Instalacja Manjaro obok Win 10

W takim przypadku uruchamianie systemu następuje z gruba,

Ubuntuinstalacja16-640x400

a koledzy najwyraźniej chcieli uruchamianie z biosa/uefi czyli wybór systemu tak

tak przynajmniej to po czasie zrozumiałem i dlatego nasze drogi się nie zeszły :slight_smile:

Nie nie dobrze rozumiałeś bo na innych lapkach mam wybór taki jak ty pokazałeś ale na tym to po prostu nie działa nie wiem czemu bios jest ubogi tutaj zakładam że to jego wina.
Na początku myślałem że W10 jest agresywny i nie puszcza ale Manjaro poprostu jak by nie mógł nadpisać/zmienić standardowego boota i musiałem stworzyć/pokazać mu/dodać właściwy .

Moim zdaniem niczego nowego nie trzeba tworzyć tylko trzeba umiejętnie wybrać pewne opcje przy instalacji Manjaro w trybie UEFI.
Gdy będziesz partycjonował dyski przy instalacji, niczego tam nie ruszaj, tylko dodaj flagę BOOT do istniejącej już partycji FAT32 którą stworzył Windows.
Następnie, ważne! , wybierz odpowiedni dysk który ma przechowywać PROGRAM ROZRUCHOWY a tym ODPOWIEDNIM DYSKIEM jest ten, na którym jest zainstalowany WINDOWS, nie ten na którym stawiasz LINUXA!!! Tu ludzie właśnie w tym miejscu popełniają błąd, mają w systemie kilka dysków, powiedzmy jeden z nich jest czysty i ma być na nim linux to… ładują wtedy GRUBA właśnie na ten dysk a tak ma nie być w przypadku Windows10! Podczas partycjonowania masz u góry zakładkę z opisem chyba “dysk do przechowywania programu rozruchowego” czy coś w ten deseń, tam masz wybrać dysk na którym jest WINDOWS10.

Nie wierzę własnym oczom i nie ufam własnej inteligencji, dlatego muszę zapytać, czy ja dobrze widzę i prawidłowo rozumiem sens:
naprawdę radzisz zainstalować GRUB’a na partycji windows’owej?

Nie na partycji Windowsowej tylko na dysku który ma partycję z Windowsem, to spora różnica albowiem nie da się wepchnąć Grub’a na partycję NTFS z Windowsem, można go wrzucić do partycji FAT32 na dysku, na którym jest Windows gdzieś dalej.
Przy partycjonowaniu jest lista wyboru dysku do przechowywania Gruba, prawda?
Wszystko będzie cacy dopóki właściwy dysk będzie istniał, powiedzmy masz tak:

a) dysk 1 z FAT32 i NTFS dla Windows
b) dysk 2 z EXT4 dla linux

Jeśli wrzucisz Gruba na dysk 2 a boot (flagę) ustawisz na dysku 1 w partycji FAT32 to po odpięciu dysku 2 z systemu linux już nie wystartuje. Co lepsze, Windows10 też nie!
Właśnie dosłownie przed chwilą to sprawdziłem. Odpinam dysk 2 i windows10 stoi, nie ma nawet Grub_rescue_mode
a windows10 zgłasza AWARIĘ (czyii siebie samego pewnie).

Co lepsze, ten sam numer z Windows 8.1 już nie działa, po odpięciu dysku z Grub-em uruchamia się Windows.

Szwagier nie takie numery robił …


Flagi esp i boot, są - moim zdaniem - niezależne od siebie. Pierwsza informuje o tym, że partycja zawiera plik EFI, a druga, że na partycji znajduje się program rozruchowy.

Jeżeli partycję EFI oflagujesz jako esp; partycję główną (/) jako boot; i zamontujesz partycję EFI pod /boot/efi, to powinno działać. Nie mam pod ręką żadnej instalacji UEFI, aby to zweryfikować, ale moim zdaniem - będzie chodziło.

Panowie tak czy siak działa. Wcześniej instalowałem trochę inaczej też działało teraz musiałem pokombinować i spytać czy mi coś umyka.
Nie ma sensu chyba gdybać dalej
Dziękuję za pomoc i chęci Wesołych Świąt

Jeżeli chodzi o dota 2 to u mnie akurat działa znacznie lepiej niż na win10, wystarczyło dodać ze steama “mod” na obsługę vulkana i śmiga aż miło. No chyba, że nie masz karty obsługującej vulkan albo obsługującą go tylko częściowo to różnicy żadnej nie zobaczysz bo otworzy Ci się i tak w openGL.

Nie wiem mam mx940 i w manjaro mam 30fps na windzie rzadko kiedy spada poniżej 80fps