Coś co pokazuje w MB ile RAMu zżera dany proces

Chociaż mój sprzęt jest za słaby na Plasmę (4GB RAMu), to nie zamierzam z niej rezygnować, bo m.in. Dolphin. Sprawdzałem w htop ile RAMu zżera samo środowisko graficzne, bez uruchomionych aplikacji. Zżera aż 1,47GB (czy tam GIB). Nie piszcie, proszę, co robić by zmniejszyć zużycie RAMu, bo rady zostały zawarte w wątku Zużycie RAM'u w KDE Plasma
Napiszcie, proszę, ile Wam zżera.
Proszę również o jakiś widget lub conky, które by stale podawały informacje w MB, ile co zżera RAMu, no i ogólnie Ile RAMu jest użyte.
Poświęciłem wiele czasu, by znaleźć coś przydatnego, niestety bez skutku. Conky, które działało pod xfce nie chce współpracować z Plasmą.

EDIT
Kiedy system dłużej pochodził, htop pokazuje ~800MB, czyli całkiem nieźle, niewiele więcej niż xfce.

u mnie polecenie free w konsoli pokazuje

christophe@christophe-Lenovo-G585:~$ free razem użyte wolne dzielone buf/cache dostępne Pamięć: 3590772 1171328 706608 53228 1712836 2082052 Wymiana: 2097148 0 2097148 christophe@christophe-Lenovo-G585:~$
EDIT: gdzieś na tym forum znalazłem skrypt do czyszczenia pamięci, który stosuję z powodzeniem.
skrypt wygląda następująco:

#!/bin/sh sync; echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

skrypt siedzi w/usr/local/bin/ram-drop_caches.sh

polecam przydaje się przy stałym używaniu sprzętu bez wyłączania
dowiązanie symboliczne skryptu

sudo cp -s "/home/nazaw_użytkownika/.bin/skrypty/ram-drop_caches.sh" "/usr/local/bin/ram-drop_caches"
1 polubienie

Świeżo po uruchomieniu komputera monitor systemowy u mnie pokazuje ok. 560 MiB, a po jakimś czasie i po uruchomieniu i wyłączeniu kilku programów stabilizuje się w okolicy 730 MiB.

Cony da się zmusić do współpracy z Plasmą, jednak wymaga to trochę pracy, no i nie wszystkie motywy współpracują. Zamiast tego polecam użyć odpowiednich plasmoidów. Możesz je dodać na pulpit lub panel. Domyślnie masz już zainstalowany Monitor obciążenia procesora i Monitor zasobów. Aby je uruchomić wystarczy prawoklik na pulpicie > Dodaj elementy interfejsu i przeciągasz wybrany plasmoid w odpowiednie miejsce – oczywiście najpier musisz odblokować elementy interfejsu. W panelu z listą apletów masz też opcję instalacji innych plasmoidów – wyszukujesz pożądany, instalujesz i korzystasz. Tutaj linkuję do listy plasmoidów monitorujących system.

1 polubienie

Nie mam zainstalowanego Monitora zasobów. Próbuję sprawdzić ReText. Nie wiem ile to warte, bo nie jestem w stanie tego wypróbować. Mimo że dodaję w Plazma - wgrywanie dodatków, to nie pojawia się ów plazmoid w Elementach interfejsu. Tajemnicza historia…
W ogóle, co jest dokładniejsze, htop, czy Monitor systemowy. Podawane są różne wartości.
Skoro nie mogę znaleźć odpowiedniego plazmoidu, to zamierzam korzystać albo z htop albo z Monitora systemowego.

ReText po zainstalowaniu pojawia się jako Resources Monitor. Co do Monitora zasobów to przyznaję się do pomyłki i jest on na liście jako Wykorzystanie pamięci

Co do dokładności różnych narzędzi to o tym już było tutaj: Dokładny monitor zasobów - #4 przez Tomek

1 polubienie

@lcoyote

widzę mój patent:

root at arch-bspwm ~
❯❯❯  free -m                                                                                                                                      [127]  [280]  18:25:36
              razem       użyte       wolne    dzielone   buf/cache    dostępne
Pamięć:       15936        3200       11110         595        1625       11698
Wymiana:        3057          52        3005
root at arch-bspwm ~
❯❯❯  ram-drop_caches.sh                                                                                                                             [0]  [281]  18:25:43
root at arch-bspwm ~
❯❯❯  free -m                                                                                                                                        [0]  [282]  18:26:18
              razem       użyte       wolne    dzielone   buf/cache    dostępne
Pamięć:       15936        3220       11189         544        1526       11731
Wymiana:        3057          75        2982
root at arch-bspwm ~
❯❯❯                                                                                                                                                 [0]  [283]  18:26:21
root at arch-bspwm ~
❯❯❯                                                                                                                                               [130]  [283]  18:28:19

od siebie dodam że ja jeszcze do /etc/crontab
mam dodane

# m h dom mon dow user	command
*/6 * * * * root /usr/local/bin/ram-drop_caches.sh

i mam problem z głowy

1 polubienie

Najwidoczniej to Twój pomysł, bo jak wspomniałem wcześniej “znalazłem na tym Forum
Byłoby SUPER, abyś wyjaśnił (jak możesz) - to co zacytowałem. Ale najlepiej w szczegółach. Z góry dzięki. Pozdrawiam z Vichy we Francji.

