.0  kcodecs-5.57.0-1.0  kcompletion-5.57.0-1.0
             kconfig-5.57.0-1.0  kconfigwidgets-5.57.0-1.0
             kcoreaddons-5.57.0-1.0  kcrash-5.57.0-1.0  kdbusaddons-5.57.0-1.0
             kdoctools-5.57.0-1.0  kglobalaccel-5.57.0-2.0
             kguiaddons-5.57.0-1.0  ki18n-5.57.0-1.0  kiconthemes-5.57.0-1.0
             kio-5.57.0-1.0  kitemviews-5.57.0-1.0  kjobwidgets-5.57.0-1.0
             knotifications-5.57.0-1.0  kparts-5.57.0-1.0  kservice-5.57.0-1.0
             ktextwidgets-5.57.0-1.0  kwallet-5.57.0-1.0
             kwidgetsaddons-5.57.0-1.0  kwindowsystem-5.57.0-1.0
             kxmlgui-5.57.0-1.0  libdbusmenu-qt5-0.9.3+16.04.20160218-2.2
             libxkbcommon-x11-0.8.4-1.1  media-player-info-24-1.0
             polkit-qt5-0.112.0+git20180107-2.3  qt5-base-5.13.0-7.1
             qt5-declarative-5.13.0-1.1  qt5-multimedia-5.13.0-1.0
             qt5-script-5.13.0-1.1  qt5-speech-5.13.0-1.0  qt5-svg-5.13.0-1.2
             qt5-x11extras-5.13.0-1.1  solid-5.57.0-1.0  sonnet-5.57.0-1.0
             tslib-1.20-1.0  upower-0.99.10-1.0  xcb-util-keysyms-0.4.0-2.1
             xcb-util-wm-0.4.1-2.1  krusader-2.7.1-1.1

Do pobrania:         48,64 MiB
Do zainstalowania:  259,05 MiB

:: Kontynuować instalację? [T/n] 

W zakładce FTP ->Preferencje → Ogólne → Program edytora wpisujesz nazwę edytora tekstu (nie wiem jaki jest domyslny w Xfce) i możesz równiez bezpośrednio edytować pliki na serwerze. Jak to miałeś w Windowsie.

2 polubienia

Rewelacja! Jesteś Wielki!

Jeśli będzie potrzebować pomocy w matmie lub www (html,css,js,php,mysql),
chętnie pomogę! Serdecznie pozdrawiam - Michał

to ty do php uzywales tego notatnika++? :crazy_face: to moze netbeans?