Jak zainstalować Manjaro na USB?

Da się zainstalować Manjaro Cinnamon na pendrive ,czy trzeba na dysku twardym?

Nie da się zainstalować na USB. Jedynie zrobić wersję Live.

kiedys byli linuxy na dyskietce to czemu niemialo by byc na pndrajwach?
@up to ciekawa teoria :rofl::rofl:

Problem jest taki, że jak z liveUSB chcę zainstalować, to mogę wybrać tylko dysk twardy.
Może chodzi o sytem plików pendrive?

Da się. Ktoś o tym już pisał w styczniu 2017r. Prawdopodobnie teraz będzie łatwiej.

1 Like

Już chyba wiem. Próbowałem to zrobić z USB 8 gb. A manjaro potrzebuje chyba 12 i dlatego sie nie dalo

Linux na pendrive… no ciekawe. Poczekam.

Co w tym takiego niezwykłego?
Kolega chyba nigdy nie słyszał np. o PuppyLinux, które powstało w 2003 (16 lat temu!) i nie wymaga instalacji.
Wszelkie zmiany w systemie są zapisywane na pendrive jak save’y. Można nawet mieć kilka.
Jeśli się nie mylę to po nagraniu na CD-RW można mieć zawsze aktualny system na płytce ;p

Pupa Linux (hehe), a Manjaro czy inne to nie ta bajka.

Ja już próbowałem zmusić Linuksa Ubuntu, Minta czy Manjaro do instalacji na USB i się nie udawało. Nie mówimy tutaj o wersjach Live.

Nigdy tego nie robiłem, bo nie potrzebowałem (LiveUSB mi wystarcza), ale instrukcja zarysowana we wcześniejszym linku wydaje się być klarowna:

• zrobić partycje na Pendrivie,
  • zainstalować system posiadanym instalatorem (być może musi to być manjaro-architect, choć to jest stan z 2017r. ),
  • ewentualnie ręcznie poprawić GRUB i fstab, tak aby nie było w nim odnośników do niczego poza pendrivem.

Istotną kwestią będzie także rozsądny wybór formatu partycji oraz wpisów w fstab, tak aby nie wykończyć pendrive zbyt szybko.

1 Like

@Mojz3sz -> niektórzy słyszeli o Puppy, a nawet próbowali. W tym wątku chodzi jednak o:

• Manjaro
  • regularną instalację na pen’ie (o ile dobrze zrozumiałem), bo mechanizm zastosowany w Puppy polega (upraszczając) na ‘zapisywaniu’ różnic w stosunku do niezmiennego systemu plików.

Różne pen’y, ze względu na swoją budowę, różnie są wykrywane przez BIOS (jako różne urządzenia). Warto wziąć, to pod uwagę, jak i opcję zainstalowania na karcie pamięci.

Nieprawda, da się.

Po prostu potrzebujesz dwóch USB i na jednym odpalasz live i instalujesz na drugim. Polecam jakiś lepszy USB 3 na to i oczywiście w slocie USB 3 na dysk docelowy.

Trzeba się liczyć z ograniczeniami write na USB, więc jakiekolwiek akcje ściągjące dużo danych z neta (download, update, streaming) spowolni sytem.

Pen USB3, w slocie USB2, również powinien żwawiej zbierać się niż pen USB2 na USB2.

1 Like

Zazwyczaj tak, bo pendrivy USB 3 mają przeciętnie lepsze parametry, chociaż teraz już pewnie pojawia się wysyp jakichś śmieciowych trójek, więc może być różnie.

Generalnie USB 2 do sporadycznego użytkowania i testowania daje radę, ale do poważniejszych zastosowań USB 3 na USB 3 to mus a i wtedy trzeba przeboleć brak responsywności systemu przy ściąganiu rzeczy z sieci. W innych sytuacjach taki system będzie śmigał nieźle.