Dobre, mało znane aplikacje

sent jest bardzo ciekawy, podobnie jak pomysł, na którym bazuje, czyli:

Vpacman trochę przypomina octopi dostępny w AUR
https://aur.archlinux.org/packages/vpacman

A ja polecam pamatic. Taka prawa ręka pacmana pilnująca porządku w systemie.
Te same komendy co w przypadku pacmana.

ncdu swietny program do czyszczenia dysku … czemu programy za kazdym razem musza dysk skanowac zeby obliczyc ilosc miejsca?
i przypomnialo misie Douane firewall
crown juz ktos powiedzial ale jeszcze fajny jest qtws i np google mapy bez przgladarki … tylko mnie denerwuje ze na kompie wszystko pchali do przegladarki a na komorce kazda strona www ma stoj program?

  • Double Commander – kolejny klon Norton Commander, wielosystemowy, ma wtyczki, które można sobie samemu też napisać. Wciąż w wersji beta, ale daje radę. Najwięcej dowiesz się o nim z Pomocy.
    W repozytoriach, a w AUR wersja 1.0.0 alfa.
  • CopyQ – menedżer schowka. Jeden z najlepszych. Osobiście używam go głównie dlatego, że można w nim wskazać, z jakich programów ma nie zapisywać zawartości schowka, co się b. przydaje przy przenoszeniu haseł.
    W repozytoriach oraz to i owo w AUR.
  • Freeplane – program do notowania w formie mapy myśli. Można używać tylko myszki albo tylko klawiatury, albo wszystkiego na raz, chociaż to nieco mniej wygodne. Eksport i import do najwygodniejszych formatów. Poza notowaniem pozwala także odzwierciedlić strukturę katalogów (z linkami do wszystkich plików!), prowadzić kalendarz z przypomnieniami, planować zadania, zintegrować z Docear i wiele innych. Wymaga Java.
    W AUR.
  • SpeedCrunch – wielofunkcyjny kalkulator z pamięcią operacji.
    W repozytoriach.
  • KDocker – umieści każdą aplikację w zasobniku systemowym i będzie o tym pamiętał do końca sesji. Działa z KDE (to jasne), a także Gnome, Xfce i każdego innego menedżera okien, który obsługuje NET WM.
    W AUR.
  • Screen Ruler – linijka ekranowa pomocna przy mierzeniu i pozycjonowaniu elementów.
    W AUR.

Wszystkie są spolszczone.

  • Shredder duplicate file finder – ten nie jest spolszczony, ale wart wszelkiego wysiłku. To graficzna nakładka na rmlint. Wyszuka duplikaty nie zwracając uwagi na nazwy, wyłącznie na podstawie CRC. Wyniki są prezentowane w postaci drzewa. Przed wprowadzeniem zmian otrzymane wyniki można zmieniać, wskazując, co ma pozostać, a co nie.
    W repozytoriach.

2 posts were split to a new topic: Klawiatura - zwiększanie funkcjonalności

3 posts were split to a new topic: Aplikacja do zarządzania schowkiem

xfce4-docklike-plugin-git (AUR)

$ pamac info xfce4-docklike-plugin-git
Nazwa                  : xfce4-docklike-plugin-git
Wersja                 : 20190519-1
Opis                   : A minimalist, dock-style taskbar for XFCE4
URL                    : https://github.com/nsz32/docklike-plugin
Licencje               : GPL3

Jak pokazuje opis, plugin do Xfce, w stylu dock’a, będący tasklist’ą. Tak prosty, jak to tylko możliwe. Chętnie bym używał, gdyby nie spore (jak na moje oczekiwania) odległości pomiędzy ikonami. Poza tym, bez uwag.

Dzisiaj z aktualizacjami zainstalował mi się nowy pakiet o nazwie gamemode. Coś tam wcześniej o tym czytałem, ale dopiero teraz będę go używał. Po prostu jest to narzędzie, które ma na celu poprawę wydajności gier w dystrybucjach Linuksa, takich jak Ubuntu.
https://github.com/FeralInteractive/gamemode

1 polubienie

Dzisiaj dwa bardzo stare programy sobie reaktywowałem:
xsnow - święta na pulpicie.
timidity - player midi.

pfetch - ot taki programik dzisiaj odkryłem.

pfetch

pfetch-git dostępny jest w AUR.

Fcitx (community) – nie wiem czy mało znany, ale na pewno przydatny program dla tych co chcą pisać po japońsku, chińsku, koreańsku czy w innym “krzaczkowym” języku nie rezygnując jednocześnie z polskiego. 推薦します

Może ktoś pamięta quick-usb-formatter? Program nie jest już rozwijany ale znalazłem zamiennik:

community/mintstick - szybkie formatowanie pendrive’a by nie zaprzęgać kobyły gparted.

mintstick

Mechvibes to taka fajna aplikacja, która odtwarza dźwięk naciskania klawiszy na klawiaturze podczas pisania na klawiaturze.

Bashtop - fajny i wygodny monitor zużycia zasobów systemowych. Jest w repo.

https://konsolove.tuxblog.pl/bashtop-wygodny-monitor-systemowy-napisany-w-bashu/

Cryptomator - szyfrowanie plików przed wysłaniem ich do chmury np. Dropbox.

Glances - jeszcze inny zgrabny konsolowy monitor zasobów.
Screeny: Glances at DuckDuckGo

stup - fajny notes w terminalu. Wystarczy pobrać i rozpakować, a następnie uruchomić skrypt z odpowiednim parametrem. Na githubie jest opis krok po kroku. Oczywiście stup to narzędzie dla lubiących cli.

1 polubienie

GSmartControl – bardzo przydatna aplikacja pozwalająca sprawdzić stan zdrowia naszego dysku. Jest w repozytorium community.