1 polubienie

no tak bo standardowo brak /etc/crontab ale po instalacji

pacman -Syu cronie 

wtedy można zacząć korzystać z dobrodziejstw cron'a

i zautomatyzować po części niektóre skrypty etc. itp.

w skrócie to tyle…

1 polubienie
  1. ps_mem dobrze pokazuje, który proces używa ile RAMu.
  1. Dropowanie cachu jest bezsensowne.

https://www.linuxatemyram.com/

2 polubienia

Dla mnie wystarczy z konsoli polecenie

free -m

i wyświetla wynik:
Zużycie pamięci

1 polubienie

@LinGruby, @lcoyote, @napcok i wszyscy inni, którzy mają zamiar się wypowiedzieć, proszę, nie przekształcajcie tego wątku w listę komend konsolowych, bo @anon27248851 ma na myśli wdżet lub program, który będzie mu na bieżąco wyświetlał informacje o pamięci na panelu lub na pulpicie, a nie w konsoli po wklepaniu polecenia. Jeśli chcecie o tym dyskutować to załóżcie osobny wątek.

2 polubienia

Jeżeli chodzi o conky w Plasmie to bardzo łatwo je można uruchomić (sam testowałem jako drugie DE obok Xfce).
Oto dowód

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale trzeba wejść do autostartu uruchamianych programów i zaznaczyć conky i wyświetlić właściwości. I zezwolić na uruchamianie.
U mnie sytuacja była trochę inna, bo Plasmę zainstalowałem obok Xfce, tak więc po przelogowaniu się i uruchomieniu Plasmy programy dodane do aurostartu na Xfce, były również w autostarcie na Plasmie.

EDIT
Osobiście nie używam conky-managera tylko swoje conky uruchamiam z tego oto prostego skryptu.

#!/bin/bash
sleep 4s
killall conky
cd "/home/robson/.conky"
conky -c "/home/robson/.conky/conkyrc_info" &
1 polubienie

Dziękuję wszystkim za posty. Dodałem do Autostartu Monitor systemu KDE. Na tym będę głównie się opierał, ale wszystkie Wasze propozycje przydadzą się.
W innych środowiskach graficznych korzystałem ze zmodyfikowanego dla własnych potrzeb takiego Conky @napcok 'a i było to całkiem wygodne:


`

Podsumowanie

``
own_window yes
own_window_type normal
own_window_transparent yes
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager
own_window_colour 000000
own_window_class Conky
own_window_title Mabox Monitor Conky

gap_x 15
gap_y 50
alignment tr
minimum_width 200
minimum_size 200

use_xft yes
xftfont Cantarell:size=9
xftalpha 1
override_utf8_locale yes
draw_shades no #yes
default_shade_color 000000
draw_outline no
default_outline_color 000000

color2 777777
cpu_avg_samples 2
default_color FFFFFF

draw_borders no #yes

stippled_borders 5
border_inner_margin 5
border_outer_margin 0
border_width 2

background yes
no_buffers yes
imlib_cache_size 0

double_buffer yes
update_interval 1

TEXT
${voffset 8}$color${font Cantarell:size=16}${time %A}$font${voffset -18}$alignr${color 006600}${font Cantarell:size=38}${time %e}$font
$color${voffset -20}$color${font Cantarell:size=18}${time %B}$font${voffset -1} $color${font Cantarell:size=20}${time %Y}$font

${voffset 10}${goto 40}${color}CPU$alignr$cpu%
$color2${goto 40}$alignr${cpubar 4,165}
${voffset 5}${goto 40}$font$color2${top name 1}$alignr$color${top cpu 1}%
${goto 40}$color2${top name 2}$alignr$color${top cpu 2}%
${goto 40}$color2${top name 3}$alignr$color${top cpu 3}%
${goto 40}$color2${top name 4}$alignr$color${top cpu 4}%

${voffset 10}${goto 40}${color}RAM$alignr$mem/$memmax
$color2${goto 40}$alignr${membar 4,165}
${goto 40}${voffset 5}$color2${top_mem name 1}$alignr$color${top_mem mem_res 1}
${goto 40}$color2${top_mem name 2}$alignr$color${top_mem mem_res 2}
${goto 40}$color2${top_mem name 3}$alignr$color${top_mem mem_res 3}
${goto 40}$color2${top_mem name 4}$alignr$color${top_mem mem_res 4}

${voffset 10}$alignr dysk ${color2}${fs_used /} - ${fs_size /}
$alignr$color pamięć ${color2}$mem - $memmax
#${alignr}${color2}${font Cantarell:size=9}swap $swapmax - $swap

${voffset 10}$alignr${color} Mabox Linux ${execi 10000 awk -F’=’ ‘/DISTRIB_RELEASE=/ {printf $2" "} /CODENAME/ {print $2}’ /etc/lsb-release}

${voffset 10}$alignr${execi 1200 whoami}@${nodename}
${alignr}${color2}${font Cantarell:size=9}uptime ${color}${uptime_short}
${alignr}${color2}${font Cantarell:size=9}${alignr}jądro ${color}${kernel}
${alignr}${color2}${font Cantarell:size=9}${alignr}arch ${color}${machine}
${alignr}${color2}${font Cantarell:size=9}${alignr}system plików ${color}${fs_type}
${voffset 10}${alignr}${color} dostępne aktualizacje ${color 006600}${font Cantarell:bold:size=10}${execpi 10800 checkupdates | wc -l}${font}${color}
${alignr}${color} zainstalowane pakiety: ${color2}${execi 10000 pacman -Q | wc -l}

Niestety, korzystając z Twoich sposóbów, robson75, nic z tego nie wychodzi.

Jeśli chodzi o conky to otwórz nowy temat. Ten zamykam.