Drukarka Brother dcp-t425w

Witam,
Kupiłem drukarkę Brother DCP-T425W - znajomy taką ma (windows) i jest bardzo zadowolony. Ja tymczasem 2 dni walczę i nie mogę jej zainstalować. W CUPS nie ma tego modelu, przejrzałem forum - nie ma tego modelu, szukałem w Arch - nic.
W desperacji proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję

Może metodą prób i błędów spróbuj z CUPS zainstalować inny model. Ja np. miałem taki problem z Brother DCP-7030, Pobrałem dla DCP-7020 i działa.

Dla twojej drukarki to będą następujące pakiety z AUR:

@macsim nie metodą prób i błedów, a poprzez sprawdzenie na stronie producenta, jakie sterowniki są dla tej drukarki i w jakich wersjach i znalezienie najbardziej zbliżonej rzeczy w AUR. Sprawdzenie wszystkiego w może zająć wieczność, tych pakietów dla sprzętów Brother jest co najmniej kilkadziesiąt.

Pod końcu tego wątku masz dwa rozwiązania. Albo skompilować pakiet lub użyć debtap. Próbuj.
Ps. Już widzę, że @tomek znalazł.

Jakby co, w samodzielnym przygotowaniu pakietu będzie pomocny ten artykuł

https://wiki.archlinux.org/title/Packaging_Brother_printer_drivers

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Nie umiem zainstalować tych pakietów, które znalazł Tomek. Zwyczajnie nie potrafię tego zrobić…

Możesz to zrobić przez GUI pamac po prostu wyszukując pakiety i je instalując (tylko wcześniej trzeba w ustawieniach włączyć obsługę AUR) albo wpisując w konsoli:

pamac build brother-dcpt420w brscan5

Nie udało się przeprowadzić tej operacji - w części plików wyskakuję Błąd 404

Uaktualnij najpierw system w pamac-u albo w terminalu sudo pacman -Syu. Potem wpisz komendę którą podał @tomek

Może jeszcze odśwież mirrory. Czyli tak:

sudo pacman-mirrors -f5
sudo pacman -Syu
pamac build brother-dcpt420w brscan5

Udało się wszystko pomyślnie zrobić. Skaner działa, ksero w drukarce działa, drukarkę komputer widzi, ale nadal nie drukuje.

Sprawdź czy masz włączoną usługę cups systemctl status cups.
Jeśli nie to:

sudo systemctl enable cups
sudo systemctl start cups

też nic. Tracę nadzieję. Może ten model po prostu nie chcę współpracować z linuxem

Skoro ktoś zadał sobie trudu napisanie PKGBUiLD -a to znaczy, że drukarka jest obsługiwana. Jak instalujesz/dodajesz drukarkę? Przez localhost czy menadżera drukarek?
Masz zainstalowane manjaro-printer?

mam manjaro-printer. Dodaję przez menadżera drukarek. Po zainstalowaniu wszystkiego, normalnie widzi drukarkę, jest ona na liście modeli. Dodaję, niby wszystko OK, ale nie działa.

Walczmy dalej. Zainstaluj sudo pacman -S system-config-printer otwórz w terminalu i zainstaluj drukarkę jeszcze raz. I teraz powiedz czy sterownik znajduje się w pojawiających się sterownikach? I czy jak klikniesz Drukuj stronę to czy w konsoli coś będzie napisane: jakiś błąd czy coś w tym stylu.
Pokaż jeszcze ls /usr/lib/cups/filter | grep brother oraz
ls /opt/brother/Printers/dcpt420w/cupswrapper

Dopatrzyłem się jednej rzeczy - nie wiem czy ważnej. W pakiecie jest ```
pamac build brother-dcpt420w a ja mam 425. Poza tym zrobiłem co radziłeś i nadal nic. Zrzuty ekranu wklejam poniżej

Przechwycenie obrazu ekranu_2022-06-13_10-13-09



pamac build brother-dcpt425w

Nie zadziała bo nikt nie napisał PKGBUILD-a pod 425. Wydaje się, że sterownik 420 powinien zadziałać. Spróbuj jeszcze raz instalować drukarkę, wyrzuć wszystkie wcześniej instalowane. Przy wyborze sterownika u góry zmień na plik ppd i wskaż ten plik: /opt/brother/Printers/dcpt420w/cupswrapper/brother_dcpt420w_en.ppd Zobaczymy co bedzie się działo.

i nic się nie dzieje. Dokładnie nic

Pokaż:

lpstat -t
systemctl status cups

Nie pamiętam czy probowałeś instalacji przez localhost:631?

Przez localhost nie robiłem