Da się aktualizować Manjaro na LiveUSB ?

Czy da sie aktualizować system (czy cokolwiek) na pendrive, czy muszę od nowa pobierać ISO i tworzyć obraz?
Chcę żeby po wyjęciu pendrive aktualizacja się zapisała i nie wiem czy na LiveUSB tak się da

Nie.
Z LiveUSB za każdym razem instalujesz system z takim wersjami pakietów, jakie developerzy systemu zawarli w pliku .iso . Ewentualna aktualizacja systemu nie zapisuje się na pendrivie.

Jeśli chcesz mieć aktualny system na pendrivie, to musisz zrobić instalację Manjaro na pendrivie.

Nie i tak ;). W zasadzie nie, ale możesz odpalić sesję live i uruchomić aktualizację. Niestety po restarcie wszystkie zmiany są anulowane tak jakbyś nic nie robił.
Jest tak jak napisał @majo.

Nie ma sensu jednak się tym przejmować, bo co jakiś czas są aktualizacje iso, a po zainstalowaniu systemu jak go zaktualizujesz to masz wszystko najnowsze, więc nie ma sensu, żeby samo live za każdym razem było aktualne. Ważne jest, że pakiety nie są starsze niż parę miesięcy.

Aktualizacja po instalacji systemu to norma w większości wypadków. Czasem instalatory mają opcję pobierania aktualizacji ale zwykle to bez sensu, bo niepotrzebnie wydłuża instalacje a zwykle jest szybciej zaktualizować system już po.

Jest też możliwość użycia Manjaro Architect i wtedy ściągną się najnowsze pakiety do instalacji za każdym razem, ale to już instalator dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

a jak go zainstalować i użyć w praktyce. Zastosowałem polecenie

pacman -Ss Manjaro Architect

Aby wyszukać pakiet i wyświetlił mi się komunikat

extra/manjaro-architect 0.9.26-1 Manjaro CLI net-installer, forked from the Archlinux Architect extra/manjaro-architect-dev 0.9.20.r2.ge2bf4f7-1 Manjaro CLI net-installer, forked from the Archlinux Architect extra/manjaro-architect-dev-launcher 0.9.20.r2.ge2bf4f7-1 Manjaro CLI net-installer, forked from the Archlinux Architect extra/manjaro-architect-launcher 0.9.26-1 Manjaro CLI net-installer, forked from the Archlinux Architect extra/profile-validate 0.1-1 An cli-utility to test iso-profiles for manjaro-architect community/manjaro-architect-dev 0.9.22.r7.g948ff95-1 Manjaro CLI net-installer, forked from the Archlinux Architect community/manjaro-architect-dev-launcher 0.9.22.r7.g948ff95-1 Manjaro CLI net-installer, forked from the Archlinux Architect
a następnie jakie polecenie? czy wpisuję prawidłowo?

sudo pacman -S manjaro-architect

… pytanie może i “naiwne” dla starych użytkowników Manjaro, ale nie dla mnie - bo w Manjaro nowy jestem i chcę poznawać polecenia i system. Pozdrawiam

Komenda jest dobra, ale nie bardzo wiem jaki jest sens instalowania instalatora systemu w gotowym systemie. W sumie nigdy o tym nie pomyślałem :wink:

Najprościej by było pobrać oficjalne wydanie Manjaro Architect i spróbować zainstalować. Ale jeśli nie interesuje cię instalacja i chcesz tylko zobaczyć jak to ustrojstwo wygląda to w sieci jest sporo tutoriali na ten temat.

Nie instaluję Manjaro często, ostatnim razem 2 i 3 lata temu (te systemy dalej sprawnie działają, Manjaro potrafi być bardzo stabilne w dobrych rękach :slight_smile: ) a później testowałem architekta w virtualbox jak był jeszcze świeży. Nie bawiłem się nim od dawna, więc nie wiem jak to teraz wygląda.

Z tego co kojarzę to po odpaleniu sesji live jest ikona na pulpicie: Zainstaluj Manjaro i kolejna, użyj Architect do instalacji Manjaro, czy jakoś tak. Mogę się mylić.

@Tomcio886

  • Czy się da? -> NIE, nie da się. Wersja live jest, z założenia, tylko do odczytu. To rozwiązanie stworzone dla CD/DVD i na pen’ie działa tak samo (to tylko adaptacja istniejącego rozwiązania do nowego nośnika). Jeżeli chcesz używać Manjaro na pen’ie, aktualizując system i zapisując wszelkie zmiany, to musisz spróbować zainstalować go na nim (zamiast na dysku). Jeżeli podejdziesz do tematu, to podziel się doświadczeniami.

Pozostali:

  • Manjaro Architekt nie ma nic do wersji live, więc zapraszam do nowego wątku, jeżeli temat budzi zainteresowanie.

Ja robię to tak, że mam pendrive w układzie multiboot i na nim podmieniam plik iso na nowsze wydanie, odpowiednio modyfikując manjaro.inc w katalogu gruba. Tak więc dla sportu można stwierdzić że jakiś sposób na świeższą wersję systemu live jest bez zmieniania układu startowego :wink: