Instalacja Manjaro obok Win 10

Witam mam problem może coś przeoczyłem. Próbuję zainstalować Manjaro obok windowsa10 pro
Instaluję win 10 pro w biosie UEFI i AHCI wyłączam opcje fast startup i w biosie all co jest na security biorę na disable
Aktualizuję oporowo WIN 10
Wkładam Najnowsze manjaro manjaro-kde-20.2-201207-linux59 do rufusa 3.13
schemat partycjonowania: MBR (automatycznie wskakuje)
docelowy system: BIOS lub UEFI
Start -> tworzę pendive-a
zmieniam botowanie instaluję grubasa za 4?ema partycjami windowsa 10
fat32/ boot/efi 512Mb flaga boot
swaplinux 8gb flaga swap
ext4 / 40gb flaga root
ext4 / home 50 gb bez flagi

No i się instaluje ale ni chu chu nie widać boota z wyborem systemu zawsze włącza się windows.
Jak włożę pendrive z live cd i wcisnę żeby znalazł booty na dysku to widzi i winde i linuxa
Co robić bo mi już ręce opadają
Bios najnowszy możliwy

Jeżeli masz UEFI, to masz tam listę możliwych do zbootowania urządzeń i partycji EFI. Znajdź ją i wybierz Manjaro, bo zapewne teraz wskazane, są Windows’y.

Nie ma nic takiego właśnie
Listę systemów mam do wyboru dopiero po wsadzeniu live usb i wyszukaniu ich z live usb inaczej startuje od razu winda

Może to coś podpowie ?
https://imgur.com/DPthyRR

Masz UEFI, pracujesz w trybie UEFI (nie w ‘trybie BIOS’) i nie masz nigdzie listy partycji EFI, gdzie możesz zdecydować, z której boot’ować system? Przejrzyj dokładnie wszystko po kolei, wchodząc gdzie się da - nazewnictwo i lokalizacja w menu bywają czasem mylące. Jeżeli nie znajdziesz, to zresetuj ustawienia do domyślnych i wtedy sprawdź.

nie wiem czy dobrze rozumiem ten wpis. Tworzysz partycję fat32/boot/efi za 4 partycjami windowsa i tam instalujesz gruba? Jeśli tak to bez sensu. Gruba powinieneś instalować na tej samej partycji fat32, którą stworzył windows przy instalacji.
Poza tym partycja fat32/boot/efi powinna mieć flagę boot i esp

Nie mogę nadpisać partycji windowsa bo nie wstanie próbowałem
Spróbuję flagę esp dodać

@EDIT NIe mam flagi ESP do dodania nie istnieje w najnowszym instalatorze

Eeee, @wiini nie tędy droga.

  1. Windows’ową partycję EFI zostaw dla Windows’ów. Stwórz własną.
  2. GRUB’a nie instalujesz na partycji EFI (z FAT32), ponieważ jest ona wyłącznie na pliki EFI.

Nie używam UEFI, więc nie będę wdawał się w szczegóły, bo musiałbym sięgnąć do źródeł; ale niech mnie jakiś praktyk zweryfikuje.

Dla mnie opis @Fiszek również jest mocno niejasny, ale - panowie - nie sądzę, aby mierzenie poziomu alkoholu, miało sens przed imprezą. Najpierw wypadałoby znaleźć odpowiednią opcję w BIOS’ie (UEFI) - @Fiszek, widzę, że pojawił się screen, ale ja mam na myśli ustawienia BIOS’u, a nie GRUB’a. Jeszcze raz - BIOS.

Na tym forum czytałem i tak instalowałem i u mnie działało :). Myślę, że jednak tędy droga.

https://imgur.com/x1EK0Wn
Wskazałem na zapis partycji windowsowej niech się dzieje wola nieba mam nadzieję że dobrze to rozkminiłem

Sam nie używam UEFI, ale wykonałem kilka instalacji. Kiedyś byłem zwolennikiem jednej partycji EFI, dopóki praktyka nie zweryfikowała mojego teoretycznego podejścia do tematu. ‘Złośliwa’ partycja EFI stworzona przez Windows’y nie pozwalała w jakikolwiek sposób uruchomić drugiego systemu, którego plik EFI na niej umieszczałem. Problem rozwiązało stworzenie osobnej partycji EFI - jak się okazało, po exploracji net’u, nie byłem jedynym, który spotkał się z takim problemem; dlatego rekomenduję nie ruszać windows’owej partycji EFI i stworzenie dla Linux’a (lub wielu linuksów) osobnej.


@Fiszek
Moim zdaniem, na liście - oprócz Windows Boot Manager - powinna również być pozycja wskazująca na Manjaro (choć nie wiem, czy należy spodziewać się jakiejś ustandaryzowanej nazwy). Widzę, roboczo, dwie możliwości:

  1. Wybierz ‘HDD: Samsung SSD …’ i sprawdź co będzie się działo.
  2. W trakcie instalacji został popełniony jakiś błąd, związany z partycją EFI. Usystematyzuj mocno zmieszany opis z pierwszego wpisu i wrzuć screen z GParted.

No i nic nowego się nie stało ;/
Zaraz wrzucę

Najśmieszniejsze że problem mam tylko z tym laptopem w 2 poprzednich w jednym moim działa po mojemu :open_mouth:

https://imgur.com/AUopOr2

Tego typu problemy potwierdzają moją negatywną opinię nt. UEFI, które - moim zdaniem - zostało stworzone dla jednego systemu na dysku, dla konkretnego systemu (Windows) i jest, ze swej natury albo błędów implementacji, mało powtarzalne i podatne na kaprysy konkretnych konfiguracji sprzętowych.

A ja nie mogę się zgodzić w 100%
Zrobiłem musiałem sam dodać ręcznie pozycję do bootowania w biosie, znaleźć ją z plików dostępnych na dysku po 20 instalacji większość nazw zna się na pamięć. Tylko czemu bios sam sobie nie przypisał bootowania dwóch systemów nie mam pojęcia.

Z moich obserwacji wychodzi na to że wszystko zależy od Biosu płyty głównej bo jak instalowałem 50 razy Manjaro na 5 różnych laptopach tak pierwszy ram mam takie cuda. Ostatecznie winę zwalam na bios

PS dziękuję za pomoc Panowie

Z tego co widzę, to nie tworzyłeś osobnej partycji EFI dla Manjaro, tylko podpiąłeś windows’ową. Skłonny jestem zaryzykować twierdzenie, że gdyby Linux miał swoją własną partycję EFI, to nie było by problemów - to może być taki sam przypadek, o jakim piszę wyżej.

Zgadzam się z uwagą, że problemy dotyczą konkretnych sprzętów, a więc mogą być zależne od BIOS’u lub sposobu instalacji Windows’ów.

przez prawie 4 miesiące miałem dualboot ( Manjaro-i3/Win10 ) działało zadowalająco, a że potem po wywaleniu chwasta w postacie Win10 ( zyskanie miejsca 50 GB ) to już tak zostało do tej pory…
/boot/efi - fat32

@Fiszek zastanawia mnie /dev/sda1 - ntfs jak pamiętam u mnie była na pierwszym rozruchowa…

To najpewniej jest partycja systemowa (boot’ująca ?) Windows’ów. Jest tworzona z urzędu, w trakcie instalacji systemu.

Zgadza się pierwsze 4 tworzy sobie win 10 sam.
Mam tylko nadzieję że nie będzie problemów przy przeinstalowywaniu nie mniej jednak czy tworzę własną partycję fat 32 z /boot/efi czy podpinam się do windowsoskiej na tym lapku muszę sam stworzyć bota w biosie a raczej tylko skrót do niego i dać go na górę listy do zbotoowania

Ogólnie z doświadczenia wiem że od partycji windowsowych trzeba się trzymać z daleka bo ten system ratuje tylko to że jest masa gier na niego i pakiet Adobe (no może jeszcze coś profesjonalnego) poza tym dno i meter mułu jak by mi dota 2 lepiej działała na manjaro to nie fatygowałbym się nawet z instalacją W10 ale muszę mieć bo czasami lubię sobie meczyk pyknąć.
aaa i jeszcze na windzie mam program do podglądu kamerki tzn kamerka na lapku nagrywa tylko kiedy w pokoju coś się rusza dobre na nowe mieszkania sprawdzać czy lokatorzy nie buszują po pokoju xD

Potwierdzam, u mnie też jest, jak tu. Żadnej dodatkowej partycji EFI fat32 nie trzeba tworzyć. Należy podczas instalacji wskazać jako /boot/efi tą istniejącą.
U mnie jest tak:
BIOS


GRUB

Z tym że, te wpisy w biosie dodały się automatycznie podczas instalacji systemów. Manjaro był ostatni dlatego jest pierwszy na liście.
Sprzęt: laptop Lenovo