Jaki linux na laptopo-tablet

Dzień dobry, kupiłem ostatnio laptop Acer Aspire P3 (I3-3229Y, 2GB, 60GB DZIWNEGO ssd zwykły laptop tylko bez zintegrowanej klawiatury) i na Windows’ie mam małe problemy z wykrywaniem klawiatury BT która jest w obudowie oraz z responsywnością
Ten ‘‘laptop’’ potrzebny mi głównie do LbiraOffice, ewentualnie krita/gimp więc pomyślałem sobie o pingwinie, tylko pytanie: Jaki system i jaki kernel?
Na początku myślałem o gnome ale YouTube’r Świat Linuxa oświecił mnie w jednym ze swoich filmów że to zły pomysł (delikatnie pisząc), KDE mogłoby być ale zastanawiam się czy XFCE by nie było lepsze i czy ten sprzęt wystarczy na Manjaro czy będę musiał instalować Sparki’ego albo w ogóle Antix’a

Próbowałbym Maboxa, ale jeśli chcesz pracować z LibreOffice, Gimp-em czy Krita, to 2GB ramu pewnie i tak okaże się dramatem.

Gimp, Krita, LO czy przeglądarki to soft, który wymaga RAM-u – 2 GB to może być za mało nawet z najlżejszym środowiskiem, nawet jeśli ruszy to o komforcie można zapomnieć. Powiedziałbym, że to nadaje się co najwyżej na konsolę i jakiś lekki serwerek.

Przecież pliki z Libre zajmują po około 60Mb jak 2GB może być za mało? Krite i Gimpa mogę zastąpić byle paint-opodobnym czymś potrzebuje tylko czegoś to rysunków poglądowych, tak o teraz poszukałem i taka Pinta w zupełności by mi wystarczyła poza tym wiem żeby nie włączać wszystkiego na raz (RAM jest wlutowany w płutęgłówną)
@napcok Jeśli chodzi o MaboX’a to musiałbym trochę czasu nad konfiguracją spędzić ale mogłoby się udać tylko że nie wiem czy ta kałuża nie jest dla mnie za głęboka, chociaż nie bo niektóre akcje wymagają PPM’a (prawego przycisku myszki)

I nie ma dodatkowego wejścia na RAM? Niedawno miałem tylko 2GB bo czekałem na kość 4 GB. Tak, da się pracować ale to nie łatwe. Musisz szukać jak najlżejszego środowiska graficznego i tu bym też proponował Maboksa. Zwłaszcza, że jest on skonfigurowany i właściwie nic nie trzeba robić prócz doinstalowania potrzebnych Ci pakietów. Z tych co wymieniłeś najlżejsze jest chyba Xfce.

Pliki może i niewielkie, ale co z tego skoro sam program po starcie zajmie blisko 1GB. A jeszcze trzeba zmieścić resztę systemu.

@aquila niestety nie ma, to jest taka miniaturyzacja że w 11’’ ekranie zmieścili bebechy z chłodzeniem, jedyne co mogłem wymienić to dysk ale ten jak już napisałem jest dziwny (niby pisze na nim że to ssd ale ma 2 DZIURY a nie jedno wcięcie na śrubkę, pisze na nim że to model: SSDMCEAC060B3A).
@Tomek teraz windowsa mieszczę na tych 2GB jak na PC mi zajmuję 7 jak jedyne co mam otwarte to 3 karty na mozilli

Najlepiej samemu sprawdź.
Jak radzą koledzy, zainstaluj lekkiego Maboxa i przetestujesz, jak się pracuje na twoich ulubionych aplikacjach. Ale obawiam się, że przy 2 GB RAM, system 64-bitowy będzie często wchodził w SWAP i przez to czasami(?) będzie mało komfortowo.

Natomiast alternatywnie możesz spróbować instalację systemu 32-bitowego. Tu 2 GB RAM wystarczą.

W archowej rodzinie jest jeszcze wspierany przez społeczność 32-bitowy Archlinux32: https://www.archlinux32.org/ (choć nie wiadomo jak długo).
Chyba najprostszym sposobem jego instalacji będzie:

  1. instalacja ostatniego Manjaro32: Manjaro Linux (32-Bit) Project Top Page - OSDN
  2. konwersja Manjaro32 do Archlinux32: Convert Manjaro32 to Archlinux32 | root.nix.dk

Alternatywnie zobacz inne 32-bitowe dystrybucje: DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD.

