Jak podłączyć internet z laptopa do telefonu?

Witam,
Temat dość nietypowy - odwrotne pytanie często jest w necie opisywane szczegółowo.
Jak podłączyć internet z telefonu do laptopa? Ale nic nie ma jak poprzez laptopa uzyskać (bez WiFi) - tylko na kablu internet w komórce z Androidem 6.0
To spory problem, bo już kilka miesięcy nie mam w chacie WiFi (pomimo pism do operatora) a internet wyłącznie kablowo. Jeśli włączę na komórce transfer komórkowy to i tak aktualizacji nie mogę wykonać (mała przepustowość). Do zaktualizowania aplikacji niezbędny jest WiFi (którego nie mam). Może istnieje możliwość i program umożliwiający podłączenie poprzez kabel telefon do laptopa.

a co za problem kupić router Wi-Fi i spiąć to co masz od dostawcy ( modem/router ) ja tak mam ( pomimo że mój dostawca oferuje Wi-Fi - od pewnego bezpłatnie ) ale jak podpisywałem umowę to jeszcze trzeba było płacić za Wi-Fi co miesiąc 4 PLN ( więc rozwiązanie znalazłem sam kupując najtańszy router Wi-Fi )

a u Ciebie było by to rozwiązanie nie dostarczanego Wi-Fi od dostawczy :wink:

tyle w temacie ode mnie…

Stwórz sobie na kompie hotspota zabezpieczonego hasłem i uaktualnij telefon przez wi-fi.

Najprościej w ustawieniach sieci przełączyć się na punkt dostępu, albo kupić najtańszy router Wi-Fi i podłączyć do sprzętu dostawcy, bo pewnie jest tak jak pisze @LinGruby

Jeśli jednak koniecznie chcesz mieć internet na telefonie po kabelku z laptopa to szukaj pod hasłem reverse tethering. Myślę, że ten artykuł może być dobrym punktem startowym. Nie polecam jednak tego rozwiązania, bo bez zrootowania, a tym samym ryzyka popsucia, telefonu się nie obejdzie (ponoć niektóre modele umożliwiają to bez tego – jednak są to pojedyncze przypadki)

Nigdy czegoś takiego nie robiłem. A więc nie za bardzo wiem co i jak.

@lcoyote to bardzo proste, idziesz w ustawienia sieci, tworzysz nowe połączenie Wi-Fi i w opcjach połączenia wybierasz punkt dostępowy (lub po angielsku hotspot) i ustawiasz zabezpieczenia Osobiste WPA/WPA2 i wpisujesz hasło. I nie zapomnij też nazwać sieci (inaczej SSID). A jeśli masz, tak jak ja w KDE, możliwość utworzenia sieci współdzielonej to cała akcja ograniczy się tylko do wymyślenia nazwy sieci i ustawienia zabezpieczeń.

Pełno tego na przykład tutaj.

Dzięki Działa OK i robię już aktualizacje telefonu.
Połączenie_WiFi
No i nie można zbyt daleko od laptopa z telefonem odchodzić, bo sygnał WiFi słabiutki - ale jest ogólnie SUPER
Jeszcze raz dzięki.
EDIT: 08 stycznia. Wszystko działa sprawnie. Wiadomo, że router WiFi z laptopa - to raczej działanie tymczasowe, bo wiadomo, że nowoczesne routery mniej prądu pobierają. Dla mnie jednak to zupełnie wystarczy, bo laptopa używam jakieś 4-5 godzin dziennie i w tym czasie podłączam router dostępu do internetu do prądu. Poza tymi godzinami mam ten router odłączony od prądu, bo nie korzystam na nim ani a TV ani z telefonu (to było NIESTETY w ofercie).
Prosiłbym o zamknięcie tematu. Dzięki wszystkim za poradę.