Spoko ale najpierw czekam na nowy dysk mSATA, w razie jakby coś nie chciało zadziałać to będę mieć zapasowego z Windows’em a wole mieć 120GB jak 60 (inna wersja tego laptopa posiadała 120 więc teoretycznie powinno obsłużyć).
Na windows’ie mozill, LO oraz menadżer zadań zajmowały 1,6GB ramu (mimo że działało tylko trochę wolniej)
Ps. Jak sprawdzałem na stronie intela to procesor ma 64 bity, po prostu chodzi mi o lekkiego Linuxa obsługiwanego dotykiem

Mało istotne jaka to będzie dystrybucja. Ważniejsze jest na jakim pulpicie będziesz działał. Tutaj nawet XFCE może być za ciężkie. Ale z ultra lekkich distro mogę polecić AntiX Linux. Działa na mało popularnym pulpicie IceWM - sam go używałem lata temu na lapku z 1GB RAM i jakoś działał, podczas gdy Windows XP lub inne linuksowe DE go dobijały. Tutaj masz przegląd:

1 polubienie

Przepraszam że mnie tu tak długo nie było ale miałem nocki i nadgodziny (18;00 do 6;00 potem spałem do 15/16)
@peiner widziałem i korzystałem z tej dystrybucji ale podczas instalacji wymagana jest klawiatura (mam tylko jeden port USB więc tylko ISO podepnę), chciałem próbować mabox’a ale musiałem szukać innego instalatora
Teraz muszę znaleźć sposób na wyłączenie opcji secure boot bo mi nawet live-USB nie wstanie, chyba że wie ktoś jak mogę zainstalować Linuxa z poziomu widowsa (a mogłem kupić chromebook’a byłby większy ze słabszym prockiem a klawiatury bym nie odpiął ale widziałem poradniki jak przeinstalować system na takim laptopie a RAM’u bym miał więcej :expressionless: :pensive:)

PS. na windows’ie działa LO + Mozilla na 4 kartach + Gimp i w menadżerze zajmuje to 1.6 GB ram ale działa jak mój stary hp510 co miał celeron’a d i 1.5Gb ram

Zainwestuj kilkanaście zł w hub USB (a może mniej, gdy kupisz w swojej miejscowości) i będziesz miał kilka portów.
https://allegro.pl/kategoria/urzadzenia-sieciowe-huby-usb-4421?order=d&price_to=17&offerTypeBuyNow=1

Próbowałem, ale wtedy instalator mi się nie odpala (tak dodatkowe zasilanie było podłączone) a normalnie wymiana plików działa

Ok więc tak: udało mi się wyłączyć secure boot’a i uruchomić MaboX’a live, niestety nie znalazłem opcji BlueTooth więc nie mogłem podłączyć klawiatury po BT, kojarzę że Linux mint miał taką ekranową to jeszcze sprawdzę, to zna ktoś jakiegoś Linux’a na ekrany dotykowe, innego niż Androida?

A nie masz jakiejś klawiatury pod USB? Jeśli chodzi o dotyk to chyba potrzebny Ci sterownik xf86-input-elographics, który odpowiada za TouchScreen. Więc załatw klawiaturę, zainstaluj sterownik a potem przyjrzymy się BT.

Zainstaluj pakiet onboard i będziesz miał klawiaturę ekranową.

@aquila odpalając Linux’a na USB-Live to udało mi się coś tam pochodzić po MaboX’ie ale już wybieranie opcji instalacyjnych w instalatorze MXlinux’a to już nie poszło,
@majo pobrałbym tylko hasła do Wi-Fii nie wpiszę teoretycznie bym mógł w hot-spot’cie usunąć hasło i się połączyć ale czy dam radę pobierać i instalować na USB-Live? (zakładam że znajdę to w repo tylko MaboX’a czy innego distro?)

Możesz to zainstalować myszką. Jak pisałeś połącz się przez hot-spota. Będziesz nusiał zaktualizować system. Kliknij Menadżera pakietów lub Dodaj/usuń programy → Aktualizacja. Potem przejdź do Przeglądaj → Kategorie → Narzędzia → Onboard

Jest progres ale niestety dzisiaj nie będę mieć czasu się z tym pobawić, jutro mam wolne to z tym zrobię
@aquila Takie jedno pytanie, widzę że to masz repo jak z Manjaro a zakładam że to MaboX, gdzie się do niego wchodzi bo tak na szybko nie dałem rady znaleźć

Wprawdzie Maboxa nie mam, ale podpowiem, że aby rozpocząć nawigację po menu, należy kliknąć na zieloną ikonkę Maboxa “M” (gdzieś na dole lub górze) - jak na rysunkach : https://maboxlinux.org/